Koniec z marnowaniem jedzenia? Termin przydatności wydłuży się dzięki AI

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Grupa chemików poszukiwała sposobów na przedłużenie trwałości żywności. Specjaliści twierdzą, że dokonali przełomowego odkrycia, w którym główną rolę gra sztuczna inteligencja.

Naukowcy znaleźli kolejny sposób na konserwowanie żywności
Naukowcy znaleźli kolejny sposób na konserwowanie żywności123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Przełomowe badanie, które ukazało się w czasopiśmie "Journal of Agricultural and Food Chemistry" podkreśla niezwykły i niewykorzystywany dotąd potencjał sztucznej inteligencji w zapobieganiu psucia się żywności. Chodzi głównie o produkty zawierające tłuszcze.

Przeciwutleniacze w żywności

Jełczenie to naturalny proces, który zachodzi (podczas przetrzymywania żywności) pod wpływem działania tlenu, światła, wilgoci i fermentów bakterii. Jest efektem utleniania kwasów tłuszczowych lub hydrolizy wiązań estrowych. Zjełczała żywność jest mało atrakcyjna, dziwnie pachnąca i niezdatna do zjedzenia.

W naturze istnieją jednak przeciwutleniacze, które chronią żywność przed szkodliwymi skutkami utleniania. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, są dodawane do żywności, aby pomóc w ich konserwowaniu.

Wyzwaniem w przemyśle spożywczym jest jednak wybór właściwej kombinacji przeciwutleniaczy i obliczeniu ich dokładnej ilości. Proces ten nie jest prosty - przypadkowe dodanie przeciwutleniaczy może prowadzić do osłabienia działania ochronnego lub antagonizmu.

Rolę w odpowiednim opracowaniu tego procesu ma pełnić AI. Zespół badawczy nauczył sztuczną inteligencję dobierania kombinacji przeciwutleniaczy, które skutecznie zwalczałyby jełczenie żywności. 

Zjełczały olej nie jest smaczny
Zjełczały olej nie jest smaczny123RF/PICSEL

AI kontra psujące się jedzenie

Naukowcy udostępnili AI bazę danych zawierającą około miliona reakcji chemicznych. W ten sposób AI nauczyła się podstawowych pojęć chemicznych.

Następnie sztuczna inteligencja zaczęła skutecznie przewidywać wyniki połączeń kilku przeciwutleniaczy. Naukowcy oceniają, że robiła to niemal perfekcyjnie.

Efektem testów jest opracowanie nowych i skutecznych sposobów konserwowania żywności, których celem jest przedłużenie trwałości produktów spożywczych.

Święta w Polsce to festiwal marnowania jedzeniaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas