Czyste powietrze 2023. Na co można dostać dofinansowanie?

Aktualizacja
Program Czyste powietrze 2023 ma na celu walkę ze smogiem. Jakie są zmiany w programie? Jak złożyć wniosek?
Program Czyste powietrze 2023 ma na celu walkę ze smogiem. Jakie są zmiany w programie? Jak złożyć wniosek? 123RF/PICSEL
  • Program "Czyste powietrze" wystartował po raz pierwszy we wrześniu 2018 roku i ma być realizowany do 2029 roku.
  • Celem programu jest walka ze smogiem. Skupia się przede wszystkim na wymianie pieców i kotłów na paliwo stałe.
  • By zostać beneficjentem programu "Czyste powietrze" trzeba spełnić określone warunki. Jakie są zmiany w programie "Czyste powietrze" 2023?

Zmiany w programie "Czyste powietrze" od 3 stycznia 2023

  • Podniesienie progów dochodowych przy dofinansowaniu podstawowym do 135 tysięcy złotych, a przy podwyższonym dofinansowaniu, do 1894 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 złotych dla osób mieszkających samotnie.
  • Możliwość uzyskania wyższego dofinansowania, czyli 66 tysięcy złotych przy dofinansowaniu podstawowym i 99 tysięcy złotych przy podwyższonym.
  • Możliwość rozszerzenia wniosku o termomodernizację domu, jeśli wcześniej dotyczył on wyłącznie wymiany pieca.
  • Modyfikacja ścieżki bankowej programu (beneficjent będzie mógł otrzymać kredyt bankowy z dofinansowaniem na częściową spłatę tego zobowiązania na inwestycje, które zostały rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku w banku)
  • Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego budynku.

Kto może skorzystać z programu "Czyste powietrze"?

Zobacz również:

    Program "Czyste powietrze" - dofinansowanie. Ile można dostać?

    • Przedsięwzięcie polegające na demontażu nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakupie i montażu pompy ciepła typu powietrze-woda bądź też gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu bez kompleksowej termomodernizacji, i bez montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej - do 35 tysięcy złotych dotacji.
    • Przedsięwzięcie związane z demontażem nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakupem i montażem pompy ciepła typu powietrze-woda lub gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania, lub ogrzewania i cwu z kompleksową termomodernizacją, lecz bez mikroinstalacji fotowoltaicznej - do 60 tysięcy złotych dotacji.
    • Jeśli przedsięwzięcie będzie obejmować mikroinstalację fotowoltaiczną, bez kompleksowej termomodernizacji będzie można otrzymać do 41 tysięcy złotych dotacji, a wraz z kompleksową termomodernizacją nawet do 66 tysięcy złotych dofinansowania.
    Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla zdrowia. Ograniczając emisję zanieczyszczeń, wspólnie dbamy o nasze dobro i środowisko naturalne
    Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla zdrowia. Ograniczając emisję zanieczyszczeń, wspólnie dbamy o nasze dobro i środowisko naturalne123RF/PICSEL

    Jak złożyć wniosek w programie "Czyste powietrze"?

    Zobacz również: