Zamkną kilkaset ulic. Nie będzie wjazdu dla samochodów, tylko zieleń

Oprac.: Katarzyna Nowak
Mieszkańcy Paryża zdecydowali o zakazie wjazdu samochodów na 500 ulic w mieście. Władze Paryża stawiają na intensywny rozwój zrównoważonych środków transportu, również poprzez ograniczenie ruchu aut.

W referendum wzięło udział wyjątkowo mało osób, bo jedynie 4 proc. spośród około 1,4 mln uprawnionych. Ok. 66 proc. mieszkańców zagłosowało za wprowadzeniem zakazu wjazdu aut na kilkaset paryskich ulic, 34 proc. nie poparło tej propozycji ratusza.
Władze lokalne zdecydują teraz, które ulice zostaną obsadzone zielenią, a zarazem zostaną wyłączone z ruchu samochodowego. Realizacja tej inicjatywy zajmie ok. trzech do czterech lat. Najprawdopodobniej w 20 dzielnicach miasta wyznaczone zostanie po 25 ulic z zakazem wjazdu.
Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, od dawna dąży do ograniczenia ruchu samochodowego na rzecz bardziej ekologicznych środków transportu. W ciągu ostatnich lat miasto przekształciło wiele obszarów tak, by były przyjaźniejsze dla rowerzystów i pieszych. Burmistrz utrzymuje, że mieszkańcy chcą zielonego rozwoju miasta.
W Paryżu zamkną 500 ulic dla samochodów
To już trzecie tego typu referendum w Paryżu w ciągu kilku lat. Włodarze stawiają na rozwój zrównoważonego transportu, ale nie każdej formy. Np. w 2023 r. zakazano jazdy na elektrycznych hulajnogach, w 2024 r. zdecydowano zwiększyć opłaty dla właścicieli SUV-ów, od listopada 2024 r. obowiązują też inne ograniczenia ruchu samochodowego w centralnych dzielnicach miasta - władze stolicy wprowadziły strefę ograniczonego ruchu (ZTL), mającą na celu zmniejszenie natężenia ruchu. Podobne środki zastosowano w Rzymie, Mediolanie czy Madrycie.
Badania dowodzą, że przeciętny paryski kierowca traci w korkach rocznie 138 godzin, co plasuje stolicę Francji na trzecim miejscu najbardziej zakorkowanych miast globu.
Z kolei według danych ratusza dzięki proekologicznym rozwiązaniom ruch samochodowy w mieście zmniejszył się w ostatnich latach o ponad połowę (od 2002 roku).
Mimo licznych zmian, Paryż pozostaje w tyle za innymi stolicami europejskimi pod względem zielonej infrastruktury - podaje Reuters. W tym liczącym ok. 2,1 mln mieszkańców mieście tereny zielone, takie jak parki, tereny podmokłe i zbiorniki wodne stanowią ok. 26 proc. powierzchni miasta. Europejska średnia wynosi 41 proc. - donosi Europejska Agencja Środowiska.