Skąd się biorą rybiki w domu i czy trzeba się ich bać?

Rybik bardzo często spotykany jest w naszych domach. Zazwyczaj widujemy go w nocy w zakamarkach łazienki lub kuchni, gdy szybko przemyka po podłodze lub ścianie. Związane jest to z preferencjami tych owadów, lubiących ciepło i wilgoć. Skąd biorą się rybiki w naszym domu i jak się ich pozbyć?

Skąd rybiki biorą się w naszych domach?
Skąd rybiki biorą się w naszych domach?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Rybik (Lepisma saccharina) pochodzi z tropików, dlatego zasiedla głównie ciepłe i wilgotne miejsca takie jak łazienki lub szafki kuchenne w pobliżu zlewu i rur wodociągowych, czy spiżarnie.
  • Z tropików owady przywędrowały do Europy, ale na naszym kontynencie żyją jedynie w domach i mieszkaniach i nie występują w naturalnych warunkach. 
  • Szkodniki te są małe i niezwykle zwinne, przez co bardzo trudno je złapać. Zazwyczaj osiągają długość około 7-10 mm i są pokryte chitynowym pancerzem o srebrnej barwie. Rybiki nie mają skrzydeł, ale są wyposażone w kilka par odnóży. 
  • Naturalnymi wrogami rybików są pająki oraz skorki.

Skąd się biorą rybiki w domu?

Zazwyczaj - gdy jest ich niedużo - rybiki mogą pozostać niezauważone. Szczególnie z tego powodu, że nie lubią one światła i żerują głównie w nocy.

Rybiki zwabia ciepło i wilgoć. Bardzo dobrze czują się w domu, gdzie nie ma wystarczającej wentylacji. Najchętniej zasiedlają one miejsca ciepłe i wilgotne, czyli właśnie łazienki, szafki kuchenne oraz wszelkie inne zakamarki, w których mogą znaleźć powyższe warunki. Co więcej, rybiki nie rozwijają się w temperaturze poniżej 17 stopni Celsjusza.

Oprócz tego resztki jedzenia też mogą przyciągać rybiki. Są to bowiem owady, które żywią się produktami opartymi na skrobi oraz węglowodanach i preferują pożywienie zawierające cukry proste. Z tego powodu są tak częstym problemem w miejscach, gdzie przechowujemy wypieki i produkty na bazie mąki, cukru i skrobi.

Czy rybik może ugryźć człowieka? Fakty i mity

Rybiki nie gryzą i nie zagrażają zdrowiu człowieka. Są to owady, które nie przenoszą groźnych dla nas chorób, a także nie przebijają skóry, jak ma to miejsce w przypadku pluskwy domowej.

Jednak nie oznacza to, że nie potrafią uprzykrzyć codziennego życia. Rybiki niszczą meble, dywany czy tapetowane ściany. Natomiast ich odchody pozostawiają nieestetyczne plamy o żółtym zabarwieniu.

Znaczenie ma także to, że rybiki lubią celulozę i posiadają zdolność trawienia tego związku. Jedzenie papieru umożliwia przetrwanie tym owadom i rozpoczęcie cyklu rozmnażania. Wobec tego mogą one uszkodzić książki lub stare dokumenty. Istotne jest także to, że rybiki lubią papier toaletowy, który zazwyczaj przechowujemy w naszych łazienkach.

Rybiki jedzą też pleśń, bawełnę, len i jedwab. Do perfekcji opanowały sztukę przetrwania, dlatego nawet uporczywy głód nie jest w stanie ich powstrzymać. Rybik pozostawiony bez pożywienia może przetrwać nawet rok.

Rybiki nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia
Rybiki nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia123RF/PICSEL

Jak znaleźć gniazdo rybików i jak pozbyć się ich z domu?

Chcąc zlokalizować gniazdo rybików, w pierwszej kolejności musimy przeszukać wszystkie wilgotne miejsca i szczeliny w łazience. W tym celu warto dokładnie obejrzeć listwy przypodłogowe, wszelkie zagłębienia ceramiki czy armatury łazienkowej oraz uszkodzone fugi.

Powinniśmy także odsunąć wszystkie meble, a także sprawdzić miejsca, w których przechowujemy wilgotne ścierki, mopy czy papier. Gdy nadal nie znajdziemy gniazda rybików, zastawmy kilka pułapek, które wskażą nam, w którym miejscu złapało się najwięcej owadów.

Pułapkę na rybiki można zrobić, oklejając szklany słoik chropowatym materiałem i wsypać na jego dno trochę przynęty w postaci cukru. Rybik zwabiony pożywieniem wejdzie po chropowatym materiale do środka słoika, ale po jego śliskich, wewnętrznych ściankach już nie wydostanie się na zewnątrz. Odłowione w ten sposób owady możemy wynieść z dala od naszego domu, np. na pobliską łąkę.

Innym dobrym pomysłem jest rozmieszczenie w łazience środków o intensywnym zapachu, np. lawendy, którą najczęściej stosujemy na mole. Rybiki również nie lubią tego aromatu i szybko znikną z naszych pomieszczeń. Świetnie sprawdza się także sok z cytryny, którym możemy przetrzeć kafelki lub szafki.

Dodatkowo rybiki nie lubią także zapachu cynamonu, wrotyczu oraz rozmarynu. Wobec tego możemy zrobić z nich mieszankę i pozostawić ją w pomieszczeniu opanowanym przez owady. Niektórzy stosują również ocet. Należy wlać go do spryskiwacza i spryskać nim szczeliny i zakamarki łazienki lub kuchni.

Co zrobić, aby rybiki nie pojawiały się w naszym domu?

Oczywiście zamiast zwalczać rybiki, możemy również zastosować profilaktykę, która ograniczy prawdopodobieństwo pojawienia się ich w naszym domu. Chcąc to zrobić, musimy przede wszystkim zwalczyć wilgoć w mieszkaniu. W tym celu powinniśmy:

  • po każdej kąpieli czy praniu dokładnie wywietrzyć łazienkę, zostawić otwarte drzwi oraz otworzyć okna,
  • nie pozostawiać rozlanej wody na podłodze,
  • dbać o osuszenie fug, spoin i zakamarków, gdzie mogą powstawać pleśni i grzyby będące pożywieniem rybików,
  • nie przechowywać wilgotnych ręczników w koszu na pranie,
  • prać regularnie pościel,
  • regularnie zmieniać ręczniki,
  • nie przechowywać dużej ilości ciuchów w koszu na pranie,
  • korzystać z pochłaniaczy wilgoci.

Czytaj również:

Zobacz także:

Nowy przedmiot na studiach: zrównoważony rozwójSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas