Ile kosztuje ocieplenie m2 domu? Ceny termomodernizacji szokują

Na to, ile kosztuje ocieplenie domu, składa się wiele zmiennych. Po pierwsze ceny materiałów, które, jak wiadomo, w ostatnich kilkunastu miesiącach osiągnęły rekordowy poziom. Koszt ocieplenia domu to również cena robocizny. Ta wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo głosów ekspertów, którzy twierdzili, że mniejszy popyt na tego rodzaju usługi wpłynie na ceny. Ile kosztuje ocieplenie domu za 1 m²? Sprawdzamy.

Koszt ocieplenia domu. Ile kosztuje metr kwadratowy ocieplenia?
Koszt ocieplenia domu. Ile kosztuje metr kwadratowy ocieplenia? 123rf.com123RF/PICSEL

Koszt ocieplenia domu: czym ocieplić?

Na koszt ocieplenia domu wpływa materiał, z którego wykonana jest nasza ściana zewnętrzna. Wiele zależy od współczynnika przenikania ciepła U. Inna cena będzie dla pustaka ceramicznego, a inna dla bloczka. Im wyższa wartość współczynnika, tym gorzej, bo w konsekwencji oznacza to wyższy koszt ocieplenia domu.

Czym ocieplić dom? Zdecydowanie najbardziej popularny materiał to styropian. To też gwarancja najniższej ceny. Do tego niewiele waży, jego obróbka jest prosta, podobnie jak układanie. Warto wspomnieć jednocześnie o współczynniku przenikania ciepła λ. Ten określa termoizolacyjność materiału i im mniejsza wartość lambda, tym lepiej. Współczynnik λ dla styropianu fasadowego to 0,035-0,045 W/(m.K).

Ocieplenie styropianem to odporność na zawilgocenia, ale niska paroprzepuszczalność.

Ile kosztuje ocieplenie domu za 1 m²? Najtańszy styropian o grubości 1 cm o współczynniku λ 0,038 W/mK, jaki udało nam się znaleźć to koszt 30 zł/m².
Ile kosztuje ocieplenie domu za 1 m²? Najtańszy styropian o grubości 1 cm o współczynniku λ 0,038 W/mK, jaki udało nam się znaleźć to koszt 30 zł/m².123rf.com123RF/PICSEL

Inny popularny materiał to wełna mineralna. Ta pozwala na odprowadzenie wilgoci poza budynek dzięki dobrej paroprzepuszczalności. Współczynnik λ dla wełny wynosi 0,030-0,041 W/(m.K). Doskonale nadaje się do konstrukcji szkieletowych, ale jest droższa od styropianu.

Czym jeszcze można ocieplić dom? Alternatywą dla styropianu i wełny jest na przykład płyta ze sztywnej piany fenolowej. Współczynnik λ może osiągnąć 0,021 W/(m.K), a 10 cm płyty może zastąpić 15/20-centymetrową warstwę wełny czy styropianu.

Mniej popularne rozwiązania to aerożel (bardzo drogi) oraz płyty PIR.

Koszt ocieplenia domu za m2. Ile kosztuje ocieplenie styropianem?

Ocieplenie domu to nie tylko materiał izolacyjny. Do kosztów trzeba doliczyć również ewentualne kołki, kleje, siatki zbrojące czy podkład tynkarski. W zależności od wybranej metody ocieplenia koszt będzie się wahał. I to sporo. Na przykład w domach rodzinnych kołków nie trzeba do wysokości 8 m, ale przy wełnie jest to obowiązkowe.

Ile kosztuje ocieplenie domu za 1 m2? Ceny w 2023 roku determinowane są inflacją oraz popytem. W przypadku popularnego styropianu, jeszcze w 2022 roku metr sześcienny kosztował nawet 340 zł. Aktualnie jego ceny spadły. Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem? Ceny materiału to:

  • styropian fasadowy biały 10 cm: od 30 do 50 zł/m2;
  • styropian fasadowy grafitowy 10 cm: od 60 zł/m2.

Do tego należy dodać koszty robocizny. To minimum 80 zł/m2. Bez tynku, farby i podkładu koszt ocieplenia domu za 1 m2 (styropian plus robocizna) wyniesie od 110 do 140 zł. Uwzględniając cały system, czyli na przykład wspomniane kleje, trzeba dodać ok. 35 zł. Im grubszy styropian wybierzemy, tym większy będzie koszt ocieplenia m2 domu.

Koszt ocieplenia domu za m2. Ile kosztuje ocieplenie wełną?

Aktualne ceny wełny zaczynają się od ok. 17 do 30 zł/m2. Mowa o materiale, którego grubość to 10 cm. Podobnie, jak w przypadku styropianu, koszt ocieplenia jest tym wyższy, im grubsza wełna. Niestety ocieplenie domu wełną to większe opłaty za robociznę.

Metr położenia wełny to wydatek rzędu 100 zł/m2, jeżeli nie chcemy zajmować się tym sami.

Doliczając do tego materiały elewacyjne koszt ocieplenia domu wełną to 140 zł/m2 przy minimalnych założeniach. Są jednak miejsca, w których może przekroczyć nawet 200 zł za metr kwadratowy, bo koszty robocizny będą wyższe.

Jakie jest dofinansowanie do ocieplenia domu?

Dofinansowanie do ocieplenia domu to nawet 135 tys. zł w ramach programu "Czyste powietrze". Nowa edycja to większe dofinansowania w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Podniesiono także progi dochodowe, które można sprawdzić TUTAJ.

W trwającym okresie rozliczeń podatkowych, można również zainteresować się ulgą termomodernizacyjną. To rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej pozwala odliczyć od podatku nawet 53 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE:

Polski sposób na recykling turbin wiatrowychPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas