Rusza program dofinansowania OZE "Energia dla wsi"

Od 25 stycznia 2023 r. rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii takich jak fotowoltaika, energia wiatrowa, wodna i biogaz.

O dofinansowanie będą mogli ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne
O dofinansowanie będą mogli ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczneEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Całkowity budżet programu "Energia dla wsi" to 1 mld zł. Celem programu jest rozwinięcie sektora OZE na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich.

Wnioski w ramach programu "Energia dla wsi" przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi, że program ma zwiększać samowystarczalność energetyczną mieszkańców wsi.

Kto będzie mógł dostać dofinansowanie?

O dofinansowanie będą mogli ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne - te dopiero powstające oraz te już istniejące, a także ich członkowie. Przewidziane wsparcie dotyczy takich inwestycji jak biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych może wynieść nawet 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 25 mln zł). W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 20 mln zł).

Starzejące się pola naftowe w AlbaniiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas