Reklama

Leśnicy z Podlasia z karabinami maszynowymi. Tej broni używa się na wojnie

Leśnicy z Podlasia otrzymali karabiny maszynowe. Do jednego nadleśnictwa dostarczono 51 karabinków Grot kal. 5,56 mm. Po co strażnikom leśnym broń takiego kalibru?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku poinformowała o otrzymaniu karabinków GROT, które przekazali przedstawiciele Fabryki "Łucznik" z Radomia. W sumie jednemu nadleśnictwu przekazano 51 sztuk automatycznej broni.

Jak dodaje RDLP, karabinki to nowoczesna broń, którą posługują się żołnierze Wojska Polskiego, a w tym Wojska Obrony Terytorialnej. Strażnicy leśni są teraz uzbrojeni tak, jak Wojsko Obrony Terytorialnej. Taką broń otrzymają takżę inne jednostki Lasów Państowwych. Docelowo mają je otrzymać wszystkie dyrekcje - informuje BRDL. Broń otrzymały już nadleśnictwa Dojlidy, Żednia, Czarna Białostocka, Surpaśl, Knyszyn i Białowieża.

Reklama

Organizacje ekologiczne martwią się, w jakim celu leśnicy będą używać broni automatycznej. GROT jest używany m.in. na wojnie w Ukrainie, a nie w Puszczy Białowieskiej.

Leśnicy i karabiny

Członkowie Straży Leśnej w Polsce tworzą grupę ok. 3000 osób. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku przekonuje, że na co dzień "spotykają się oni z różnymi sytuacjami", dlatego zostali odpowiednio wyposażeni. 

Zobacz też: Białystok z przełomową decyzją środowiskową: ogłosił stan kryzysu klimatycznego

"Życzę wszystkim tu obecnym, aby otrzymana dziś broń nigdy nie musiała być użyta - jedynie na szkoleniach" - powiedział Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Andrzej Józef Nowak.

Dyrektor generalny uważa, że straż leśna powinna być dobrze uzbrojona. Jak mówi, leśnicy to formacja paramilitarna. Nowak pozytywnie ocenia dostawę broni: "W dobrą broń trzeba inwestować, bo to jest podstawa działania naszych jednostek, która zapewnia też poczucie bezpieczeństwa, bowiem taka broń na pewno działa odstraszająco". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy