Leśnicy będą mieć więcej karabinów? Lasy Państwowe: Nie wykluczamy
Leśnicy z Białegostoku otrzymali niedawno karabinki Grot. Docelowo mają je otrzymać strażnicy ze wszystkich dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Michał Gzowski, rzecznik organizacji w rozmowie z PAP zapowiedział, że Lasy Państwowe nie wykluczają dalszego doposażania strażników leśnych w broń automatyczną. Ma być ona pomocna podczas interwencji wobec kłusowników, złodziei drewna czy osób nielegalnie wyrzucających odpady do lasu.
W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Straży Leśnej RDLP w Białymstoku otrzymali karabinki Grot. To ten sam model, którym posługują się żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojska Obrony Terytorialnej. "Groty" używane są także przez wojska ukraińskie w obronie przed Rosją.
To już kolejna jednostka Lasów Państwowych, która otrzymała dodatkowe wyposażenie. Docelowo - jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku - mają je otrzymać wszystkie dyrekcje. Obecnie Straż Leśna posiada wyposażeniu ponad 100 sztuk broni automatycznej. Lasy Państwowe informują, że oprócz ostatniego zakupu dla nadleśnictw RDLP w Białymstoku, pojedyncze egzemplarze broni automatycznej były kupowane już od kilku lat.
"Są to karabiny Grot polskiej produkcji. Strażnicy są obeznani z tego rodzaju uzbrojeniem i ćwiczą posługiwanie się nim w trakcie regularnych szkoleń, obejmujących całość zagadnień ich służby, w tym posługiwania się bronią" - tłumaczy Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.
"Lasy Państwowe posiadają nawet własne centrum szkolenia straży leśnej z zapleczem w postaci strzelnicy. To konieczność, bowiem posterunki straży leśnej posiadają standardowo na wyposażeniu broń krótką, tj. najczęściej pistolety Walther P-99 i Glock 17, oraz broń długą typu Mossberg kal. 12" - dodał rzecznik.
"Codzienność pracy strażników to przeciwdziałanie wywożeniu odpadów na tereny leśne, kradzieże drewna, kłusownictwo. Prócz szkodnictwa leśnego na terenach leśnych mają miejsce także inne przestępstwa czy wykroczenia, a Straż Leśna często współpracuje z innymi służbami mundurowymi. Służba Straży Leśnej odbywa się w warunkach terenowych, do interwencji dochodzi w miejscach odludnych i ustronnych. Strażnicy leśni muszą być na takie okoliczności bardzo dobrze przygotowani" - przekazał Gzowski.
Rzecznik Lasów Państwowych dodał, że "absolutnie niedopuszczalne są natomiast insynuacje medialne, wskazujące na związki wyposażania strażników w broń automatyczną z rzekomym zagrożeniem, jakie stwarzają aktywiście ekologiczni czy migranci". Takie zagrożenia miały być wymieniane na stronie internetowej dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Rzecznik dodał też, że Lasy Państwowe nie wykluczają dalszego doposażania strażników w broń automatyczną.
Możliwość korzystania z broni palnej daje Straży Leśnej ustawa z 28 września 1991 r. o lasach, która definiuje działanie Straży Leśnej i jej uprawnienia.
Karabinek, który powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) jest konstrukcją opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.