Strefa czystego transportu. Bez naklejki nie wjedziesz autem do miasta

Ekologiczny transport staje się coraz powszechniejszy. Niskoemisyjne pojazdy jeżdżą po ulicach wielu europejskich miast. Nie inaczej sprawa wygląda w Polsce. W niektórych miastach mają powstać specjalne obszary, do których wjazd będzie możliwy po spełnieniu określonych warunków. Co to jest strefa czystego transportu i gdzie w Polsce będzie można znaleźć takie miejsca?

Strefa czystego transportu – czym jest i gdzie się znajduje?
Strefa czystego transportu – czym jest i gdzie się znajduje?Michal Zebrowski/East NewsEast News
  • Aby poruszać się po strefie czystego transportu, trzeba będzie zaopatrzyć się w specjalną naklejkę umieszczaną na szybkie pojazdu. Bez niej wjazd do strefy może okazać się niemożliwy.
  • Polskie miasta będą wdrażać strefy czystego transportu etapami. Istotny będzie wymóg dotyczący standardu emisji spalin Euro.

Co to jest strefa czystego transportu?

Strefy czystego transportu to specjalnie wydzielone miejsca uwzględniające drogi, po których mogą poruszać się wyłącznie niskoemisyjne samochody. Tego rodzaju obszary powstały z myślą o redukcji smogu w zanieczyszczonych spalinami miastach. W dłuższej perspektywie mają one w znaczący sposób poprawić jakość powietrza.

Wjazd do takiej strefy sygnalizuje specjalne oznaczenie. Jest to znak drogowy D-54 przedstawiający zielony samochód w kółku. Jego przekreślona linią wersja to znak D-55, który oznacza koniec strefy czystego transportu.

Znak drogowy D-54 oznacza wjazd do strefy czystego transportu.Jan Graczynski/East NewsEast News

Kraków, Warszawa. Gdzie w Polsce są już strefy czystego transportu?

W Polsce strefy czystego transportu mają być wprowadzone w Krakowie i Warszawie. Jednak planowane są także w innych miastach, w których szuka się sposobów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Podjęciem inicjatywy wytyczenia obszaru takiej strefy są zainteresowane władze Wrocławia, Gliwic, Łodzi czy Rzeszowa.

 

Aktualnie w stolicy kraju trwają konsultacje społeczne co do formy wprowadzenia strefy czystego transportu. Ma ona objąć obszar w centrum Warszawy. Nowe przepisy będą obowiązywać od lipca 2024 roku. Następnie co dwa lata będą wdrażane nowe etapy (aż do 2032 roku). Będą się one różnić od siebie wymogami dotyczącymi norm emisji spalin.

W Krakowie strefa czystego transportu będzie funkcjonować od 1 lipca 2024 roku i obejmie obszar całego miasta. Pierwszy etap potrwa do 1 lipca 2026 roku. Wówczas rozpocznie się drugi, który nieco zaostrzy dotychczasowe przepisy.

Strefa czystego transportu. Bez naklejki nie wjedziesz do miasta

Jakie pojazdy mogą poruszać się po strefach czystego transportu? W ustalonych granicach wytyczających obszar stref czystego transportu będzie można przemieszczać się pojazdami spełniającymi określony standard emisji spalin Euro.

W Krakowie zakaz wjazdu będzie obowiązywał samochody niespełniające normy Euro 1 (benzyna) lub Euro 2 (diesel). Taka forma ograniczeń ma obowiązywać w 1. etapie funkcjonowania strefy i będzie dotyczyć wyłącznie aut zarejestrowanych przed 1 marca 2023 roku. W kolejnym etapie (od 1 lipca 2026 roku) po strefie będą mogły się poruszać samochody spełniające normę Euro 3 (benzyna) lub Euro 5 (diesel). Taki sam wymóg będzie dotyczył pojazdów podczas 1. etapu, które zostały zarejestrowane po 1 marca 2023 roku

Istotne w kontekście kontrolowania poruszających się po danym obszarze pojazdów będą specjalne naklejki. Ich umiejscowienie na szybie samochodu będzie umożliwiało identyfikację tych aut, które mogą bez przeszkód poruszać się po strefie czystego transportu. Bez nich wjazd do wytyczonego obszaru może okazać się niemożliwy. Za złamanie przepisów będzie groził mandat - nawet 500 zł.

Czytaj też:

Im mniej aut, tym lepiej. Czy Strefa Czystego Transportu w tym pomoże?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas