Miasta mogą być neutralne dla klimatu. Wystarczy jedna, niewielka zmiana

Dziesiątki europejskich miast w ciągu najbliższych lat mogą osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto. Czy to oderwane od rzeczywistości marzenia? Najnowsze badania pokazuję, że w żadnym wypadku. Wystarczy jedna, niewielka zmiana.

Wystarczą stosunkowo niewielkie zmiany, a Warszaszawa i wiele innych europejskich miast może być neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla
Wystarczą stosunkowo niewielkie zmiany, a Warszaszawa i wiele innych europejskich miast może być neutralna pod względem emisji dwutlenku węglaZdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Redukcja i wychwytywanie dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych to wyzwanie zarówno dla polityków, jak i inżynierów, którzy opracowują coraz mniej uciążliwe dla środowiska technologie. 

Wśród znanych wszystkim rozwiązań możemy wymienić choćby wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, energii atomowej, produkcję energooszczędnego sprzętu czy oświetlenia, wznoszenie drewnianych budynków wielorodzinnych, ograniczanie wjazdu samochodami spalinowymi do centrów miast, a nawet tworzenie "fabryk", których zadaniem jest wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery.

Mówi się także o zwiększeniu ilości zieleni w miastach, co jest jak najbardziej aktualne również w polskiej przestrzeni miejskiej. To ostatnie rozwiązanie według naukowców może pomóc w osiągnięciu ambitnych celów klimatycznych w miastach. Analiza przeprowadzona w czasopiśmie Nature Climate Change wskazuje,  w jaki sposób miasta mogą  zorganizować szeroką gamę ekologicznych rozwiązań, takich jak parki, zieleń uliczna czy ogrody na dachach.

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w polskich miastach

Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji, Chin i Stanów Zjednoczonych objęło 54 europejskie miasta, wśród których znalazły się także polskie - Warszawa, Łódź, Włocławek i Kraków.  Pokazuje ono, że połączenie naturalnego podejścia do eliminacji dwutlenku węgla z innymi działaniami klimatycznymi może umożliwić miastom osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto i faktyczne zmniejszenie emisji średnio o 17,4 procent.

Rozwiązania oparte na przyrodzie nie tylko kompensują część emisji miasta, ale mogą również przyczynić się do ograniczenia emisji i zużycia zasobów.
Zahra Kalantari, Królewski Instytut Technologiczny KTH

Wśród proponowanych rozwiązań znalazło się m.in. rolnictwo miejskie, przepuszczalne chodniki, które pozwalają na wchłanianie wody deszczowej do gruntu, węższe drogi z większą ilością zieleni, ochrona siedlisk dzikich zwierząt i tworzenie przyjaznego otoczenia sprzyjającego spacerom i jeździe rowerem.

Na przykład parki miejskie, tereny zieleni i drzewa promują częstsze spacery, jazdę na rowerze i inne pozytywne dla środowiska nawyki, które zastępują jazdę samochodem. W połączeniu z innymi rozwiązaniami, takimi jak zielona infrastruktura, środki te mogą jeszcze bardziej poprawić mikroklimat miejski poprzez pochłanianie ciepła i zimna, a w rezultacie zmniejszyć zużycie energii w budynkach.

Praca zawiera także wytyczne dotyczące tego, którym środkom należy nadać priorytet i gdzie je zlokalizować, aby uzyskać najlepszy efekt. W Warszawie zalecono nadanie priorytetu zielonym budynkom i miejskim terenom zieleni, co mogłoby skutkować zmniejszeniem emisji o 5 proc. w przypadku budynków mieszkalnych w przemyśle i 14 proc. w transporcie.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska

Źródło: Haozhi Pan i in., Udział priorytetowych miejskich rozwiązań opartych na przyrodzie na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, Nature Climate Change (2023). DOI: 10.1038/s41558-023-01737-x

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas