​Tauron wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne

W Mysłowicach i Stalowej Woli Tauron wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne. Inwestycje powstaną na terenach zrekultywowanych, lub wymagających rekultywacji.

Nowe inwestycje to część tzw. zielonego zwrotu Grupy Tauron
Nowe inwestycje to część tzw. zielonego zwrotu Grupy TauronDamian KlamkaEast News

Spółka jednocześnie poinformowała, że działająca już farma w Jaworznie wytworzyła dotąd 5,2 tys. MWh energii.

Program Tauron PV dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznych, o łącznej mocy 150 MW. Farmy mają być budowane na należących do Grupy Tauron terenach poprzemysłowych, głównie byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Pierwsza farma powstała w Jaworznie, inne projekty są na różnych etapach zaawansowania.

"W Mysłowicach prowadzone są zaawansowane prace przygotowujące budowę farmy fotowoltaicznej o mocy powyżej 40 MW, która zlokalizowana zostanie na terenie byłego składowiska odpadów paleniskowych. Dla projektu budowy farmy w Stalowej Woli uzyskana została decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych - obecnie oczekiwane jest uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, co powinno nastąpić w najbliższych miesiącach" - poinformował we wtorek Tauron.

Farma w Jaworznie ma moc 5 MW. W ciągu 10 miesięcy pracy, na dwa miesiące przed zakładanym terminem, instalacja przekroczyłą próg rocznej produktywności. W tym czasie przesłała do systemu 5,2 tys. MWh energii elektrycznej. Taka ilość prądu może zasilić około 2 tys. gospodarstw domowych. Jeżeli powstałaby w konwencjonalnych źródłach, do atmosfery wyemitowane zostałoby 5 tys. ton CO2.

- Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona. Przykład jaworznickiej, która osiągnęła spodziewany roczny poziom produkcji już po 10 miesiącach pracy, pokazuje, że fotowoltaika przemysłowa stanowi efektywne źródło wytwórcze - skomentował, cytowany we wtorkowym komunikacie Taurona, wiceprezes spółki ds. strategii i rozwoju Patryk Demski.

Wiceprezes przypomniał, że farma w Jaworznie powstała na terenie dawnej elektrowni węglowej. Pozostałe inwestycje będą budowane na poprzemysłowych terenach m.in. w Mysłowicach i Stalowej Woli.

Inwestycje w OZE to kolejna część tzw. zielonego zwrotu spółki. Do 2030 r. Grupa planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii z OZE, jednocześnie ograniczając emisyjność o połowę.

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas