Sadzenie pomidorów do gruntu. Kiedy to robić? Ważna data

Pomidory to jedne z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych sadzonek do przydomowych ogródków i szklarni. Aby jednak się przyjęły i miały dużo owoców, należy wsadzić je do ziemi w odpowiednim momencie. Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Które odmiany polecają ogrodnicy?

Kiedy wsadzać sadzonki pomidorów do gruntu, by się przyjęły?
Kiedy wsadzać sadzonki pomidorów do gruntu, by się przyjęły?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Kiedy wsadzać sadzonki pomidorów do gruntu, by się przyjęły?
Kiedy wsadzać sadzonki pomidorów do gruntu, by się przyjęły?123RF/PICSEL

Pomidory stanowią stały składnik diety wielu osób. Nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Bogactwo witamin i minerałów można mieć na wyciągnięcie ręki, jeśli posadzi się pomidory we własnym ogródku. Jak zrobić to poprawnie?

Jakie pomidory sadzić do gruntu?

Osoby, które zdecydowały się na wysiew pomidorów z nasion, z pewnością zrobiły to już kilka tygodni temu. W tym czasie w domowych warunkach zdążyły wykiełkować i urosnąć na tyle, by można je było bezpiecznie wsadzić do gruntu.

W ten sam sposób powinny postąpić osoby, które kupiły sadzonki pomidorów.

Za najlepsze gatunki do uprawy w ogrodzie czy na działce uważa się:

  • pomidory rzymskie,
  • pomidory bawole serca,
  • pomidory San Marzano

Są one odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz choroby. Dużą popularnością cieszą się też małe odmiany pomidorów koktajlowych czy czereśniowych.

Pomidory można sadzić w gruncie dopiero, gdy sadzonki osiągną odpowiednią wysokość, a rośliną nie będą zagrażały przymrozki
Pomidory można sadzić w gruncie dopiero, gdy sadzonki osiągną odpowiednią wysokość, a rośliną nie będą zagrażały przymrozki123RF/PICSEL

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Zabieg ten należy przeprowadzić dopiero wtedy, gdy sadzonkom nie będą zagrażały nagłe spadki temperatury, nocne przymrozki czy opady śniegu. Zaleca się sadzenie pomidorów do gruntu w drugiej połowie maja. 

W przypadku wyjątkowo chłodnej wiosny moment ten można przesunąć nawet na koniec miesiąca. Sadzonki są bardzo delikatne, a niesprzyjające warunki atmosferyczne mogłyby doprowadzić do zniszczenia ich.

Znaczenie ma także pogoda - najlepiej sadzić pomidory w pochmurny dzień, by ostre słońce nie spaliło młodych roślin. Ziemia powinna być już jednak odpowiednio nagrzana.

Należy również pamiętać, że sadzonki przed umieszczeniem w gruncie powinny osiągnąć odpowiednią wysokość, minimum 15-20 cm oraz posiadać zdrowy, rozbudowany system korzeniowy.

Sadzenie pomidorów do gruntu krok po kroku

Przed sadzeniem pomidorów w ogródku, na działce lub w warzywniku, należy odpowiednio przygotować glebę. Konieczne jest przekopanie jej na głębokość ok. 30-50 cm i zmieszanie z kompostem w celu uzyskania odpowiedniego pH (optymalne pH podłoża dla pomidorów to 5,5-6,5). Czynność tę najlepiej wykonać na kilka tygodni przed planowanymi rozsadami.

W dniu rozsady należy przygotować dołki o głębokości ok. 15 cm, w których umieszczane będą sadzonki. Najlepiej sadzić pomidory w rzędach w odległości ok. 30-50 cm. Rośliny trzeba podsypać ziemią i obficie podlać.

Pomidory wymagają podpory, warto więc od razu przygotować tyczki lub specjalne drewniane paliki, bo których w przyszłości zostaną przywiązane. W przeciwnym razie cienkie gałęzie mogą się połamać pod ciężarem owoców.

Pomidory lubią wilgotne podłoże, należy więc pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie suszy lub skąpych opadów.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Pomysłowość kłusowników nie zna granic. Pułapki mrożą krew w żyłachSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas