Ferie 2023 w górach. Pięć szlaków na zimowe wędrówki w styczniu i lutym

Ferie zimowe 2023 w górach to doskonały czas na odpoczynek, ale również sposób na niezapomniane przeżycia. Zima jest dla miłośników górskich wędrówek okresem pełnym wrażeń, których na próżno szukać w sezonie letnim. Tym bardziej, że polskie góry potrafią zaskoczyć niesamowitymi widokami. Oto 5 najpiękniejszy szlaków na zimowe wędrówki z dzieckiem w czasie ferii 2023.

Ferie zimowe w górach 2023 to propozycja dla tych, którzy chcą postawić na aktywny wypoczynek z dziećmi. Gdzie warto się wybrać?
Ferie zimowe w górach 2023 to propozycja dla tych, którzy chcą postawić na aktywny wypoczynek z dziećmi. Gdzie warto się wybrać?Albin Marciniak/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nie ulega wątpliwości, że ferie zimowe to drugi, obok wakacji czas, kiedy można udać się na nieco dłuższą przerwę od obowiązków w pracy i szkole. Jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów na ferie stanowi południe Polski. Górski krajobraz i doskonale rozwinięta infrastruktura kompleksów narciarskich każdego roku przyciągają tysiące turystów.

Jednak zima w polskich górach to nie tylko jazda na nartach, spacery po Krupówkach i kąpiele w gorących basenach termalnych. Dla wielu są to również wędrówki po górskich szlakach i obcowanie z przyrodą. W górach można znaleźć wiele niewymagających tras i odcinków pełnych pięknych krajobrazów, które bez problemu pokonają także dzieci.

Spacer Doliną Chochołowską

Dolina Chochołowska to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Podhalu. Największą popularnością cieszy się wiosną, w okresie kwitnienia krokusów, warto jednak odwiedzić ją również zimą.

Prowadząca przez nią trasa jest prosta do pokonania i bardzo przyjemna. Szlak przez Dolinę Chochołowską rozpoczyna się na Siwej Polanie i prowadzi przez Polanę Huciska do Polany Chochołowskiej, gdzie znajduje się schronisko. Stamtąd można kontynuować wędrówkę np. w stronę Grzesia i Rakonia, wymaga ona jednak nieco lepszej kondycji. Cały szlak ma długość 7,5 km a jego pokonanie zajmuje średnio nieco ponad półtorej godziny.

Dolina Chochołowska uchodzi za miejsce dość bezpieczne zimą. Zagrożenie lawinowe jest minimalne nawet po dużych opadach śniegu.

Dolina Chochołowska zimą zachwyca
Dolina Chochołowska zimą zachwycaRafal JABLONSKI/East NewsEast News

Wypad na Rusinową Polanę

Rusinowa Polana to malownicze miejsce w Tatrach Wysokich, które jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Ze względu na łatwą dostępność, sporą liczbę atrakcji i przepiękne widoki cieszy się ona sporą popularnością zwłaszcza wśród początkujących turystów.

Trasa ma długość 3,2 km i według znaków zajmuje ok. 1 godz. i 20 min. Szlak jest bardzo łatwy i bez problemu pokonają go nawet najmłodsi. Małe podejście znajduje się tylko na samym początku. Szlak częściowo prowadzi przez las. Z Rusinowej Polany widać piękną panoramę Tatr.

Będąc na Rusinowej Polanie warto podejść także na Gęsią Szyję. Trasa nie jest zbyt wymagająca, jednak na szczytowych Waksmundzkich Skałkach trzeba zachować ostrożność.

Wyprawa na najwyższy szczyt w Bieszczadach

Bieszczady o każdej porze roku są magiczne i przyciągają rzesze turystów. Zimą tych turystów jest mniej, a wędrówki skrzącymi się w śniegu i szadzi połoninami mają swój niezaprzeczalny urok.

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach po polskiej stronie, który liczy 1346 metrów. Turyści wybierają się tutaj, nie tylko z uwagi na wysokość, ale przede wszystkim na widoki.

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Tarnicę dla początkujących wiedzie przez wieś Wołosate i zajmuje około 2 godz. na szczyt. Trasa jest przyjemna, dobrze oznaczona i łatwa do przejścia, a przy tym bardzo malownicza.

Morskie Oko w zimowej odsłonie

Morskie Oko to największe i jedno z najbardziej znanych jezior tatrzańskich. Położone jest w górnych partiach Doliny Rybiego Potoku stanowiącej część walnej Doliny Białki. Wizyta na Morskim Oku to żelazny punkt programu podczas pobytu w Tatrach zarówno dla amatorów dalszych wędrówek jak i tych, którzy góry odwiedzają raczej sporadycznie. To miejsce rocznie odwiedza nawet milion osób.

Szlak na Morskie Oko zimą ma bajkową scenerię
Szlak na Morskie Oko zimą ma bajkową scenerięAdrian Gladecki/REPORTEREast News

Trasa na Morskie Oko przyciąga nie tylko malowniczymi widokami, ale i niedużym stopniem trudności. Sam cel wędrówki, czyli górskie jezioro, to widok warty każdego wysiłku. Podejście bywa momentami strome, dlatego starsze dzieci czasem mogą potrzebować pomocy lub odpoczynku. Jest to trochę bardziej wymagająca trasa, ze względu na długość i nachylenie, nie ma na niej jednak żadnych trudności, skał i niebezpiecznych miejsc. Cała trasa do Morskiego Oka (startując z Palenicy Białczańskiej) trwa od dwóch godzin do 2,5 godz.

Zimowa przygoda w Górach Świętokrzyskich

Tatry i Bieszczady to nie jedyne opcje na rodzinny wypad podczas ferii zimowych w 2023 roku. Góry Świętokrzyskie o tej porze roku są niewątpliwie jednym z najbardziej urokliwych regionów w Polsce. Ponadto nie są to góry wysokie. Nie ma tam ostrych podejść ani wymagających fragmentów. To idealne warunki dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem albo rodzin z dziećmi.

Punktem, który cieszy się szczególnym zainteresowaniem jest Łysa Góra, czyli drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich. Słynie on z gołoborza, Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego, rezerwatu przyrody oraz pozostałości wału, stanowiącego niegdyś miejsce kultu Słowian.

Wśród popularnych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich można wymienić również m.in.:

  • szlak na Łysice ze Świętej Katarzyny,
  • szlak na górę Miedzianka,
  • szlak z Nowej Słupi do Świętego Krzyża.

Fani spacerów i wędrówek mogą skusić się także na zwiedzanie Chelosiowej Jamy, czyli Jaskini Jaworznickiej. Z kolei osobom spragnionym natury warto polecić Rezerwat Diabelski Kamień, spacer po Przełomie Lubrzanki lub Tyrolki na Kadzielni.

Zobacz też:

„Górale”: Ważna lekcja na trudne czasyPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas