Rośliny przewidują nadchodzące susze

Mateusz Zajega

Susze błyskawiczne w ciągu zaledwie kilku dni mogą zmienić otaczający nas klimat i spowodować olbrzymie szkody rolnicze, w szczególności w biedniejszych regionach świata. Nawet zaawansowane technologicznie urządzenia mogą mieć problem z ich przewidzeniem. Okazuje się jednak, że na ratunek w tym temacie przychodzą nam rośliny.

Rośliny mogą pomóc nam przewidywać susze
Rośliny mogą pomóc nam przewidywać suszepixabay.com

Wszechobecne zmiany klimatu doprowadzają do coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Przykładowo susze stały się o wiele suchsze i powszechniejsze, doprowadzając do większej liczby pożarów i stanowiąc niemałe wyzwanie dla rolnictwa.

Często, gdy pojawiają się ostrzeżeniami przed wspomnianymi zjawiskami, jest już o wiele za późno, aby zareagować, w szczególności gdy mamy do czynienia z suszami błyskawicznymi. Właśnie takie zjawisko wywołało w 2012 roku rekordowe wzrosty cen żywności w Stanach Zjednoczonych.

Jak się okazuje, na pomoc w tym temacie przychodzą nam rośliny, które nawet kilka tygodni wcześniej wysyłają odpowiednie ostrzeżenia. Jako pierwsi dostrzegli je naukowcy z University of Connecticut, którzy opublikowali wyniki swojej pracy w czasopiśmie naukowym "Proceeding of National Academy of Sciences".

Przewidywanie suszy

- Przyjrzeliśmy się ewapotranspiracji, temperaturze, wilgotności gleby, deficycie ciśnienia pary wodnej i danym teledetekcyjnym dotyczącym roślinności, aby zobaczyć, jak postępuje susza i jak reagują rośliny. Jeden sygnał naprawdę się wyróżniał - stwierdził Guiling Wang, współautor badania.

Chodzi o przebieg wywołanej słońcem fluorescencji chlorofilu (SIF).

- Widzieliśmy silny sygnał, który poprzedzał susze, wskazujący na wolniejszy niż zwykle wzrost SIF w czasie, gdy oczekuje się szybkiego wzrostu fotosyntezy roślin - wytłumaczył badacz.

- Istniejące systemy ostrzegania przed suszą wymagają wysokiej jakości danych hydrometeorologicznych, które nie są dostępne lub są nieliczne w wielu regionach rozwijającego się świata. Nasze podejście może wspierać rozwój globalnego systemu wczesnego ostrzegania, pomagając chronić ludzkie bezpieczeństwo żywnościowe. Planuję rozszerzyć nasze badanie na kraje rozwijające się, w których rolnictwo karmione deszczem jest ostoją i jest niezwykle podatne na gwałtowną suszę - dodał Koushan Mohammadi, współautor badania. 

Zmiana klimatu daje się odczuć w Brandenburgii. Rzeka Czarna Elstera kolejny raz wyschłaDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas