Zielony Ład na działce i zakaz uprawy warzyw? Sprawdzamy
Oprac.: Tomasz Kromp
Zielony Ład to zbiór regulacji opracowywanych przez Komisję Europejską, których celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polski internet w ostatnich dniach został rozgrzany do czerwoności z powodu informacji o rzekomych planach wprowadzenia zakazu na uprawę własnych warzyw i owoców. Ten zakaz miałby być częścią wspomnianego Zielonego Ładu. Okazuje się jednak, że te doniesienia nie są prawdziwe.
Zakaz uprawy warzyw i owoców na działkach ROD? Komisja Europejska reaguje
W internecie zaczęły pojawiać w ostatnich dniach informacje dotyczące nowych przepisów Zielonego Ładu. Miały one rzekomo dotyczyć zakazu uprawy własnych warzyw i owoców zarówno przez osoby posiadające ogródki działkowe, jak i właścicieli przydomowych ogródków. Ta informacja w dość szybkim tempie była udostępniana w różnych mediach społecznościowych. Okazuje się jednak, że jest to fake news.
Serwis Konkret24, który zajmuje się fact-checkingiem, zwrócił się z pytaniem w tej sprawie do biura prasowego Komisji Europejskiej. Okazało się, że Komisja nie ma zamiaru wprowadzania zakazu produkcji żywności na własny użytek przez obywateli Unii Europejskiej, a wszelkie doniesienia o rzekomych planach zakazania uprawy warzyw i owoców są bezpodstawne.
Do podobnych wniosków doszedł Demagog, inny serwis fact-checkingowy. Z ustaleń portalu wynika, że potwierdzenia informacji dotyczących rzekomego zakazu nie znajdziemy ani w inicjatywach Europejskiego Zielonego Ładu, ani na oficjalnych stronach Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej. Wobec tego posiadacze ogródków i działek mogą spać spokojnie.
Czym jest Zielony Ład?
Europejski Zielony Ład ma na celu przeprowadzenie w Unii Europejskiej transformacji energetycznej, dzięki której możliwe będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zielony Ład zawiera w sobie zróżnicowane inicjatywy mające zapewnić wprowadzenie określonych przepisów, między innymi w dziedzinie energetyki, przemysłu czy transportu. Ich celem jest przede wszystkim redukcja emisji gazów cieplarnianych. W planach jest ograniczenie rzeczonej emisji o 55% (w porównaniu z 1990 rokiem) do 2030 roku.
Z niektórymi regulacjami Zielonego Ładu nie zgadzają się rolnicy. Chodzi między innymi o ograniczenie stosowania nawozów sztucznych i pestycydów oraz ugorowanie części gruntów. Stąd też w wielu europejskich państwach (również w Polsce) odbywają się rolnicze strajki.