Którędy ciepło ucieka z naszego domu?

Grzejnik jest gorący, a mimo to w mieszkaniu jest chłodno? Prawdopodobnie ciepło znajduje nieszczelność, którą wydostaje się na zewnątrz. Którędy ciepło ucieka z naszego domu? Jak to sprawdzić i czy da się coś z tym zrobić?

Warto sprawdzić, czy z naszego domu ucieka ciepło
Warto sprawdzić, czy z naszego domu ucieka ciepło123RF/PICSEL

Każdy z nas z pewnością chce mieszkać w ciepłym domu lub mieszkaniu. Jeśli pojawiają się nieszczelności, czyli mostki termiczne (cieplne), którymi ciepło ucieka z domu, niepotrzebnie narażamy się na wysokie rachunki za prąd. Na szczęście ucieczka ciepła jest dość łatwa do namierzenia i udaremnienia. Przed zimą sprawdź koniecznie, czy z twojego domu ucieka ciepło.

Dach

Ciepłe powietrze unosi się do góry i gromadzi pod dachem. W związku z tym odpowiednia izolacja jest tu niezwykle istotna. Najczęściej stosowanym materiałem jest wełna szklana lub mineralna. Jej niewłaściwe położenie, lub niewłaściwa grubość mogą umożliwić ciepłu wydostawanie się z budynku. Może to być nawet 30 proc.

Ale warto wiedzieć, że właściwa izolacja spełnia swoją rolę nie tylko zimną. Pozwala również ograniczyć nadmierne nagrzewanie się poddaszy (a więc również i użycie klimatyzatora).

Właściwa izolacja dachu pozwoli zachować ciepło w domu zimą i chłód latem123RF/PICSEL

Okna

To miejsce, którym ciepło bardzo często ucieka. Winą często jest wadliwy montaż lub rozszczelnienie. W takim przypadku możemy stracić nawet 20 proc. ciepła.

Ściany

Przed powstawaniem tu mostków cieplnych z pewnością ochroni odpowiednia warstwa  styropianu lub wełny mineralnej. Warto, aby w tym przypadku już na etapie projektu odpowiednio dostosować izolację. Budynek, który stoi na stosunkowo luźnej przestrzeni i jest narażony na silniejsze podmuchy wiatru, będzie zachowywał się inaczej niż w przypadku osłonięcia przez sąsiadującą zabudowę. Zła izolacja może doprowadzić do ucieczki nawet 25 proc. ciepła tą drogą.

Drzwi

W tym przypadku sytuacja jest podobna jak z oknami. Nieprawidłowy montaż i rozszczelnienie mogą doprowadzić do ucieczki dużej ilości ciepła. Z czasem uszczelki przy drzwiach niszczą się i ciepło szybciej ucieka. Warto co jakiś czas skontrolować szczelność poprzez zbliżenie ręki. W przypadku nieszczelności poczujemy delikatny podmuch wiatru.

Wentylacja

Tym kanałem stale ucieka duża ilość ciepła (nawet 40 proc.). Niestety wciąż znajdują się osoby, które "radząc sobie" z tym problemem, zakrywają wentylację. Niestety to może doprowadzić do tragedii, o czym słyszymy co roku. Gdy tylko zaczyna się sezon grzewczy, pojawiają się informacje o zatruciach czadem. Aby odzyskać nieco ciepła, można zamontować rekuperator.

Podłoga

Na problem zimnej podłogi może narzekać wielu właścicieli mieszkań na niskim parterze. Jeśli fundamenty nie zostały wyposażone w odpowiednią izolację, należy wykonać izolację podłogi. Pozwoli to zatrzymanie nawet 15 proc. ciepła w pomieszczeniu.

Dzięki odpowiedniej izolacji podłoga będzie ciepła123RF/PICSEL

Jak sprawdzić, którędy ucieka nam ciepło?

Aby sprawdzić, którędy ciepło ucieka z naszego domu lub mieszkania, najlepiej użyć kamery termowizyjnej. Dzięki niej uzyskamy dokładny obraz, który łatwo zinterpretować. Warto również użyć jej przed odbiorem mieszkania lub domu jednorodzinnego. W takim przypadku najlepiej zapytać o radę specjalistów. Po szczegółowej analizie otrzymasz raport wskazujący umiejscowienie mostków cieplnych.

Jeśli samodzielnie chcesz używać kamery, musisz pamiętać, że uzyskany obraz będzie prawidłowy jedynie w odpowiednich warunkach:

  • musi być zachowana różnica temperatury pomiędzy wnętrzem pomieszczeń a powietrzem na zewnątrz
  • badanie należy wykonywać po zmroku lub przed świtem. Intensywne promieniowanie słoneczne nie pozwoli nam na uzyskanie miarodajnego wyniku

Sama informacja nie przyniesie nam jednak oszczędności. Teraz czas na podjęcie kroków, które pozwolą zlikwidować wszelkie nieszczelności. W dłuższej perspektywie czasowej może nam przynieść to duże oszczędności.

Przeczytaj także:

Jak skutecznie oszczędzać wodę?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas