Przemysław Białkowski podcast: Nanoseen
Zanieczyszczenie wody to jeden z największych problemów związanych z globalną ochroną środowiska. Jeden wynalazek ma szansę znacząco zwiększyć dostęp do wody pitnej na całym świecie.
NanoseenX to nowa technologia odsalania i oczyszczania wody. Jej twórcy są wynalazcami najwydajniejszej i najtańszej nanomembrany. Rozwiązanie to ma neutralny wpływ na środowisko, gdyż nie generuje emisji CO2.
Czy nanomembrany oczyszczą wodę na świecie?
Brak wody jest obecnie jednym z największych zagrożeń środowiskowych na świecie. Co roku ze względu na choroby wywołane przez picie zanieczyszczonej wody umiera niemal 850 tys. ludzi. Aż 25 proc. ofiar to dzieci poniżej piątego roku życia. Szacuje się, że ponad 2,8 mld ludzi z 48 krajów będzie musiało zmierzyć się z brakiem wody do 2025 roku, a 80 proc. chorób w krajach rozwijających jest związanych z zanieczyszczeniem wody lub systemów kanalizacji.
Ponieważ zasoby wody pitnej są stosunkowo niewielkie, jej zanieczyszczenie staje się jeszcze większym problemem. Wodę zanieczyszczają m.in. legalne i nielegalne zrzuty ścieków oraz inne toksyczne substancje pochodzące np. z przemysłu. Rozwiązaniem jest możliwie jak najtańsze i jak najsprawniejsze oczyszczanie wody.
Rozwikłaniem problemu zanieczyszczenia wód mogą być mobilne instalacje NanoseenX. - Wewnątrz instalacji umieszczono nanomembrany. Różne strefy są odpowiedzialne za oczyszczanie i odsalanie wody. Każda membrana oczyszcza lub pochłania inne jony lub zanieczyszczenia - tłumaczy Bartosz Kruszka, współzałożyciel Nanoseen w rozmowie z Przemysławem Białkowskim z Interii.
Rozwiązanie wprowadzane jest już w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i na Filipinach.