Niemyte butelki wielokrotnego użytku są pełne bakterii. Jest ich więcej niż na desce sedesowej

Używanie wielorazowych bidonów i butelek to doskonała koncepcja mająca na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów. Jednak ci, którzy nie myją swoich butelek, muszą liczyć się z tym, że są one wylęgarnią bakterii. Potwierdzają to nowe badania.

Butelki wielorazowe trzeba regularnie myć
Butelki wielorazowe trzeba regularnie myćLifeStraw/Solent News & Photo Agency/Solent News/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Miejmy się na baczności przed bakteriami znajdującymi się na niemytych pojemnikach. Musimy czyścić je regularnie, ponieważ w innym wypadku staną się centrum bakterii.

Myj butelkę swą

Niedawno firma Water Filter Guru (z siedzibą w USA) opublikowała wyniki badań dotyczące tego problemu. Okazało się, że niemyte butelki wielokrotnego użytku mogą zawierać  nawet 40 tys. razy więcej bakterii niż przeciętna deska sedesowa! Naukowcy, którzy przeprowadzali badanie, przecierali różne części butelki i znaleźli dwa rodzaje bakterii: bakterie Gram-ujemne i dodatnie.

Bakterie Gram-ujemne mogą powodować infekcje, które uodparniają się na działanie antybiotyków. Niektóre rodzaje tych pałeczek mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe.

Co więcej, porównaniu z innymi przedmiotami AGD, butelki wielokrotnego użytku zawierają dwa razy więcej zarazków niż znajduje się w zlewozmywaku, cztery razy więcej bakterii niż na myszy komputerowej i 14 razy więcej niż w misce na wodę dla psa czy kota.

Dr Andrew Edwards, mikrobiolog molekularny z Imperial College w Londynie, wyjaśnia, że w jamie ustnej człowieka znajduje się duża liczba różnych bakterii. To właśnie dlatego wielorazowe opakowania na wodę są pokryte drobnoustrojami. Czy można odetchnąć z ulgą? W pewnym sensie tak, ponieważ mikrobiolog z University of Reading, dr Simon Clarke, zapewnia, że bakterie te nie muszą stanowić dla nas niebezpieczeństwa. Ale nie oznacza to, że będzie tak zawsze.

Test butelek

Spośród przetestowanych rodzajów butelek, te z nakrętką były najczystsze i zawierały jedną dziesiątą bakterii znajdujących się np. w butelkach z wbudowaną słomką. Niezależnie od tego, ważne jest, aby codziennie czyścić butelkę płynem do mycia naczyń. Śliska powierzchnia i nieprzyjemny zapach opakowania powinny skłonić nas do natychmiastowego zadbania o higienę butelki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas