Płuca znowu w trasie. Pokażą, co wdychamy

Mobilne płuca rok w rok pojawiają się w polskich miastach, aby unaocznić problem zanieczyszczeń powietrza w kraju. W kampanię angażuje się coraz więcej osób, które dostrzegają, jakie są efekty toksycznego smogu.

Rusza ogólnopolska kampania Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) "Zobacz czym oddychasz. Zmień to". Czwarty rok z rzędu Polacy będą mogli obserwować skutki smogu, pogłębiające się dzień po dniu. 

W tym sezonie grzewczym 2-metrowe płuca odwiedzą 63 miejsca w dziewięciu województwach. Tym razem organizatorzy współpracują ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska i przygotowali siedem instalacji. Modele płuc są w kolorze białym, przez co doskonale widać, jaki rodzaj i stężenie zanieczyszczeń niszczą zdrowie Polaków. Po pewnym czasie płuca przybierają kolor grafitowy, a nawet czarny.

Reklama

W Dniu Czystego Powietrza, czyli 14 listopada mobilne płuca pojawią w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni - Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim.

Coroczny smog

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że w ciągu czterech lat wzrosła świadomość społeczeństwa i zaangażowanie działaczy na rzecz walki ze smogiem. 

Rzecznik dodaje, że na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future, a w kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z Kcyni. Przykłady te obrazują zaangażowanie osób i instytucji, które dostrzegają skalę problemu zanieczyszczeń powietrza.

Co ważne, mobilne płuca pojawiają się tam, gdzie nie ma pomiarów jakości powietrza, a normy jego jakości są regularnie przekraczane. Pomimo świadomości wielu mieszkańców Polski nie zdaje sobie sprawy, czym oddychają. Płuca mają zobrazować pyły i toksyny, które trafiają do ludzkiego krwioobiegu.

PAS co roku przypomina, że każdy ma wpływ na jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania. Działacze nakłaniają do ocieplenie domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów. "Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu - w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę - przypomina Polski Alarm Smogowy.

W związku z globalnym problemem, jakim są zanieczyszczenia powietrza, Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła nowe standardy dotyczące jego jakości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smog

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy