Co można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej? Lista materiałów jest długa

Ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podatku dużych kwot, które zainwestowaliśmy w remont mający na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii dostarczanej na potrzeby ogrzewania i ciepłej wody. Poniżej znajdziesz wykaz materiałów i usług, które można wykazać w formularzu PIT/O. Możliwości jest dużo, jednak warto dokładnie sprawdzić, czy prace, które wykonaliśmy, znajdują się w wykazie. W innym wypadku grożą wysokie kary.

Jakie materiały i usługi można odliczyć w PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej?
Jakie materiały i usługi można odliczyć w PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej?123RF/PICSEL

Jak odliczyć ulgę termomodernizacyjną w PIT?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty związane z termomodernizacją budynku. Ulga przysługuje tym, których dom był już oddany do użytku w momencie prowadzenia prac remontowych.

Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną, do rocznego zeznania podatkowego PIT musimy dołączyć uzupełniony załącznik PIT/O, czyli informację o odliczeniach. W celu udokumentowania prawa do ulgi powinniśmy posiadać fakturę wystawioną przez czynnego podatnika VAT. 

Poniżej znajdziesz wykaz materiałów i usług, których odliczenie przewiduje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 roku.

Ulga termomodernizacyjna 2023. Jakie materiały można odliczyć?

Lista materiałów, które możemy wykazać w rocznym rozliczeniu z fiskusem, jest długa i dość konkretna. Jakie materiały i urządzenia znalazły się w wykazie?

  1. materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem;
  2. węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury;
  3. kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  4. kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  5. zbiornik na gaz lub zbiornik na olej;
  6. kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania określone w rozporządzeniu Komisji UE 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r.;
  7. przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
  8. materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej;
  9. materiały budowlane wchodzące w skład instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  10. materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego;
  11. pompa ciepła wraz z osprzętem;
  12. kolektor słoneczny wraz z osprzętem; 
  13. ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem; 
  14. stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne;
  15. materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. 

Ulga termomodernizacyjna 2023. Które usługi podlegają odliczeniu w PIT?

Odliczyć można nie tylko urządzenia i materiały, ale również usługi związane z poprawieniem wydajności energetycznej naszego domu. Na liście znalazły się prace przygotowawcze przed rozpoczęciem remontu, jak i większość prac remontowych bezpośrednio związanych z wymianą lub instalacją elementów systemów podlegających termomodernizacji. Jakie usługi możemy wpisać do załącznika PIT/O?

  1. wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego;
  2. wykonanie analizy termograficznej budynku;
  3. wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi;
  4. wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej;
  5. docieplenie przegród budowlanych lub płyt balkonowych lub fundamentów;
  6. wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych;
  7. wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub istniejącej instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  8. wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub nowej instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  9. montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
  10. montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
  11. montaż pompy ciepła;
  12. montaż kolektora słonecznego;
  13. montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego;
  14. montaż instalacji fotowoltaicznej;
  15. uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin;
  16. regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji;
  17. demontaż źródła ciepła na paliwo stałe. 

Możliwości jest wiele i skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej może się wiązać ze znaczącą poprawą naszego budżetu. Nie możemy jednak liczyć na pełen zwrot wszelkich kosztów związanych z termomodernizacją domu, ponieważ prawo przewiduje limity kwotowe, powyżej których nie możemy starać się już o zwrot. Ile maksymalnie możemy odliczyć od podatku w omawianej uldze?

Ile można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej?

Maksymalna kwota możliwa do odliczenia za wszystkie prace termomodernizacyjne przeprowadzane we wszystkich należących do podatnika budynkach wynosi 53 000 zł. Jeżeli twoje dochody za rok podatkowy, w któym poniosłeś koszty nie pozwalają na ich pokrycie możesz odliczyć ją przez kolejne 6 lat. Należy także pamiętać, że prace remontowe na które uzyskało się ulgę muszą zakończyć się w ciągu maksymalnie 3 lat od roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na termomodernizację.

W ustawie znalazł się zapis szczególnie korzystny dla małżeństw, w których małżonkowie są jednocześnie współwłaścicielami budynku. W takim przypadku ulgę termomodernizacyjną mogą odliczyć od PIT oboje, zwiększając maksymalną dozwoloną kwotę odliczenia do 106 000 zł.

Od 15 lutego możemy już rozliczać się z fiskusem za pomocą usługi "Twój e-PIT". Termin składania deklaracji podatkowych wszystkimi możliwymi drogami upływa 2 maja 2023.

Czytaj również:

Skąd w Polsce wzięła się kaczka mandarynka?Stowarzyszenie Czysta PolskaProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas