Spalarnia odpadów w Gdańsku. Będzie spalać śmieci nienadające się do przetworzenia

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Spalarnia w Gdańsku jest ukończona w ponad 70 proc. Spalane w niej będą m.in. pampersy i inne odpady higieniczne, folie po nabiale i słodyczach, brudne skrawki nienadającego się do recyklingu papieru i tworzyw sztucznych oraz rozdrobnione odpady wielkogabarytowe po wcześniejszym odzysku surowców nadających się do recyklingu.

Z wniosków o dofinansowanie złożonych do NFOŚiGW wynika, że w Polsce w kolejnych latach może powstać niemal 40 nowych spalarni odpadów
Z wniosków o dofinansowanie złożonych do NFOŚiGW wynika, że w Polsce w kolejnych latach może powstać niemal 40 nowych spalarni odpadów123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Instalacja w Gdańsku-Szadółkach będzie miała jedną linię technologiczną i przekształci 160 tys. ton odpadów rocznie. Będą do niej trafiać z Gdańska oraz z blisko 40 pomorskich miast i gmin odpady pozostałe po procesie segregacji - tzw. frakcja resztkowa (wysokoenergetyczna). Spalane będą m.in. pampersy i inne odpady higieniczne, folie po nabiale i słodyczach, brudne skrawki nienadającego się do recyklingu papieru i tworzyw sztucznych oraz rozdrobnione odpady wielkogabarytowe po wcześniejszym odzysku surowców nadających się do recyklingu.

Trwająca od blisko trzech lat budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku jest zaawansowana w 77 procentach - poinformowała PAP spółka Port Czystej Energii. Inwestycja ma być gotowa do eksploatacji na koniec I kwartału 2024 roku.

Paliwem w gdańskiej instalacji będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po dwuetapowym procesie sortowania, w pierwszej kolejności "u źródła" przez mieszkańców, w drugiej zaś za sprawą "sortowni" w Instalacji Komunalnej, m.in. takiej jak w Gdańsku - Szadółkach.

Spalarnia odpadów w Gdańsku

Specjalistka ds. komunikacji i edukacji w spółce Port Czystej Energii Dorota Tanaś-Michalak przekazała, że aktualnie trwają intensywne prace przy budowie ciepłociągu pod Obwodnicą Trójmiasta łączącego infrastrukturę Portu Czystej Energii z miejską siecią ciepłowniczą GPEC.

"Został już wydrążony tunel pod Obwodnicą Trójmiasta o długości 55 m, średnicy zewnętrznej 3 m, prawie 5 m pod powierzchnią. W rurze żelbetowej umieszczone zostaną rury preizolowane, którymi popłynie ciepło do mieszkańców Gdańska. Taka technologia prac pozwoliła na utrzymanie ruchu na Obwodnicy oraz bezpieczne prowadzenie prac w tym rejonie. Aktualnie tunel jest już wybudowany, trwają prace związane z wypchnięciem maszyny z tunelu" - wyjaśniła.

Jak podała, ostatnim wielkogabarytowym elementem technologicznym montowanym w Porcie Czystej Energii był 82-tonowy skraplacz spalin.

Oczyszczanie spalin

Dorota Tanaś-Michalak dodała, że kontynuowany jest także montaż układu oczyszczania spalin, który stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej rozbudowanych układów całej instalacji.

"Trwają też prace w obrębie branży elektroenergetycznej. Wyprodukowana w Porcie Czystej Energii moc energii elektrycznej trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej" - tłumaczy.

"Roczna produkcja ciepła w instalacji jest w stanie ogrzać około 19 tys. gospodarstw domowych zimą, a latem zaspokoić potrzeby podgrzania wody dla ok. 70 tys. domostw. Energia elektryczna, która zostanie wyprodukowana i przekazana do krajowej sieci ma pokryć roczne zapotrzebowanie dla około 54 tys. gospodarstw domowych" - przekazała.

"W styczniu 2024 r. planujemy rozpocząć pracę testową całej instalacji, by oddać ją do pełnej eksploatacji z końcem I kwartału 2024 r." - dodała.

Projekt jest realizowany w formule PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego). Partnerem prywatnym, odpowiedzialnym za budowę i 25-letnią eksploatację obiektu jest włosko-francuskie konsorcjum firm Webuild, Termomeccanica Ecologia i TIRU Paprec Energies, zaś partnerem publicznym miejska spółka Port Czystej Energii.

Kanał Augustowski ma już 200 lat. To perła polskiej inżynieriiPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas