Reklama

Najlepsze porady na oszczędzanie w zgodzie z naturą

Inflacja a za nią ceny rosną w zastraszającym tempie, a za dokładnie te same produkty musimy płacić coraz więcej. W takich momentach porady na oszczędzanie przydają się jak nigdy. Warto więc odświeżyć sobie sprawdzone triki, które z pewnością pozwolą nam zachować kilka dodatkowych złotych w portfelu i pomóc naszemu środowisku.

Nie zamawiaj jedzenia i gotuj samemu

Jedną z najprostszych rzeczy, którą możemy zrobić w celu zaoszczędzenia pieniędzy, jest przestanie zamawiania jedzenia z restauracji i zaczęcie przygotowywania posiłków samemu. Tym sposobem możemy zobaczyć naprawdę sporą różnicę w naszych wydatkach.

Przykładowo za "spaghetti bolognese" zapłacimy w trzech losowych krakowskich restauracjach kolejno 27,99 zł, 26,70 zł i 37,00 zł. Jeśli przyrządzimy to samo danie samemu z produktów zakupionych w jednym z popularnych marketów, będzie ono nas kosztować około złotówki. Dodatkowo w przypadku zamawiania na wynos otrzymalibyśmy jednorazowe plastikowe opakowanie, które z pewnością nie posłuży Matce Naturze.

Reklama

Przesiądź się do komunikacji miejskiej

Posiadanie samochodu nie należy do najtańszych przyjemności. Rekordowo drogie paliwo, ubezpieczenia, parkingi - wymieniać można jeszcze długo. Zdecydowanie oszczędniejszą opcją będzie wybranie komunikacji miejskiej.

Co więcej, transport zbiorowy wyprodukuje o wiele mniej spalin oraz wyemituje zdecydowanie mniej dwutlenku węgla na osobę. To korzyść zarówno dla nas, jak i natury. Oczywiście na krótsze dystanse jeszcze lepiej sprawdzi się rower.

Zobacz także: Polskie miasta kupują autobusy elektryczne na potęgę

Wybieraj ubrania niemarkowe lub używane

W ostatnim czasie na ubrania wydajemy niewyobrażalnie wielkie sumy pieniędzy. Dla niektórych płacenia nawet tysiąc złotych za zwykłą bluzkę z logiem znanej firmy stało się chlebem powszednim.

Oczywiście oszczędniejszym rozwiązaniem jest kupowanie niemarkowych ubrań, które często jakością nie odstają od tych droższych. Natomiast najlepszą opcją będzie wybór sklepów z odzieżą używaną charakteryzujących się najniższymi cenami oraz aspektem ekologicznym.

Rzuć palenie

Wszelkie formy palenia od tych tradycyjnych po elektryczne łączą dwie wspólne cechy - pieniądze oraz szkodliwość. Z roku na rok ceny papierosów wciąż rosną, przez co palacze mają coraz mniej banknotów w swoich portfelach.

O samej szkodliwości palenia można by rozpisywać się miesiącami, a temat wciąż nie zostałby skończony. W związku z tym osoby palące wydadzą również więcej środków na potencjalne leczenia czy rehabilitacje. Natomiast miliony niedopałków porozrzucanych po dosłownie każdym zakątku naszego kraju regularnie zanieczyszcza środowisko.

Zobacz także: Wrony sprzątają niedopałki po papierosach

Odłączaj urządzenia od kontaktów

Grosz do grosza, a będzie kokosza - jak mówi znane przysłowie. Kilka groszy z pewnością zaoszczędzimy na regularnym odłączaniu nieużywanych urządzeń od kontaktów. Ile razy zostawiliście mikrofalówkę czy telewizor w trybie czuwanie lub pozostawiliście podłączoną ładowarkę po naładowaniu telefonu?

No właśnie. W skali roku taka prosta zmiana pozwoli zatrzymać nam w kieszeni nawet kilkaset złotych. Natomiast przez mniejsze zużycie prądu również dołożymy małą cegiełkę do walki ze zmianami klimatu.

Zobacz także: Dlaczego ceny prądu są wyższe? Większość Polaków tego nie wie

Pij wodę

Wiele osób nie zdaję sobie sprawy, że woda w kranach musi spełniać wiele przeróżnych norm, aby się tam znalazła, w związku z czym możemy śmiało, bez obawy o nasze zdrowie ją pić.

W taki sposób na każdym litrze zaoszczędzimy kilka złotych, które wydalibyśmy na w sklepie na mniej zdrowe napoje i dodatkowo przyczynimy się do wytworzenia mniejszej liczby plastikowych butelek. Dodatkowo mniejsze ilości cukru w naszym organizmie pozwolą uniknąć wielu wizyt u lekarzy czy dentystów - korzyściom nie ma końca.

Zadbaj o linię

Nadwaga to nie tylko większa sylwetka, ale również większe wydatki na jedzenie, częstsze wizyty u lekarza i więcej wyprodukowanego plastiku. Jak widać, wspomniany problem obejmuje co najmniej kilka negatywnych aspektów. Zadbanie o swoją wagę z pewnością zmieni nasze życie na lepsze.

Zobacz także: Wysoko przetworzona żywność niszczy mózg. Niepokojące wyniki badań

Fotowoltaika

Panele słoneczne nie należą do najtańszych urządzeń, ale dzięki wielu dofinansowaniom możemy je nabyć po bardzo atrakcyjnej cenie, a różnicę w rachunkach za prąd zobaczymy już po pierwszym miesiącu użytkowania. Fotowoltaikę z pewnością należy traktować jako wieloletnią inwestycję.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama