"Rozwój jest najwyższym priorytetem partii". Xi Jinping o potędze Chin i środowisku

Prezydent Komunistycznej Partii Chin wystąpił z okazji odbywającego się co pięć lat zjazd partii komunistycznej. W swoim długim wystąpieniu poruszył także problemy dotyczące klimatu i emisyjnej energetyki.

Prezydent Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping podczas swojego dwugodzinnego wystąpienia podkreślał wpływ Chin na arenie międzynarodowej. Wskazywał na potęgę Chin w kontekście rozwoju technologii, polityki międzynarodowej i strategii dotyczących bezpieczeństwa, w tym następstw wybuchu pandemii. "Rozwój jest "najwyższym priorytetem partii" - mówił Xi Jinping.

Ochrona środowiska w Chinach

Chiny emitują najwięcej gazów cieplarnianych na świecie. Odpowiadają aż za 28 proc. globalnych emisji. Wyprzedzają w tej kwestii Stany Zjednoczone. Równocześnie Komunistyczna Partia Chin uruchomiła w 2021 r.  największy system handlu emisjami, aby rekompensować straty wywołane m.in. przez spalanie paliw kopalnych. 

Reklama

Do kwestii środowiskowych odniósł się 16 października prezydent Xi Jinping. Stwierdził, że Chiny nadadzą priorytet sprawom dotyczącym ochronie środowiska. Zauważył, że kraj ma zamiar promować ekologiczną konsumpcję, zrównoważoną produkcję i styl życia, dążący do zmniejszania skali konsumpcjonizmu.

Xi Jinping stwierdził, że ochrona przyrody jest niezbędna do budowania nowoczesnego socjalistycznego kraju. Zwrócił przy tym uwagę na to, jak ważny jest w tym kontekście rozwój nowych technologii. Chiny wyznaczają obecnie wiele światowych trendów technologicznych. Rozwój gospodarczy stanowi o potędze Chin na arenie międzynarodowej, co zaznaczał Xi Jinping.

Czytaj też: chińskie zasiewanie chmur

Podczas przemówienia, jakie wygłosił prezydent w ramach Kongresu Partii Komunistycznej, Xi przyznał, że Chiny poczyniły znaczne postępy w rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Miały m.in. wyeliminować zanieczyszczenie powietrza i wód przy jednoczesnym kontrolowaniu skażenia gleby. Prezydent przyrzekł, że będzie kontynuował transformację energetyczną. Na razie jednak w Chinach znacznie wzrosło wydobycie i spalanie węgla. Wkrótce otworzą się tu kolejne kopalnie węgla, a szczytowe emisje będą odczuwalne się do 2030 r. Neutralność węglową Chiny mają osiągnąć do 2060 r.

Reuters / Forum
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | komunizm | zmiana klimatu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama