Polacy stworzyli powłokę na szyby, która zmniejszy rachunki za ogrzewanie

Polscy naukowcy stworzyli specjalną powłokę na szyby, która sprawia, że okna zatrzymują więcej ciepła. Wynalazek może być zatem wydajnym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie w mieszkaniach.

Wynalazek polskich naukowców pozwala znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Stworzona przez nich powłoka na okna jest trwalsza niż dostępne na rynku folie
Wynalazek polskich naukowców pozwala znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Stworzona przez nich powłoka na okna jest trwalsza niż dostępne na rynku folie 123RF/PICSEL

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby.

Powłoka, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach

Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.

- Tlenek cynku jest szeroko stosowanym w przemyśle półprzewodnikiem, a glin to jest po prostu aluminium, więc też wszystkim dobrze znany. To bezpieczny i bardzo stabilny materiał - wyjaśnia dr Bartłomiej Witkowski.

Na rynku są już dostępne szyby o bardzo wysokiej izolacji termicznej, ale nie są całkowicie przezroczyste, a ich konstrukcja jest obarczona wadami, które mogą mieć wpływ na opłacalność takiej inwestycji. Tym bardziej, że jest to także kosztowne rozwiązanie.

Polski wynalazek jest trwalszy niż folie produkowane na Zachodzie

- Najbardziej ekskluzywne i drogie okna mają specjalne powłoki, na ogół produkcji zachodniej, ale mają jedną wadę - są krótkotrwałe. Mają genialne parametry optyczne, bardzo dobrze przepuszczają światło widzialne, blokują podczerwień, dają naprawdę realne oszczędności na poziomie kilkudziesięciu procent w kosztach ogrzewania, natomiast szybko się degradują - zauważa Witkowski.

Okna są obecnie odpowiedzialne nawet za połowę strat ciepła w budynkach. Problemem jest wysoka transmisja szyb w zakresie podczerwonym. Ma to miejsce zarówno zimą, kiedy ciepło poprzez okna wypromieniowuje na zewnątrz, prowadząc do wychładzania się pomieszczeń, jak i latem, kiedy wnętrza budynków się nagrzewają.

Rozwiązanie proponowane przez polskich naukowców może się więc sprawdzić podczas całorocznej eksploatacji. Jak podkreślają, ilość traconego ciepła dzięki folii termoizolacyjnej można obniżyć ze średnio 30 proc. do 7,5 proc., za czym idą znaczące oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Nanopowłoka na okna stworzona przez polskich naukowców pozwala zaoszczędzić na rachunkachNewseria Innowacjemateriały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas