6 sposobów jak przetrwać upał w mieście. Tak pomożesz sobie i zwierzętom

Betonoza w miastach potrafi nieźle dopiec mieszkańcom oraz turystom w letnie dni. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby przetrwać wysokie temperatury. Podpowiadamy, gdzie jest najchłodniej w mieście i zdradzamy triki, jak chronić się przed słońcem i upałem, gdy temperatura za oknem robi się naprawdę wysoka. Jak się ubrać, gdy jest upał i co najlepiej pić w upały? Wyjaśniamy!

Upalne dni dają się we znaki każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić
Upalne dni dają się we znaki każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronićUnsplash
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ostatnia fala upałów w Polsce dała nam się we znaki, a przecież lato dopiero się zaczyna. Według długoterminowej prognozy pogody IMGW, w tym roku może czekać nas najgorętszy lipiec od 30 lat, w związku z czym warto wiedzieć, jak chronić się przed słońcem i wysokimi temperaturami.

W dużych miastach od lat mamy do czynienia z wszechogarniającą betonozą, przez którą jeszcze trudniej nam znieść upały. Na szczęście wszędzie są miejsca, w których można nieco się ochłodzić. Wyjaśniamy więc, gdzie jest najchłodniej w mieście oraz podpowiadamy, jak ulżyć sobie i rodzinie latem, dbając o wentylację, odpowiedni ubiór, posiłki i napoje.

Wysokie temperatury szczególnie zaszkodzić mogą seniorom i dzieciom, ale nie pozostają obojętne również wobec naszych pupili, dlatego tłumaczymy, jak schłodzić psa lub kota w upał.

Fala upałów, a betonoza - gdzie jest najchłodniej w mieście?

Fala upałów jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia. Gdy organizm jest wystawiony na oddziaływanie wysokich temperatur, może dojść do przegrzania. Pocimy się, bicie serca przyspiesza, jesteśmy również narażeni na udar cieplny. W dużych aglomeracjach niełatwo znaleźć przyjemne miejsce latem jednak starajmy się przebywać tam, gdzie jest najchłodniej w mieście.

Z uwagi na efekt miejskiej wyspy ciepła wewnątrz miasta z reguły jest znacznie cieplej niż na jego peryferiach, dlatego w upały warto ograniczyć przebywanie w ścisłym centrum. Zwłaszcza bezpośrednio na słońcu. Powodem takiego stanu rzeczy jest wszechogarniająca betonoza.

W miastach nie brakuje betonowych nawierzchni, kostki brukowej, papy i ciemnych elewacji, które chłoną ciepło. Wycinane są za to drzewa. Brakuje terenów zielonych, które dają nam cień i chłodzą nas w gorące, letnie dni. Jeśli więc koniecznie chcemy wyjść z domu podczas upału, starajmy wybierać się zacienione ścieżki. Odwiedzajmy lasy i parki oraz tereny nad wodą.

Co gotować w upał i co pić w upały? Nie tylko wodę

Gdy termometr pokazuje więcej niż 30 stopni Celsjusza, w trosce o nasze zdrowie powinniśmy wykluczyć z jadłospisu pewne produkty. Nawyki żywieniowe latem mają ogromne znaczenie, dlatego lepiej nie sięgajmy po słone, tłuste potrawy. Unikać należy również alkoholu oraz niezdrowych fastfoodów, które bardzo obciążają nasz organizm. Zatem, co gotować w upał i co pić w upały tak, aby skutecznie schłodzić organizm w gorący dzień?

Przede wszystkim, powinniśmy sięgać po posiłki przygotowane z produktów, które dostarczą nam wody. Do ich przygotowania warto wykorzystać warzywa i owoce. Zwłaszcza sezonowe, takie jak: ogórki, arbuzy, cukinie, rzodkiewki, maliny czy brzoskwinie. Będąc na wakacjach, grzech byłoby nie spróbować lokalnych grejpfrutów, czy ananasów. Na obiad warto sięgnąć po chłodnik lub lekką sałatkę.

Arbuzy mają dużo soku, dzięki czemu świetnie nawadniają latem
Arbuzy mają dużo soku, dzięki czemu świetnie nawadniają latempixabay.com

Kardiolodzy przypominają, że podczas upałów trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Oczywiście woda mineralna jest najbardziej oczywistym wyborem, jeśli chodzi o to, co pić w upały. Latem powinniśmy wypijać jej jednak więcej niż zalecane przez specjalistów minimalne dwa litry. Dobrym pomysłem jest również sięganie po napoje zawierające elektrolity. Unikać należy natomiast słodzonch produktów i alkoholu.

Jak się ubrać, gdy jest upał? Tkanina ma znaczenie

Pierwszą zasadą, do której powinniśmy się stosować, zastanawiając się, jak się ubrać, gdy jest upał, jest sięganie po ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Sztuczne tkaniny nie ochłodzą nas w gorące dni. Poliester jest więc fatalnym wyborem. Podobnie jak wełna czy futro.

  • Bawełna, wiskoza, jedwab czy len latem sprawdzają się najlepiej, niezależnie od tego, czy wybieramy się na spacer, czy jedziemy do pracy. 
  • Ubrania na upały powinny przepuszczać powietrze po to, aby skóra mogła w nich swobodnie oddychać. Mniej się w nich pocimy, więc po prostu czujemy się bardziej komfortowo. 
  • W pracy musimy przestrzegać dress codu, więc nie wypada nam odsłaniać ramion czy ud w krótkich szortach i mini topach, jednak w nieformalnych sytuacjach możemy pozwolić sobie na taki ubiór. 
  • Dodatki są ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim dlatego, że chronią nas przed słońcem. Słomkowy kapelusz i okulary przeciwsłoneczne to podstawa, gdy z nieba leje się żar. Podobnie jak kremy z dobrymi filtrami UVA i UVB. 
Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i lekkie tkaniny to podstawa ubioru w gorące dni
Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i lekkie tkaniny to podstawa ubioru w gorące dnipixabay.com

Jaki wentylator na upały sprawdzi się najlepiej?

Wentylator pomoże nam przetrwać nawet największe upały w mieszkaniu, jeśli nie stać nas na zamontowanie klimatyzacji. W internetowych i stacjonarnych sklepach znajdziemy sporo różnych modeli urządzeń, które ochłodzą nas w gorące dni. Zatem możemy mieć dylemat, jaki wentylator na upały wybrać.

Najprostszy i najtańszy wybór to tradycyjny wentylator z obrotowym śmigłem. Jego cena to około 50 złotych. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w niewielkich pomieszczeniach, gdyż nie jest w stanie schłodzić efektywnie dużej powierzchni.

W przypadku większego metrażu lepiej wybrać wentylator podłogowy umocowany na wysokim stelażu. Najlepsze modele to takie, które obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu schładzają jednocześnie dużą powierzchnię. Trzeba się wówczas liczyć z wydatkiem od 80 złotych w górę.

Droższe są wentylatory kolumnowe (kosztują nie mniej niż 100 złotych). Wentylatory kolumnowe wyróżniają się lepszym designem niż w przypadku poprzednich rozwiązań. Na pierwszy rzut oka przypominają kolumnę głośnikową, a zamiast śmigła mają w obudowie kilka małych skrzydełek.

Dwa razy więcej trzeba zapłacić za wentylator sufitowy Cena takiego urządzenia to najczęściej 300 złotych lub więcej. Wentylatory sufitowe są zamontowane wysoko, więc rozprowadzają chłodne powietrze w całym pomieszczeniu za pomocą specjalnych łopatek.

Najnowocześniejszą i zdecydowanie najkosztowniejszą opcją jest jednak wentylator bezłopatkowy. Jego koszt to minimum 400 złotych, więc trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem, jednak urządzenie jest nowoczesne i stylowe. Może być też jednocześnie oczyszczaczem i nawilżaczem powietrza.

Seniorzy i dzieci w upał. Te grupy są szczególnie narażone

Upały mogą zaszkodzić dzieciom, które w wakacje często chcą bawić się na podwórku lub w basenie. Rodzice powinni jednak uważać na bezpieczeństwo maluchów. W słoneczne dni nie powinny one pod żadnym pozorem wychodzić na słońce bez czapek i kremów z filtrem.

Najlepiej unikać zabawy na świeżym powietrzu w godzinach od 11 do 15. Bawiącym się na placu zabaw dzieciom rodzice powinni co pół godziny podawać napoje. Lody są smaczne, jednak nasze pociechy nie powinny z nimi przesadzać, gdyż to właśnie w upały najłatwiej można złapać infekcję.

Gdy świeci słońce, dzieci powinny mieć zasłoniętą głowę. Ich skórę trzeba też nasmarować kremem z filtrem
Gdy świeci słońce, dzieci powinny mieć zasłoniętą głowę. Ich skórę trzeba też nasmarować kremem z filtrem 123RF/PICSEL

Seniorzy latem często skarżą się na gorsze samopoczucie. Częściej mają obrzęki, zdarzają się również problemy z oddychaniem. Wraz z upływem lat, spada wydolność układu krążenia. Łatwiej też się przegrzać i zasłabnąć, dlatego osoby starsze na świeżym powietrzu powinny przebywać w cieniu. 

W cieplejsze dni, zwłaszcza w godzinach "szczytu", seniorzy powinni natomiast dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domu. Jeśli muszą wyjść do lekarza, niech zadbają o nakrycie głowy i przewiewne ubranie, a także zabiorą ze sobą butelkę wody.

Aby w mieszkaniu łatwiej było wytrzymać, zalecane jest zasłonięcie okien, aby ograniczyć w ten sposób przedostawanie się ciepła do poszczególnych pomieszczeń. Wietrzenie powinno odbywać się rano albo późnym wieczorem, gdy temperatura nie jest jeszcze tak wysoka. Aby się ochłodzić, można również stosować wilgotne okłady.

Jak schłodzić psa lub kota w upał? To pomoże zwierzętom

Zwierzęta dotkliwie odczuwają wysokie temperatury. Zwłaszcza psy, które posiadają niewielką ilość gruczołów potowych i sierść, przez co praktycznie się nie pocą. Jak pomóc im podczas upału? Przede wszystkim na spacery wybierajmy się wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatury są trochę niższe niż w południe.

Psom w upały możemy pozwolić na kąpiel w rzece, jeśli dobrze czują się one w wodzie. Unikajmy za to podróży komunikacją miejską, gdyż ciasne kagańce zwiększają dyskomfort pupila.

Wysokie temperatury dają się we znaki również zwierzętom. Dlatego warto wiedzieć, jak słodzić psa w upał
Wysokie temperatury dają się we znaki również zwierzętom. Dlatego warto wiedzieć, jak słodzić psa w upał123rf.com123RF/PICSEL

Zamiast polewać czworonoga wodą, lepiej nakryć go na chwilę schłodzonym ręcznikiem lub zainwestować w specjalną matę chłodzącą. Przygotujmy dla niego miskę z chłodną wodą i połóżmy ją w cieniu. Na bieżąco ją napełniajmy tak, aby pupil nie mógł narzekać na pragnienie. Dotyczy to zarówno psów, jak i kotów.

W ogrodzie możemy zamontować rozpylacz. Utworzy on przyjemną wodną mgiełkę. Pamiętajmy jednak, że pies w upał musi mieć możliwość wejścia do domu, albo przynajmniej do murowanego garażu, w którym jest chłodniej, niż w ogrodzie.

Koty również potrzebują ochłody w upalne dni
Koty również potrzebują ochłody w upalne dni 123RF/PICSEL

Koty to zwierzęta pustynne, więc na ogół znoszą upały lepiej niż psy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nie dbać. Latem podawajmy im większą ilość mokrej karmy i zadbajmy o to, aby w domu mogły wypoczywać w komfortowych warunkach.

Czytaj również:

"Wydarzenia": W czasie rewitalizacji wycinają całą zieleń. Betonoza w polskich miastachPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas