Reklama

Nowe terminy w słowniku. Dotyczą diety, energetyki i zielonej polityki

W amerykańskim słowniku Merriam-Webster pojawiło się kilkaset nowych słów. Kilka z nich dotyczy ekologii i opisuje charakterystyczne dla naszej epoki zjawiska związane z degradacją środowiska czy zielonymi kłamstwami.

W publikacji najstarszego wydawcy słowników w Stanach Zjednoczonych znalazły się istotne dla obecnych czasów terminy, odwołujące się do ekologii. Wśród dodanych nowych terminów znajdują się, chociażby określenia:

- "greenwash", 

- "microgrid" (mikrosieć),

- "mleko owsiane",

- sformułowanie "na bazie roślin",

 - "łańcuch dostaw",

- sformułowanie “virtue signaling" (rzadziej używane w Polsce).

Chociaż nie są to nowe słowa, które funkcjonują dopiero od kilku lat, to nie znalazły się do tej pory w słowniku. Co oznaczają poszczególne terminy?

Reklama

Ważne terminy w słowniku

Określenie greenwashing zostało użyte po raz pierwszy w 1986 r. przez ekologa Jaya Westervelda w odniesieniu do branży hotelarskiej, która twierdziła, że ponowne używanie ręczników kąpielowych jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju. Tak naprawdę chodziło o zaoszczędzenie pieniędzy. Od tego czasu użycie tego terminu stało się powszechne, ponieważ coraz więcej firm próbuje na nowo zdefiniować swoje działania w imię zrównoważonego rozwoju.

W słowniku termin greenwash oznacza takie opisywanie swojego produktu lub usługi, aby konsument myślał, że jest mniej szkodliwy/a, a nawet przyjazny/a dla środowiska, kiedy w rzeczywistości jest całkiem odwrotnie. Greenwashing, to wprowadzanie w błąd.

Mleko owsiane i żywność roślinna

Merriam-Webster w swoim słowniku umieścił też terminy związane z żywnością, takie jak "mleko owsiane" i sformułowanie "na bazie roślin". Mleko owsiane jest definiowane jako "płyn wytworzony ze zmielonego owsa i wody, który jest zwykle wzbogacany witaminami i wapniem i używa się go jako substytut mleka".

Termin "wyprodukowany lub uzyskany z roślin" oznacza produkt składający się głównie z lub w całości z żywności roślinnej (takiej jak warzywa, owoce, orzechy, oleje i fasola). 

Określenie "mleko owsiane" zostało po raz pierwszy użyte w 1980 roku, a termin "na bazie roślin" w 1960, podaje Merriam-Webster.

Mikrosieć

"Microgrid", czyli mikrosieć to określenie znane już od 1939 r. Nie znalazło się jednak do tej pory w słownikach.

Mikrosieć to lokalna sieć elektryczna, którą można podłączyć do większej sieci, ale która jest również zdolna do niezależnego działania, czyli tzw. off grid (poza siecią). 

Łańcuch dostaw

Określenie łańcuch dostaw pojawia się coraz częściej w odniesieniu do importu i eksportu surowców, które emitują znaczne ilości gazów cieplarnianych. 

Udawane zaangażowanie, "sygnalizowanie cnoty"

Virtue signaling to z kolei termin, który opisuje zwłaszcza w sieci postawy osób, które dokonują publicznie zaangażowania w dobre cele, podczas gdy zaangażowanie to nie jest widoczne w praktyce. W słowniku Merriam-Webster “sygnalizowanie cnoty" to "akt lub praktyka zwracania uwagi na kwestie polityczne, sprawiedliwości społecznej i rasowej zamiast podejmowania skutecznych działań".

- Chcesz wiedzieć więcej o greenwashingu? Sprawdź nasze raporty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: słownictwo | zrównoważony rozwój

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama