Kosmetyki naturalne – ekologiczny skład i właściwości lecznicze. Które z nich warto wybrać?

Kosmetyki naturalne to coraz popularniejsza alternatywa dla konwencjonalnych produktów drogeryjnych. Choć ich opakowania czasem wyglądają niepozornie, wewnątrz kryje się bogactwo składników pochodzących z przyrody. Dla kogo przeznaczone są kosmetyki naturalne? Jak rozpoznać te naprawdę ekologiczne i czy można zrobić je samodzielnie?

Kosmetyki naturalne bazują na prostym składzie i sprawdzonych recepturach. Ich rolą jest wspomaganie procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze i włosach
Kosmetyki naturalne bazują na prostym składzie i sprawdzonych recepturach. Ich rolą jest wspomaganie procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze i włosach 123RF/PICSEL
Kosmetyki naturalne bazują na prostym składzie i sprawdzonych recepturach. Ich rolą jest wspomaganie procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze i włosach 123RF/PICSEL

Ekologiczne kosmetyki bazują na prostym składzie i sprawdzonych recepturach. Są wolne od sztucznych barwników, parabenów, konserwantów czy innych syntetycznych substancji. To sprawia, że są znacznie bardziej przyjazne dla naszej skóry.

Czym są kosmetyki naturalne?

U podstaw ich tworzenia leży potrzeba harmonii ze środowiskiem. W składzie znajdziemy więc różnorodne surowce naturalne, takie jak ekstrakty roślinne czy składniki mineralne przetworzone w minimalnym stopniu. Nie ma w nich natomiast substancji aktywnych i popularnych w przemyśle kosmetycznym ulepszaczy, takich jak:

  •  przeciwutleniacze BHA i BHT,
  •  SLS i SLES,
  •  parafina i jej pochodne,
  •  silikony,
  •  syntetyczne substancje zapachowe i konserwanty,
  •  syntetyczne kwasy,
  •  sztuczne barwniki i substancje zapachowe

Najlepsze jakościowo produkty opierają się wyłącznie na certyfikowanych uprawach ekologicznych, a ich receptury nie są testowane na zwierzętach.

Jak działają kosmetyki naturalne i dla kogo są przeznaczone?

Rolą ekokosmetyków jest wspomaganie procesów regeneracyjnych zachodzących w skórze i włosach oraz wzmacnianie ich bez uszkadzania naturalnej bariery ochronnej. Ich działanie jest łagodne i nieinwazyjne.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są mniej skuteczne niż syntetyczne kosmetyki, których zadaniem jest przynoszenie szybkich efektów. Nie jest to jednak prawdą - ze względu na naturalny skład ich działanie jest mniej spektakularne, a na efekty trzeba poczekać dłużej, są jednak trwałe.

 

Kosmetyki naturalne mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku - są odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Produkty oparte na wyciągach i ekstraktach roślinnych nadają się także do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt. Wielu z nich można używać już od pierwszych dni życia.

Kosmetyki naturalne są łagodne dla skóry, dlatego wiele z nich może być stosowanych również u dzieci i niemowląt123RF/PICSEL

Jakie właściwości mają ekokosmetyki?

 

Część kosmetyków naturalnych posiada udowodnione działanie lecznicze - koją skórę, łagodzą stany zapalne i pomagają w utrzymaniu naturalnej warstwy lipidowej. Są rekomendowane przy licznych problemach dermatologicznych, takich jak łuszczyca, AZS trądzik czy łupież.

Do najpopularniejszych kosmetyków naturalnych zaliczane są kremy do twarzy i ciała, balsamy, toniki i płyny do mycia twarzy, żele pod prysznic, peelingi, maseczki, szampony oraz odżywki

W ich składzie często można znaleźć wyciągi z takich ziół i roślin jak:

  •  rumianek - posiadający właściwości łagodzące i przeciwzapalne,
  •  pokrzywa - zmniejszająca odczyny alergiczne, a także  znana z pozytywnego wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci
  •  olej lniany - wykazujący pozytywne działanie w przypadku atopowego zapalenia skóry, odparzeń i podrażnień naskórka,
  •  krwawnik - przyspieszający gojenie się ran i oparzeń,
  •  awokado - posiadające właściwości silnie nawilżające i regenerujące,
  •  arnika  - stosowana w pielęgnacji cery naczyniowej,
  •  wyciąg z ostropestu - łagodzący stany zapalne

Często pojawiają się w nich również występujące w przyrodzie składniki pochodzenia mineralnego, jak od lat cenione w kosmetyce glinki. Podczas produkcji ekokosmetyków wykorzystuje się jedynie naturalne sposoby obróbki, takie jak suszenie, tłoczenie itp.

Ekokosmetyki czerpią z bogactwa natury - można w nich znaleźć wyciągi z wielu znanych roślin, takich jak rumianek, nagietek, szałwia, pokrzywa czy krwawnik123RF/PICSEL

Na co zwracać uwagę kupując kosmetyki naturalne? Czym jest greenwashing?

Kosmetyki naturalne objęte są kontrolą prowadzoną przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP). Powinny więc posiadać jeden z poniższych certyfikatów:

  • COSMEBIO - gwarantujący, że skład produktu jest naturalny w 95-100 proc., przynajmniej 10 proc. stanowią surowce organiczne, a wszystkie wykorzystane składniki pochodzą z ekologicznych upraw,
  • ECOCERT -  potwierdzający naturalność kosmetyku przynajmniej w 95 proc., a nie mniej niż połowa z nich pochodzi z certyfikowanych upraw ekologicznych,
  • ICEA  - określający kosmetyki hipoalergiczne, w pełni wegańskie i nietestowane na zwierzętach,
  • VEGAN - potwierdzający wegański oraz wolny od GMO skład kosmetyków

Kupując naturalne kosmetyki warto dokładnie czytać etykiety, ponieważ wiele produktów reklamowanych jako eko, w rzeczywistości nie spełnia żadnych norm. 

Działanie to nosi nazwę greenwashingu i polega na tworzeniu iluzji, że dany kosmetyk jest bardziej przyjazny środowisku niż w rzeczywistości. Wybierając ekologiczne produkty do pielęgnacji, należy zwracać uwagę również na sposób ich zapakowania - najlepiej kupować te, których opakowania nadają się do recyklingu.

Naturalne kosmetyki DIY. Czy można zrobić je samodzielnie?

Tego typu produkty można kupić już nie tylko w eko sklepach, ale coraz częściej również w dobrych drogeriach. Wiele naturalnych kosmetyków można również wykonać samodzielnie, domu. Idealnie nadają się do tego proste i szybkie w przygotowaniu maseczki czy peelingi. W okresie letnim dużą popularnością cieszą się również naturalne olejki odstraszające komary.

Na popularności zyskują również warsztaty tworzenia ekokosmetyków, na których można przygotować własne produkty, dopasowane do potrzeb skóry czy włosów. 

Czytaj również: