NASA: Lipiec 2023 r. był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

Według naukowców NASA z Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku, lipiec 2023 r. był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów na Ziemi. Nigdy od 1880 r. nie zanotowano na świecie wyższej średniej temperatury powietrza.

Badacze NASA potwierdzili, że lipiec 2023 r. był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów na świecie. Najwyższy skok temperatury odnotowano w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce Północnej i na Antarktydzie
Badacze NASA potwierdzili, że lipiec 2023 r. był najgorętszym miesiącem w historii pomiarów na świecie. Najwyższy skok temperatury odnotowano w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce Północnej i na AntarktydzieNASAmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z wyliczeń NASA wynika, że tegoroczny lipiec był o 0,24°C cieplejszy niż każdy wcześniejszy lipiec w historii pomiarów. Miniony miesiąc był także o 1,18°C niż średnia temperatura w lipcu w latach 1951-1980.

Najgorętszy miesiąc w historii Ziemi

"Dane NASA potwierdzają to, co miliardy ludzi na świecie odczuło na własnej skórze: temperatury w lipcu 2023 r. sprawiły, że był to najcieplejszy miesiąc w historii świata. W każdym zakątku kraju Amerykanie na własnej skórze doświadczają obecnie skutków kryzysu klimatycznego" - powiedział Bill Nelson, szef NASA.

"Nauka mówi jasno. Musimy działać już teraz, aby ochronić nasze społeczeństwo i planetę. To jedyna droga, jaką mamy" - dodał Nelson, podkreślając wagę polityki klimatycznej, jaką prowadzi w USA prezydent Joe Biden.

Szczególnie wysokie średnie temperatury odnotowano w regionach Ameryki Południowej, Afryki Północnej, Ameryki Północnej oraz Antarktydy. Wzrost temperatury wyniósł tam średnio o 4°C więcej niż zazwyczaj.

Jak pokazują dane NASA, od niemal stu lat obserwujemy systematyczny wpływ emisji gazów cieplarnianych na średnią temperaturę na świecie. Z każdym rokiem anomalie są coraz większe, a średnia temperatura rośnie
Jak pokazują dane NASA, od niemal stu lat obserwujemy systematyczny wpływ emisji gazów cieplarnianych na średnią temperaturę na świecie. Z każdym rokiem anomalie są coraz większe, a średnia temperatura rośnieNASAmateriały prasowe

"To nie jest normalne"

Ekstremalne upały tego lata narażają miliony ludzi i są wiązane z setkami wynikającymi z gorąca chorób oraz zgonów - zauważa NASA. "Rekordowo ciepły lipiec kontynuuje długoterminowy trend wywołanego przez ludzi ocieplenia związanego z emisjami gazów cieplarnianych" - podkreślają badacze. "Na przestrzeni ostatnich czterech dekad stało się to szczególnie widoczne".

Jak pokazują dane NASA, pięć najgorętszych lipców w historii od 1880 r. miało miejsce na przestrzeni ostatnich pięciu lat. "Ten lipiec był nie tylko cieplejszy od poprzednich, ale był też najgorętszym miesiącem w historii naszych pomiarów, które sięgają 1880 r." - podkreślił Gavin Schmidt, dyrektor GISS. "Nauka mówi jasno: to nie jest normalne" - dodał.

Informacja NASA została opublikowana zaledwie kilka dni po ogłoszeniu pomiarów Copernicus Climate Change Service, czyli obserwatorium klimatycznego Unii Europejskiej. Europejscy naukowcy również potwierdzili, że według zebranych przez nich danych lipiec 2023 r. był najgorętszy w historii.

Jak mierzyć się z mitami o zmianach klimatu?Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas