Wylesianie Amazonii ponownie rekordowe

Jak wynika ze wstępnych danych brazylijskiego rządu, wylesianie w brazylijskiej puszczy amazońskiej osiągnęło w lutym rekordowy poziom. Doniesienia te następują po tym, jak badania naukowe wykazały, że dżungla zbliża się do punktu krytycznego, po którego osiągnięciu nie będzie w stanie dłużej się utrzymać.

Wylesienie Brazylii pogłębia kryzys klimatyczny.
Wylesienie Brazylii pogłębia kryzys klimatyczny.CARL DE SOUZA/AFP/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Według danych opublikowanych przez krajową agencję badań kosmicznych INPE, w lutym wyrąb lasów w regionie wyniósł 199 kilometrów kwadratowych, co stanowi wzrost o 62 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu.

Jest to najwyższy poziom dla lutego od czasu rozpoczęcia serii danych w latach 2015/2016 i następuje po podobnym tegorocznym rekordzie dla stycznia.

W pierwszych dwóch miesiącach roku zniszczenia w brazylijskiej Amazonii były trzykrotnie większe niż w tym samym okresie w 2021 roku. Wylesiono około 629 kilometrów kwadratowych, czyli obszar mniej więcej wielkości Chicago.

W Brazylii znajduje się około 60 proc. Amazonii, największego na świecie lasu deszczowego, którego ochrona jest niezbędna do powstrzymania katastrofalnych zmian klimatu ze względu na ogromną ilość gazów cieplarnianych, którą pochłania ten las tropikalny.

Wylesianie w Brazylii nasiliło się, odkąd prawicowy prezydent Jair Bolsonaro objął urząd w 2019 r. i osłabił ochronę środowiska, opowiadając się za zwiększeniem komercyjnego rolnictwa i wydobycia na obszarach chronionych, co ma pomóc w wydobyciu regionu Amazonii z ubóstwa.

Biuro Bolsonaro i brazylijskie Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziały natychmiast na prośbę agencji Reuters o komentarz do ostatnich danych.

Punk krytyczny

Naukowcy obawiają się, że zniszczenia popychają Amazonię w kierunku punktu krytycznego, po którym dżungla stanie się sawanną, uwalniając ogromne ilości gazów cieplarnianych.

Badanie opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie "Nature Climate Change" wykazało, że w ciągu ostatnich dwóch dekad ponad trzy czwarte Amazonii utraciło już część swojej zdolności do odradzania się po zakłóceniach takich jak susze i pożary.

"Wylesianie i zmiany klimatyczne, poprzez zwiększenie długości pory suchej i częstotliwości susz, mogły już doprowadzić Amazonię do krytycznego progu obumierania lasów deszczowych" - napisali autorzy z Uniwersytetu w Exeter.

Ilość węgla traconego co roku przez lasy tropikalne - który ostatecznie wraca do atmosfery w postaci ocieplającego klimat dwutlenku węgla - podwoiła się od początku XXI wieku - wynika z odrębnego badania opublikowanego w zeszłym miesiącu w czasopiśmie "Nature Sustainability".

Niektórzy naukowcy podejrzewają, że wylesianie jeszcze bardziej wzrośnie przed październikowymi wyborami w Brazylii, tak jak miało to miejsce w poprzednich trzech latach wyborczych. Władze prawdopodobnie będą mniej rygorystycznie egzekwować przepisy dotyczące ochrony środowiska w obawie przed gniewem wyborców - powiedział Carlos Souza Jr, badacz z instytutu ochrony środowiska Imazon.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas