Prace w ogrodzie w sierpniu. Co robić z kwiatami i krzewami?

Marcin Szałaj

Opracowanie Marcin Szałaj

Sierpień to przede wszystkim czas zbiorów, ale także idealny moment na niektóre nowe zasadzenia. Sprawdź, co musisz zrobić w sierpniu w ogrodzie, aby cieszyć się pięknym ogrodem aż do późnej jesieni. Niektóre prace, które wykonasz w najbliższych dniach, zaprocentują w kolejnym sezonie.

Sierpień w ogrodzie - czas plonów, ale nie tylko. Sprawdź, czym trzeba się zająć w nadchodzącym miesiącu.
Sierpień w ogrodzie - czas plonów, ale nie tylko. Sprawdź, czym trzeba się zająć w nadchodzącym miesiącu.Adam Burakowski/REPORTEREast News

Sierpień w kalendarzu ogrodnika - jak dbać o kwiaty?

W sierpniu kwiaty na rabatach wymagają przede wszystkim regularnego podlewania, szczególnie kiedy miesiąc jest gorący i suchy. Wiele gatunków w tym okresie kończy już swoje kwitnienie - to czas na usunięcie suchych kwiatostanów. Zabieg dotyczy m.in. lilii, irysów, astrów i aksamitek, które przeschły trochę wcześniej (zwykle utrzymują kwiaty aż do jesieni).

Usuwanie kwiatostanów ma zapobiec samoistnemu rozsianiu roślin po ogrodzie. Niektóre gatunki dzięki przycinaniu kwiatostanów będą miały szansę, aby zakwitnąć w tym roku jeszcze raz.

Jednocześnie sierpień to czas sadzenia roślin cebulowych, które mają cieszyć oko jesienią - to np. krokusy jesienne czy wczesne narcyzy. Jeżeli chcemy zmienić stanowiska naszych kwiatów wieloletnich, możemy zacząć przesadzać te, które już przekwitły.

Sierpień w ogrodzie - jak pielęgnować trawnik?

W drugim miesiącu wakacji temperatura potrafi być bardzo wysoka, a opady rzadkie. W dodatku często nie jest to delikatna mżawka, ale krótka, bardzo intensywna ulewa. Takie nawadnianie nie jest najlepsze dla trawnika, który w sierpniu należy regularnie podlewać. W okresach suszy zaleca się też rzadsze koszenie trawy, która bez odpowiedniej ilości wilgoci będzie miała trudności z regeneracją.

W sierpniu, tak jak na przestrzeni całego roku, powinniśmy na bieżąco usuwać z trawnika chwasty. Od drugiej połowy miesiąca, aż do początku października możemy też zakładać nowe trawniki z siewu i robić dosiewki na łysych fragmentach darni.

Jakie drzewa i krzewy wymagają opieki w sierpniu?

Sierpień to właściwa pora na drugie przycinanie żywopłotu. Pierwsze zwykle wykonuje się na wiosnę (marzec-kwiecień). Tak jak w przypadku kwiatów, tak i krzewy trzeba pozbawić przekwitłych kwiatostanów. Oprócz tego, w sierpniu powinniśmy też zacząć przycinanie krzewów przed zimą. W ten sposób damy im wystarczająco dużo czasu na zabliźnienie ran przed pierwszymi przymrozkami.

Na drugą połowę miesiąca możemy zaplanować rozsadzanie piwonii i tawuł. W sierpniu możemy też umieszczać w ziemi sadzonki krzewów zimozielonych, np. bukszpanów, różaneczników, a także niektórych iglaków.

Letnie nawożenie powinno uwzględniać przede wszystkim azot, który pozwoli przygotować się roślinom na okres zimowania. Wszyscy, którzy mają w swojej kolekcji glicynie (wisterie), jeżeli jeszcze tego nie zrobili to powinni przygotować się na jej intensywne cięcie, które pobudzi roślinę do obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie.

Wśród drzew owocowych podcięcia będą wymagały jabłonie, których owoce dojrzeją we wrześniu. Tuż po zbiorach śliwek należy przyciąć także i te drzewa. Pielęgnacji i przerzedzenia korony mogą też wymagać wiśnie, czereśnie, brzoskwinie i grusze.

Co trzeba zrobić w warzywniku w sierpniu?

W kontekście warzyw sierpień to przede wszystkim czas długo wyczekiwanych zbiorów. W tym miesiącu plony będą wydawać pomidory, ogórki, cukinie, fasolka szparagowa, papryka, brokuł czy kabaczki. Gotowa do przycinania powinna być też większość ziół. Pomidory, których owoce nie nabrały jeszcze czerwonego koloru, mogą wymagać podwiązania, szczególnie tam, gdzie gałązki są mocno obciążone.

Czas zbiorów wśród jednych gatunków jest też idealnym momentem na wysiew drugich, które zbierać będziemy jesienią. W sierpniu do gruntu mogą jeszcze trafić nasiona lub sadzonki rzodkiewki, pietruszki, sałaty, koperku i cebule na szczypiorek. 

Jak wszystkie inne rośliny, warzywa także będą wymagały regularnego podlewania i nawożenia. Najistotniejsze będzie zapewnienie wilgoci w trakcie upałów i właściwy sposób podlewania. Nawet gdy pomidory już czerwienią się na gałęziach, krzew może paść ofiarą choroby i szybko obumrzeć niwecząc cały plon.

Rozwojowi chorób grzybiczych (np. zarazy ziemniaczanej) sprzyja moczenie liści. Z drugiej strony, w gorące dni podlanie części zielonych może skończyć się dotkliwymi oparzeniami rośliny. Pamiętajmy, aby warzywa podlewać bezpośrednio przy gruncie.

Czytaj także:

Zobacz też:

Czy możemy jeszcze zatrzymać katastrofę klimatyczną?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas