Naukowcy i eksperci apelują do polskich posłów ws. powodzi. "Ostrzegaliśmy"
Susze, powodzie i upały to nie odstępstwo od normy, a nowa rzeczywistość - piszą w liście do marszałka Sejmu i polskich parlamentarzystów naukowcy i eksperci. Mimo ostrzeżeń kolejne rządy ignorowały potrzebę zmian - dodają podpisani pod dokumentem i apelują, aby nareszcie rozpocząć w Polsce rzeczową debatę na temat walki ze zmianami klimatu.
"To nie jest pojedyncze odstępstwo od normy" - czytamy w liście, pod którym podpisali się naukowcy kilku polskich uczelni oraz eksperci zajmujący się m.in. klimatem. Apel skierowano do marszałka Sejmu i parlamentarzystów przy okazji ostatnich powodzi, które nawiedziły Polskę i środkową Europę.
Powodzie w Polsce. Apel do marszałka Sejmu i posłów
Jak przypominają autorzy listu, jeszcze na początku września mieliśmy w Polsce do czynienia z ciągiem rekordowo ciepłych dni. "Gdy w końcu nadeszły opady, ich skala osiągnęła katastrofalne rozmiary, skutkując zalaniem wielu miejscowości i stratami istnień ludzkich ratowanych ogromnym wysiłkiem służb" - czytamy.
"To nowa rzeczywistość, o której nadejściu środowiska naukowe i strona społeczna informowały od bardzo dawna" - informują naukowcy i eksperci. Konsekwencjami zmian klimatu w Polsce będą pogorszenie jakości życia obywateli, wyższe koszty, a nawet zagrożenie dla zdrowia i życia - alarmują specjaliści.
Ostrzegaliśmy, a nie widzimy skutecznej inicjatywy politycznej mającej na celu uchronienie obywateli przed skutkami zmiany klimatu. Przez lata kolejne rządy konsekwentnie ignorowały potrzebę zmian, transformację energetyczną.
W związku z tym sygnatariusze listu zaapelowali do marszałka Sejmu i polskich parlamentarzystów oraz parlamentarzystek o rozpoczęcie poważnej debaty o sposobach wyjścia z kryzysu klimatycznego. Miałaby ona dotyczyć także przyspieszenia procesu dekarbonizacji całej gospodarki Polski oraz nadania trybu priorytetowego adaptacji do zmiany klimatu.
"Zadajemy głośno pytanie: Co państwo robicie, by chronić obywateli przed skutkami spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu? Wydarzenia ubiegłego tygodnia to jasny sygnał, że nie ma czasu na odwlekanie tej dyskusji. Bez tego trudno będzie zagwarantować bezpieczną przyszłość nam wszystkim" - czytamy w liście przesłanym do posłów i posłanek.
Pod apelem podpisali się m.in.:
- prof. dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Team Europe Direct, Państwowa Rada Ochrony Przyrody;
- dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun, profesor w Katedrze Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW, Polski Klub Ekologiczny;
- dr Paulina Sobiesiak-Penszko, Instytut Spraw Publicznych;
- Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz;
- prof. dr hab. Joanna Wibig, Zakład Meteorologii i Klimatologii, Uniwersytet Łódzki;
- dr hab. Michał Żmihorski, Instytut Biologii Ssaków PAN.