Stowarzyszenie Program Czysta Polska ma już trzy lata

Ponad 300 tys. członków, własna aplikacja informacyjno-pogodowa, udział w najważniejszych kongresach gospodarczych i ekologicznych, współpraca z samorządami, cykliczny program telewizyjny, spoty edukacyjne, ogólnopolska akcja krzewiąca postawy na rzecz czystego powietrza i miejskiej zieleni - to tylko niektóre rzeczy, jakie udało się osiągnąć w ciągu trzech lat działania Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Czystego powietrza nie da się wyprodukować czy kupić, więc trzeba o nie walczyć każdego dnia. Zwłaszcza że światowe zagrożenia związane z ocieplaniem się klimatu dla każdego są już oczywiste, a Polska pod względem zanieczyszczenia powietrza znacząco odbiega od ideału na tle innych krajów europejskich. Wciąż dusimy się od smogu, a w klimatycznych rankingach wypadamy gorzej niż blado.

Możemy zacząć od siebie

Ta refleksja towarzyszyła twórcy Grupy Polsat Plus, gdy przedstawiał wizję walki o środowisko naturalne kraju, czyste powietrze, wodę i otaczającą nas przyrodę. Po to właśnie powstał otwarty dla każdego chętnego Program Czysta Polska - by edukować, informować i inicjować zmiany.

Reklama

Dlatego też z założenia członkostwo w stowarzyszeniu jest bezpłatne, a warunkiem przyjęcia jest wypełnienie deklaracji, czyli wyrażenie chęci działania na rzecz czystego powietrza i ratowania planety. To procentuje, ponieważ lista członków ciągle się powiększa. W tym momencie wynosi już ponad 30 tys.

- Możemy zacząć od siebie, od prostych codziennych czynności, od czegoś, na co możemy mieć wpływ. Gdy sami nie będziemy się truć, to rzadziej będziemy chodzić do lekarza. Chciałbym, żeby każdy z nas na co dzień coś zrobił. To wymaga niewielkiego wysiłku - powiedział Zygmunt Solorz, twórca Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Coraz więcej czystej Polski

W ramach realizowanej z rozmachem akcji "Czyste, Zielone Miasta" - pierwszego przedsięwzięcia Programu Czysta Polska na tak dużą skalę - stowarzyszenie odwiedziło w tym roku 45 miejscowości. Z pomocą swoich członków, mieszkańców i władz miast, którzy chętnie wsparli ten debiutancki projekt, zasadzono aż 7 tysięcy drzew i zebrano 20 ton śmieci.

Oprócz akcji inspirujących proekologiczne postawy pośród lokalnych społeczności, równolegle stowarzyszenie bierze czynny udział w głośnych ogólnopolskich wydarzeniach, takich jak na przykład Earth Festiwal w Uniejowie, Forum Ekonomiczne w Karpaczu czy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR.

Z kolei w każdą sobotę o godzinie 16:30 na antenie Polsat News emitowany jest program "Czysta Polska", w którym dziennikarze i eksperci odpowiadają na najważniejsze pytania dotyczące problemów związanych z ekologią.

Czysta Polska w twoim domu

W 2022 r. Stowarzyszenie Program Czysta Polska pojawiło się w ogólnopolskich spotach telewizyjnych i internetowych, które zadebiutowały podczas wspomnianego Earth Festival w Uniejowie. Zrealizowano je pod hasłem "Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu". W spotach pojawili się m.in. Antoni Pawlicki, Andrzej Piaseczny, Maja Włoszczowska, Piotr Cyrwus, Robert Górski i Mikołaj Cieślak.

- Zawsze chciałem tworzyć i dawać ludziom to, czego potrzebują. A dzisiaj wszyscy potrzebujemy czystego powietrza - mówił u zarania stowarzyszenia Zygmunt Solorz. Po trzech latach widać już, że im więcej Programu Czysta Polska, tym więcej czystej Polski. A to dopiero początek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czysta Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama