Wiesz, czym się smarujesz i co zażywasz? Uważaj na te składniki

Wiele firm kosmetycznych chwali się faktem, że dany kosmetyk nie zawiera składników odzwierzęcych. I słusznie, ponieważ branża ta jest często odpowiedzialna za testowanie kosmetyków na zwierzętach. Warto wiedzieć, które składniki wyszczególnione na opakowaniu są pochodzenia zwierzęcego.

article cover
East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Czytanie składów to rzecz obowiązkowa dla każdego, kto chce wiedzieć, co używa
Czytanie składów to rzecz obowiązkowa dla każdego, kto chce wiedzieć, co używaEast News

  • Przemysł suplementów ma ogromny wpływ na zwierzęta.
  • Szacuje się, że nawet 24 mld zwierząt zostaje zabitych co roku w celu uzyskania suplementów.
  • Ponad połowa suplementów na rynku amerykańskim zawiera co najmniej jeden składnik pochodzenia zwierzęcego.
  • Ryby stanowią zdecydowaną większość zwierząt zabijanych do produkcji suplementów, głównie do produkcji suplementów omega-3.

Na rynku znajduje się ogrom kosmetyków, leków i suplementów. Ich składy często różnią się od siebie diametralnie. Poniżej znajduje się lista niektórych składników pochodzenia zwierzęcego dodawanych do kosmetyków i suplementów. Jeżeli nie chcesz używać odzwierzęcych kosmetyków, unikaj tych składników.

Spis treści:

  1. Kosmetyki
  2. Suplementy

Kosmetyki

Lanolina

Lanolina to wosk zwierzęcy pochodzący z owczej wełny. Uzyskuje się go podczas czyszczenia jej. Składnik ten często można znaleźć w balsamach, szminkach, balsamach do ciała, produktach do włosów czy środkach piorących (płynach do płukania). Lanolina służy do zmiękczania i nawilżania, można kupić ją w także postaci wosku. Kto nie chce używać owczej lanoliny, może skorzystać z opcji wegańskiej, istnieją bowiem doskonałe zamienniki, takie jak olej kokosowy, oliwa z oliwek czy masło shea.

Szelak

Szelak to odmiana żywicy pozyskiwanej od owadów zwanych czerwcami. Żyją one na drzewach nazywanych szelakowymi, a cykl ich życia wynosi ok. pół roku. Szelak jest obecny w niektórych lakierach do włosów lub preparatach do paznokci. Szelak używany jest też do renowacji mebli. Do wytworzenia małej ilości żywicy potrzeba zabić kilkaset tysięcy owadów.

Gliceryna

Wszechobecna w kosmetykach gliceryna może pochodzić ze zwierząt. Można znaleźć ją w mydłach, produktach do pielęgnacji włosów i makijażu oraz środkach nawilżających. Niektóre produkty kosmetyczne zawierają roślinną glicerynę, która jest odpowiednia dla wegan. Pochodzi wtedy np. z kokosa (oleju) lub oleju palmowego.

Kazeinian sodu/kazeina

Kazeina to białko mleka krowiego. Kosmetyki zawierające ją nie są więc wegańskie. Kazeinę można znaleźć nie tylko w jedzeniu, ale i w kosmetykach poprawiających kondycję włosów lub produktach wykorzystywanych u kosmetyczek (zabiegi na twarz). Warto dopytać, co jest w składzie produktów używanych w gabinecie.

Kwas oleinowy i stearynowy

Firmy wykorzystują często te oba tłuszcze zwierzęce, aby uzyskać efekt zmiękczenia. Kwas stearynowy występuje razem z gliceryną w tłuszczach zwierzęcych. Używa się go w lakierach do paznokci, mydłach, środkach nawilżających i kosmetykach do makijażu. Kwas oleinowy może pochodzić też jednak z wielu źródeł roślinnych, w tym z orzechów kokosowych, oliwek i orzechów. Jeżeli kosmetyk ma odpowiednią etykietę z napisem "vegan" oznacza, że kwasy nie są pochodzenia zwierzęcego.

Kolagen do picia
Kolagen do picia JP Yim/Getty Images for Vital ProteinsGetty Images

Kolagen

Stosowany w wielu produktach kosmetycznych oraz suplementach kogalen w większości nie jest wegański, choć na rynku pojawiają się produkty oznaczone etykietą "wegański kolagen". Kolagen ma efekt przeciwstarzeniowy. Dodawany jest do szminek, kremów, balsamów do ciała. To włókniste białko pochodzi z tkanki zwierzęcej, kości, skóry lub więzadeł – często krów. Nie jest pewne, czy kolagen może przenikać przez skórę.

Karmin/ koszenila/ naturalna czerwień

Koszelina oznaczana jest też symbolami E120 i CI 75470. Ten czerwony barwnik jest często używany w szminkach, różach do policzków i lakierach do paznokci. Pochodzi on od owadów zwanych czerwcami kaktusowymi. W procesie "produkcji" barwnika koszenile są miażdżone, a barwnik ekstrahowany.

Suplementy

Stearynian magnezu

Stearynian magnezu to środek używany przy produkcji rozmaitych tabletek - w tym suplementów. Ma poprawiać rozpuszczalność wielu z nich. Substancję pozyskiwano często z topionego tłuszczu odzwierzecego: krów, świń i owiec. "Obecne technologie pozwalają na otrzymanie stearynianu z surowców roślinnych" - podaje biotechnologia.pl. Roślinny stearynian magnezu pochodzi np. z oleju palmowego.

Żelatyna

Żelatyna to powszechny składnik znajdujący się w licznych produktach spożywczych oraz wyrobach farmaceutycznych. Żelatyna jest bardzo często używana przy produkcji powłok i kapsułek leków oraz suplementów. Żelatyna jest wytwarzana z przetwarzania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego od krów, świń i owiec.

omega-3

Kwasy tłuszczowe omega 3 przez wiele lat były reklamowane przez producentów jako suplementy, które polepszają odporność. I rzeczywiście kwasy te pełnią istotną rolę w pracy wielu narządów, jednak często pochodzą z ryb. W przeszłości najczęściej stosowano tran, który pochodzi wątroby ryb lub tkanki tłuszczowej morskich ssaków.

Witamina B12 i witamina D3

Witamina B12 to popularny środek stosowany przez osoby na diecie roślinnej, ale nie tylko. Witaminę B12 podaje się zwierzętom hodowlanym w paszy, aby wzbogacić smak mięsa. Zarówno B12, jak i D3 (witamina rozpuszczona w oleju odzwierzęcym) mogą być składnikami pochodzenia zwierzęcego, dlatego jeżeli chcemy ich uniknąć, powinniśmy wybierać produkty roślinne.

Glukozamina

Glukozamina pochodzi najczęściej z muszli i pancerzy morskich stworzeń: krewetek, raków oraz krabów. Jest stosowana przy problemach stawowo-mięśniowych, np. po urazach. Efekty działania glukozaminy nie są potwierdzone, a zdania na temat jej skuteczności podzielone. Jest jednak stosowana powszechnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas