Płuca znowu w trasie. Pokażą, co wdychamy

Mobilne płuca rok w rok pojawiają się w polskich miastach, aby unaocznić problem zanieczyszczeń powietrza w kraju. W kampanię angażuje się coraz więcej osób, które dostrzegają, jakie są efekty toksycznego smogu.

Mobilne płuca jeżdżą po Polsce i obrazują skalę zanieczyszczeń powietrza
Mobilne płuca jeżdżą po Polsce i obrazują skalę zanieczyszczeń powietrzaEast News

Rusza ogólnopolska kampania Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) "Zobacz czym oddychasz. Zmień to". Czwarty rok z rzędu Polacy będą mogli obserwować skutki smogu, pogłębiające się dzień po dniu. 

W tym sezonie grzewczym 2-metrowe płuca odwiedzą 63 miejsca w dziewięciu województwach. Tym razem organizatorzy współpracują ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska i przygotowali siedem instalacji. Modele płuc są w kolorze białym, przez co doskonale widać, jaki rodzaj i stężenie zanieczyszczeń niszczą zdrowie Polaków. Po pewnym czasie płuca przybierają kolor grafitowy, a nawet czarny.

W Dniu Czystego Powietrza, czyli 14 listopada mobilne płuca pojawią w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni - Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim.

Coroczny smog

Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego przyznaje, że w ciągu czterech lat wzrosła świadomość społeczeństwa i zaangażowanie działaczy na rzecz walki ze smogiem. 

Bardzo ważne w tej kampanii okazało się zaangażowanie aktywistów alarmów smogowych, społeczników i biznesu. Jedna z instalacji została zbudowana przez uczniów tzw. szkoły zawodowej z Wejherowa.
Piotr Siergiej

Rzecznik dodaje, że na Śląsku mobilne płuca ufundowała z własnych środków Fundacja Better Future, a w kujawsko-pomorskim nową instalację wykonali aktywiści alarmu smogowego z Kcyni. Przykłady te obrazują zaangażowanie osób i instytucji, które dostrzegają skalę problemu zanieczyszczeń powietrza.

Co ważne, mobilne płuca pojawiają się tam, gdzie nie ma pomiarów jakości powietrza, a normy jego jakości są regularnie przekraczane. Pomimo świadomości wielu mieszkańców Polski nie zdaje sobie sprawy, czym oddychają. Płuca mają zobrazować pyły i toksyny, które trafiają do ludzkiego krwioobiegu.

PAS co roku przypomina, że każdy ma wpływ na jakość powietrza w swoim miejscu zamieszkania. Działacze nakłaniają do ocieplenie domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów. "Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu - w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę - przypomina Polski Alarm Smogowy.

W związku z globalnym problemem, jakim są zanieczyszczenia powietrza, Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła nowe standardy dotyczące jego jakości.

Jak truje nas smog?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaStowarzyszenie Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas