Turkuć podjadek

Piątek, 19 stycznia 2024 (14:54) Aktualizacja Poniedziałek, 27 maja 2024 (13:08)
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to duży, podziemny owad z rodziny turkuciowatych. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. Charakteryzuje się silnymi, łopatkowatymi przednimi odnóżami, przystosowanymi do kopania w ziemi. Turkuć podjadek preferuje wilgotne i ciepłe środowisko, a także przydomowe ogródki i uprawy rolne. Żywi się owadami i korzeniami roślin, co może powodować szkody w uprawach. Jest aktywny głównie nocą i wydaje charakterystyczne dźwięki przypominające cykanie.
Turkuć podjadek Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Turkuć podjadek jest podobny do świerszcza. /123RF/PICSEL

Turkuć podjadek - najważniejsze informacje

  • Gatunek:

    turkuć podjadek

  • Rodzaj:

    Gryllotalpa

  • Rodzina:

    turkuciowate

  • Rząd:

    prostoskrzydłe

  • Gromada:

    owady

  • Typ:

    stawonogi

  • Królestwo:

    zwierzęta

Ten owad żyje pod ziemią. Bytuje w głębokich tunelach, które sam drąży. Najczęściej wybiera wilgotne gleby. W norach do bytowania znajduje się specjalna komora lęgowa, w której są składane jaja. Turkuć podjadek żywi się korzeniami i bulwami roślin, bezkręgowcami i larwami. 

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć pojadek osiąga długość ciała nawet do około 6 centymetrów. Jest ciemnobrązowy, choć zdarzają się osobniki czarne. Ma specjalne, łopatowate odnóża zakończone kolcami, dzięki którym może kopać w ziemi. Ten stawonóg ma skrzydła o rozpiętości do 4 centymetrów. 

Turkucie składają jaja, które wykluwają się zwykle po 3 tygodniach. Samice opiekują się swoimi młodymi. Dojrzałość owady osiągają po ukończeniu 2 lat. 

Czy turkuć podjadek jest pod ochroną?

Ten owad nie jest objęty ochroną gatunkową, a w Polsce uznaje się go za szkodnika. Żerowanie przez niego na korzeniach roślin powoduje ich usychanie. Z tego powodu wielu ogrodników zastanawia się, jaki jest sposób na pozbycie się turkucia podjadka. Oprócz człowieka naturalnymi wrogami tego owada są krety, jeże, koty czy ryjówki. Turkucia podjadka można odstraszyć z ogrodu, sadząc szałwię, macierzankę czy kocimiętkę. 

Czy turkuć podjadek gryzie i jest niebezpieczny?

Tak – turkuć potrafi ugryźć. Uwaga! Ten owad może być nosicielem pałeczek tężca. Dlatego do prac ogrodowych warto zakładać rękawice ochronne. 

Turkuć podjadek - Wiadomości