Które województwo najskuteczniej walczy ze smogiem? Wyniki mogą zaskoczyć

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy opublikowali ranking aktywności gmin biorących udział w programie Czyste Powietrze w 2022 r. Liderami pod względem liczby złożonych wniosków w programie są gminy województwa śląskiego.

Zimą na Śląsku smog bywa ogromny
Zimą na Śląsku smog bywa ogromnyTomasz KawkaEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z najnowszego raportu podsumowującego program Czyste Powietrze w 2022 r. wynika, że 1/4 ze stu najaktywniejszych gmin pochodzi z województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się śląska gmina Goczałkowice-Zdrój. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego mówią, że metamorfoza na Śląsku to dobry znak.

Śląsk przoduje w programie Czyste Powietrze
Śląsk przoduje w programie Czyste PowietrzePolski Alarm Smogowymateriały prasowe

"Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu, dając jednocześnie gospodarstwom domowym możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie. Efektywne wdrożenie Programu wpłynie również korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, gdyż zmniejszenie zużycia energii ograniczy konieczność importu paliw kopalnych" - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój, w której do programu w 2022 r. złożono 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje jej pierwsze miejsce w Polsce.

Na drugim miejscu pod względem największej liczby wniosków złożonych do programu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie (18 gmin w pierwszej setce najaktywniejszych).

Czyste Powietrze w Polsce

NFOŚiGW obiecuje, że dla aktywnych w 2023 r. w programie Czyste Powietrze gmin będzie czekać dodatkowa pula finansowania.

"Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Udział samorządów w programie Czyste Powietrze jest bardzo ważny, ponieważ władze mogą mieć realny wpływ na mieszkańców dotyczący wymiany źródła ciepła i wykonania termomodernizacji.

"Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów - dodaje Andrzej Guła.

"Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce" - powiedział Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

"Wydarzenia": Straż miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Zapowiada też mandatyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas