Padł rekord temperatury w Morzu Śródziemnym. To nie jest dobra wiadomość

Morze Śródziemne nie było nigdy tak ciepłe jak teraz. Temperatura jego powierzchni wyniosła niedawno średnio 28,9 stopni Celsjusza. Obserwacja ta wskazuje na niepokojący globalny trend - uważają hiszpańscy naukowcy.

Morze Śródziemne jest coraz cieplejsze
Morze Śródziemne jest coraz cieplejszeEast News

Hiszpański Instytut Nauk o Morzu (Institut de Ciencies del Mar) doniósł, że w ubiegłym tygodniu padł rekord temperatury w Morzu Śródziemnym. Średnia dzienna temperatura powierzchni zbiornika wyniosła 28,9°C.

Naukowcy uważają, że obszary Morza Śródziemnego stanowią epicentrum globalnego ocieplenia. Rejon śródziemnomorski ociepla się o ok. 20 proc. szybciej niż inne regiony świata.

Morze Śródziemne rekordowo ciepłe

Hiszpanie przekazali w rozmowie z agencją AFP, że sierpniowe pomiary jednoznacznie wskazują na rekord temperatury powierzchni morza. Poprzedni rekord - 28,71°C - odnotowano w lipcu 2023 r. Badacze opierali się wówczas na danych satelitarnych pochodzących z europejskiego projektu Copernicus.

Z kolei w sierpniu 2003 r. średnia dzienna temperatura morza wyniosła 28,25°C. Był to rekord, który utrzymywał się przez dwadzieścia lat aż do roku 2023 - wyliczają naukowcy.

Z kolei 15 sierpnia 2024 r. na wybrzeżu Egiptu w El-Arisz odnotowano temperaturę morza wynoszącą 31,96°C. Na razie dane te czekają na potwierdzenie.

Naukowcy z Hiszpańskiego Instytutu Nauk o Morzu zauważają, że od dwóch lat temperatury na powierzchni Ziemi również utrzymują się na "nienormalnie wysokim poziomie".

Ciepło gromadzi się w postaci gazów cieplarnianych, powstających głównie w wyniku spalania ropy naftowej, gazu i węgla, ale i z innych gałęzi przemysłu123RF/PICSEL

Zaburzona równowaga w morzach

Naukowcy twierdzą, że od początku ery przemysłowej oceany pochłonęły 90 proc. ciepła wytworzonego na skutek działalności człowieka.

Ciepło gromadzi się w postaci gazów cieplarnianych, powstających głównie w wyniku spalania ropy naftowej, gazu i węgla, ale i z innych gałęzi przemysłu.

Cieplejsze oceany mają równolegle mniejszą zdolność pochłaniania dwutlenku węgla, co nakręca błędne koło globalnego ocieplenia.

Wyższe temperatury morza są ponadto niebezpieczne dla jego mieszkańców. Według badania sprzed roku opublikowanego w czasopiśmie Global Change Biology fale upałów na Morzu Śródziemnym (w latach 2015-2019) doprowadziły do wymierania około pięćdziesięciu gatunków zwierząt morskich, od koralowców po jeżowce i mięczaki.

Naukowcy z zespołu klimatycznego IPCC twierdzą, że ekosystemy Morza Śródziemnego drastycznie zmieniły się na przestrzeni ostatnich 40 lat. Odnotowano spadek różnorodności biologicznej, jak i pojawienie się nowych gatunków inwazyjnych.

Coraz cieplej

We wszystkich europejskich morzach odnotowuje się znaczne wzrosty temperatur. Trend jest obserwowany od 1870 r., a gwałtowne ocieplenie nastąpiło w latach 70 XX w. Dane uzyskane z satelitów pokazują na przykład, że Bałtyk ociepla się o 0,40 °C na dekadę.

Według unijnego organu ds. klimatu European Climate Adaptation Platform temperatura powierzchni mórz będzie nadal rosła, choć tempo to będzie wolniejsze niż w przypadku temperatury w atmosferze.

Bobry w Sopocie. Polubiły plażę nad morzemPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas