Warszawa. Kościół zanieczyszcza światłem. Mieszkańcy złożyli skargę

Magdalena Mateja-Furmanik

Nadzór budowlany zainteresował się krzyżem, znajdującym się na terenie parafii św. Włodzimierza na Bródnie. Problem stanowi natężenie jego oświetlenia. Zdaniem niektórych mieszkańców, jest za duże — zwłaszcza w nocy. Powoduje to zanieczyszczenie okolicy światłem.

Mieszkańcy złożyli skargę do nadzoru budowlanego w sprawie świecącego się krzyża.
Mieszkańcy złożyli skargę do nadzoru budowlanego w sprawie świecącego się krzyża. Florian Gaertner/Photothek Getty Images

Przy ulicy Kondratowicza 2 w Warszawie, tuż przy stacji metra, na szczycie kościoła stoi duży, podświetlany krzyż. Pod koniec marca proboszcz parafii otrzymał pismo z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) wzywające do przeprowadzania pomiarów natężenia oświetlenie krzyża na kościele. Ma na to 21 dni.

To kolejny problem parafii św. Włodzimierza. Wcześniej były to problemy związane z budową metra. Kościół wtedy popękał, a z władzami miasta i metra był bardzo utrudniony dialog. Do tej pory w sumie ta sprawa nie została do końca rozwiązana.
wyjaśnił PAP radny Cezary Wąsik

Radny zastanawia się również, czy tak samo przeszkadzają świecące reklamy, czy centra handlowe.

Zwolennicy krzyża argumentują, że wpisuje się on w charakter miejsca oraz jest tak podświetlony od kilkunastu lat. 

W przypadku krzyża, anonimowe osoby zgłaszają problemy z tym, że krzyż świeci w nocy. Mam nadzieję, że nie doprowadzi to do tego, że ten krzyż będzie musiał być wyłączony.
Cezary Wąsik

Radny broni krzyża

Pomiary zlecone przez nadzór budowlany nie są łatwe, ponieważ trzeba wyłączyć sygnalizację uliczną, latarnie i inne obiekty, które tam świecą, by mieć pewność, że mierzone jest tylko natężenie światła z krzyża.

Kościół przy ulicy Kondratowicza 2 w Warszawie. Google MapsGoogle

Radny podkreślił, że będzie bronił krzyża, tym bardziej ze względu na symbolikę krzyża w okresie Triduum Paschalnego.

Proboszcz parafii nie komentuje sprawy. Wyraża jedynie ubolewania, że komuś mógłby ten krzyż przeszkadzać.  

Czy uciążliwe oświetlenie można zgłosić?

Jeśli dane oświetlenie danego obiektu jest uciążliwe, każdy ma prawdo zgłosić je do nadzoru budowlanego. Wtedy dokonuje się sprawdzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. 

Jeśli jest to teren zabudowy mieszkaniowej, w okolicy panuje zakaz stawiania obiektów, które mogą oddziaływać znacząco na środowisko i zakłócać funkcjonowanie mieszkańców. W okolicy kościoła znajdują się bloki, dlatego możliwe jest, że natężenie oświetlenia krzyża jest tak duże, że światło wpada do mieszkania i zakłóca ich spokój. 

Zanieczyszczenie światłem

W latach 2011-2022 w ramach obywatelskiego projektu naukowego "Globe at Night" przeprowadzono badanie w ponad 50 tys. miejsc na całym świecie. Wyniki pokaały jednoznacznie, że z roku na rok w Europie zanieczyszczenie światłem postępuje o 6,5 proc. 

Efektem zanieczyszczenia świetlnego jest nie tylko fakt, że możemy obserwować mniej gwiazd. Zalew sztucznego światła ma fatalny wpływ środowiskowy. Naukowcy wykazali, że ma ono tragiczny wpływ na populacje niektórych owadów, a co za tym idzie, ptaków i drobnych ssaków, które się nimi żywią. Negatywnie wpływa również na roślinność, dla której oświetlenie jest sygnałem do kwitnięcia.

Źródło" PAP, interia.pl 

Recykling materiałów budowlanych. Atrium International przykładem ekologicznej rozbiórki Stowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas