Tauron wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne
W Mysłowicach i Stalowej Woli Tauron wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne. Inwestycje powstaną na terenach zrekultywowanych, lub wymagających rekultywacji.
Spółka jednocześnie poinformowała, że działająca już farma w Jaworznie wytworzyła dotąd 5,2 tys. MWh energii.
Program Tauron PV dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy 150 MW. Farmy mają być budowane na należących do Grupy Tauron terenach poprzemysłowych, głównie byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Pierwsza farma powstała w Jaworznie, inne projekty są na różnych etapach zaawansowania.
"W Mysłowicach prowadzone są zaawansowane prace przygotowujące budowę farmy fotowoltaicznej o mocy powyżej 40 MW, która zlokalizowana zostanie na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych. Dla projektu budowy farmy w Stalowej Woli uzyskana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych - obecnie oczekiwane jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co powinno nastąpić w najbliższych miesiącach" - poinformował we wtorek Tauron.
Farma w Jaworznie ma moc 5 MW. W ciągu 10 miesięcy pracy, na dwa miesiące przed zakładanym terminem, instalacja przekroczyłą próg rocznej produktywności. W tym czasie przesłała do systemu 5,2 tys. MWh energii elektrycznej. Taka ilość prądu może zasilić około 2 tys. gospodarstw domowych. Jeżeli powstałaby w konwencjonalnych źródłach, do atmosfery wyemitowane zostałoby 5 tys. ton CO2.
- Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona. Przykład jaworznickiej, która osiągnęła spodziewany roczny poziom produkcji już po 10 miesiącach pracy, pokazuje, że fotowoltaika przemysłowa stanowi efektywne źródło wytwórcze - skomentował, cytowany we wtorkowym komunikacie Taurona, wiceprezes spółki ds. strategii i rozwoju Patryk Demski.
Wiceprezes przypomniał, że farma w Jaworznie powstała na terenie dawnej elektrowni węglowej. Pozostałe inwestycje będą budowane na poprzemysłowych terenach m.in. w Mysłowicach i Stalowej Woli.
Inwestycje w OZE to kolejna część tzw. zielonego zwrotu spółki. Do 2030 r. Grupa planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii z OZE, jednocześnie ograniczając emisyjność o połowę.