UE kontra Chiny: spór o ochronę klimatu

Unia Europejska i Chiny spierają się w kwestii ochrony klimatu. Niezgodności pojawiły się tuż po zakończonym spotkaniu Grupy 20 (G20). Największy emitent na świecie otworzy niedługo nowe kopalnie węglowe.

 Chiny są obecnie największym emitentem na świecie
Chiny są obecnie największym emitentem na świecieEast News

Pod koniec negocjacji, które odbyły się na Bali w Indonezji, między uczestnikami wybuchł spór. Kością niezgody okazały się sprawy dotyczące klimatu. Przedstawiciele 20 rządów nie zdołali uzgodnić wspólnego stanowiska wobec dynamicznie postępujących zmian klimatycznych. 

Węgiel i klimat

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans oskarżył "największego emitenta na tej planecie" (nawiązując do Chin) - o próbę wycofania się z paktu klimatycznego uzgodnionego w Glasgow. Konferencja ds. klimatu COP26 odbyła się w listopadzie zeszłego roku w Szkocji. W tym roku gospodarzem szczytu COP27 (w dniach 6-18 listopada) będzie Egipt (Sharm El Sheikh).

"Niektórzy z bardzo, bardzo dużych graczy na tej planecie próbują wycofać się z tego, co uzgodnili w Glasgow"- powiedział Frans Timmermans na spotkaniu w Rotterdamie.

"Niektórzy z nich, nawet największy emitent na tej planecie, próbują chować się za krajami rozwijającymi się, używając argumentów, które moim zdaniem nie są prawdziwe" - kontynuował Timmermans.

Największy emitent

Faktem jest, że to właśnie Chiny są obecnie największym emitentem na świecie. Odpowiadają za około 30 proc. rocznych globalnych emisji. Na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone. USA traktowane są jednak jako największego, historycznego emitenta. UE jest na trzecim miejscu pod względem ilości emitowanych gazów cieplarnianych.

Rzecznik chińskiego ministerstwa powiedział, że Chiny "jako kraj rozwijający się, zawsze stały przy innych krajach i strzegły ich wspólnych interesów". Chiny zobowiązały się do osiągnięcia szczytowych emisji do 2030 r. m.in. z powodu uruchomienia kolejnych elektrowni węglowych. Pekin nie zareagował na apele UE dotyczące szybszego ograniczenia emisji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin stwierdziło natomiast, że transformacja Chin postępują, podczas gdy z powodu sankcji nałożonych na Rosję, niektóre kraje europejskie spalające więcej węgla w zastępstwie gazu.

Susza w Holandii. "Musimy uczyć się od krajów południa"Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas