Zaraza zaatakowała ogórki. Czy można je uratować?
Choć zaraza ziemniaczana atakuje głównie ziemniaki i pomidory, może zniszczyć także plon ogórków. Jak rozpoznać pierwsze objawy na roślinie? Czy zainfekowane sadzonki da się jeszcze uratować? Dowiedz się, co zrobić, aby straty były jak najmniejsze.

W skrócie
- Objawy zarazy ziemniaczanej na ogórkach obejmują wodniste plamy na liściach i biały nalot po spodniej stronie.
- Do walki z zarazą można stosować domowe opryski z mleka i drożdży lub z sody oczyszczonej.
- Zaleca się profilaktykę, czyli odpowiednią wentylację, opryski i wybór odpornych odmian.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Spis treści:
Jak wygląda zaraza ziemniaczana na ogórkach?
Rozpoznanie zarazy ziemniaczanej w pierwszym stadium zwiększa szansę na uratowanie plonu. Jakie są objawy tej choroby na ogórkach?
- Na liściach pojawiają się wodniste, szarozielone plamy, które z czasem brązowieją. Rozwój choroby sprawia, że całe liście zasychają.
- Na spodniej stronie liści pojawia się biały nalot.
W przypadku ogórków objawy choroby są widoczne głównie na liściach, a nie na owocach, tak jak bywa to z pomidorami.
Skąd się bierze zaraza ziemniaczana na ogórkach?
Zarazę ziemniaczaną na ogórkach wywołuje organizm Phytophthora infestans - ten sam, który infekuje ziemniaki, pomidory i inne warzywa psiankowate. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowe i chłodne lato - wówczas jest prawie 100% prawdopodobieństwa, że zaraza zaatakuje warzywnik. Patogeny choroby rozwijają się również w szklarni i w tunelu - wilgotne środowisko to idealne warunki do błyskawicznego rozprzestrzenienia się na wszystkie rośliny. Jeśli w poprzednim roku twoje ogórki były zainfekowane, jest duże prawdopodobieństwo, że choroba wróci w kolejnym roku - patogeny grzyba Phytophthora infestans są bowiem bardzo odporne na zimno i są w stanie przetrwać w glebie zimę.
Zaraza ziemniaczana atakuje ogórki rosnące w gruncie zwykle w lipcu oraz sierpniu, zaś warzywa rosnące pod osłonami już w czerwcu. Z tego względu właśnie w tych miesiącach należy poświęcić ogórkom szczególną uwagę i dokładnie oglądać sadzonki.
Zaraza zaatakowała ogórki. Jaki oprysk pomoże?
Widzisz pierwsze objawy zarazy ziemniaczanej na ogórkach? Nie czekaj - tym bardziej że ekologiczne opryski przygotujesz z tego, co najprawdopodobniej masz pod ręką.
- Oprysk z drożdży i mleka
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się zarazy jest oprysk z mleka i drożdży. 100 g drożdży piekarniczych rozpuść w 1 l ciepłego mleka i odstaw, aby się spieniły. Taką miksturę rozcieńcz następnie w 10 l wody i przelej do butelki ze spryskiwaczem.
Opryskuj rośliny co kilka dni - możesz stosować tę miksturę również profilaktycznie. Drożdże utrudniają grzybom zadomowienie się na roślinach, a do tego odżywiają sadzonki i ułatwiają im pobieranie z gleby składników odżywczych.
- Oprysk z sody oczyszczonej
Łyżkę sody oczyszczonej rozpuść w litrze wody i dodaj do mieszanki kilka kropel płynu do mycia naczyń. Przelej całość do butelki ze spryskiwaczem i opryskuj rośliny co kilka dni. Mikstura z sodą działa także profilaktycznie.
Jeśli zaraza jest mocno rozwinięta, naturalne sposoby mogą nie wystarczyć. Konieczne może być wówczas sięgnięcie po środek grzybobójczy, czyli fungicyd. Musisz jednak wiedzieć, że większość z nich należy do chemicznej ochrony roślin.
Jak uniknąć zarazy ziemniaczanej na ogórkach?
Pozbycie się zarazy ziemniaczanej z zainfekowanych roślin jest trudne - nie zawsze udaje się uratować plony. Można jednak zrobić sporo rzeczy, aby zapobiec rozwinięciu się tej choroby. O czym warto pamiętać?
- Wietrz szklarnię codziennie - jeśli uprawiasz ogórki w szklarni albo w tunelu, codziennie latem otwieraj go i wietrz. Dopływ powietrza zmniejsza wilgotność, co minimalizuje ryzyko rozwoju choroby.
- Stosuj opryski profilaktyczne - mieszanka wody z drożdżami, sodą oczyszczoną czy gnojówka z pokrzywy wzmacniają rośliny i zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych patogenów.
- Wybieraj do sadzenia odporne odmiany - choć nie jest to gwarancja, że choroba się nie pojawi, odporne odmiany ogórków lepiej sobie z nią radzą.
- Nie sadź roślin zbyt gęsto - zapewnij sadzonkom odpowiednią ilość miejsca, dzięki czemu będzie między nimi przewiew.
- Po sezonie dobrze wyczyść szklarnię, a przed kolejnym sadzeniem w niej ogórków wymień podłoże. To obowiązkowy krok, jeśli na warzywach pojawiła się w tym roku zaraza - zarodniki grzyba odpowiedzialnego za jej rozwój zimują w gruncie!
Ogórki nie należą do warzyw trudnych w uprawie - dosyć żyzna gleba, regularne podlewanie i trochę nawozu sprawią, że całe lato będziesz zajadać się chrupiącymi plonami. Jeśli chcesz przynosić z ogrodu miski pełne zdrowych ogórków, pamiętaj również o profilaktyce chorób grzybowych i szybko reaguj, gdy zobaczysz pierwsze objawy infekcji.