Podręczniki trzeba napisać na nowo. Słynny szczyt skurczył się o dwa metry

Najwyższy szczyt Europy Zachodniej zmniejszył się w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad dwa metry wysokości. Mont Blanc się kurczy - stwierdzili właśnie francuscy badacze.

Mont Blanc skurczył się o ponad dwa metry od poprzednich pomiarów w 2021 r.
Mont Blanc skurczył się o ponad dwa metry od poprzednich pomiarów w 2021 r.AFP

Mont Blanc mierzący aktualnie 4805,59 m n.p.m to najwyższy szczyt Alp. Położony jest w Masywie Mont Blanc w Alpach Graickich. Co roku szczyt góry wypiętrza się o kilka milimetrów. Zmienia się też grubość pokrywy lodowej. W związku z tymi zmianami naukowcy mierzą szczyt co dwa lata. 

W tym roku okazało się, że Mont Blanc skurczył się o 2 m.

Mont Blanc niższy o 2 m

Zespół naukowców z Francji przekazał na czwartkowej konferencji prasowej w Chamonix we francuskich Alpach, że góra ma obecnie wysokość 4805,59 m n.p.m, czyli mniej niż we wrześniu 2021 r. Góra miała wówczas wysokość 4807,81 m n.p.m. 

Eksperci stwierdzili, że naukowcy z dziedzin klimatologii, glacjologii i innych dziedzin zajmą się teraz zbieraniem danych na temat przyczyn zjawiska. Badacze chcą przedstawić wszelkie teorie, które będą mogły wyjaśnić, dlaczego Mont Blanc się skurczył.

"Pomiary przeprowadza się na szczycie. W świetle zmian klimatycznych monitorowanie wszelkich przemian pozwoli lepiej zrozumieć ich skutki" - powiedział glacjolog Luc Moreau cytowany przez Agencję Reutera. Naukowcy nie chcą wyciągać pochopnych wniosków, ale pojawiają się dane przemawiające za powszechnymi teoriami na temat wpływu zmian klimatu.

Europejskie lodowce się kurczą

Naukowcy podają, że oficjalna wysokość Mont Blanc od ponad dekady spada i ma to związek z postępującymi zmianami klimatu i wynikającym z nich topnieniem lodowców. W 2007 r. oszacowano wysokość Mont Blanc na 4810,90 m n.p.m.

Europejskie lodowce kurczą się w zastraszającym tempie. Alpy są narażone na znaczne przemiany spowodowane coraz wyższą średnią globalną temperaturą.

Lodowce szwajcarskie zmniejszył się tym roku o rekordowe wartości. W ciągu dwóch lat objętość lodu w Alpach Szwajcarskich zmniejszyła się aż o 10 proc. - podaje szwajcarska jednostka monitorująca stan lodowców GLAMOS.

Jak mierzyć się z mitami o zmianach klimatu?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas