Mrozy im nie straszne. Te łatwe w uprawie rośliny kwitną w środku zimy

Kiedy inne kwiaty odpoczywają, te upiększają zimowe rabaty. Ciemierniki są nazywane zimowymi różami. Są wytrzymałe, a mrozy i śnieg nie są dla nich przeszkodą. Co ciekawe - są proste w uprawie. Co zrobić by ciemiernik zakwitł?

Ciemiernik glandorfski
Ciemiernik glandorfskiAgnieszka Kwiecień, NovaWikimedia Commons

Ciemiernik (Helleborus L.) to rodzaj rośliny należącej do rodziny jaskrowatych i obejmuje 15 gatunków, np. ciemiernik biały, wschodni, orientalny czy… cuchnący. Obszarem gdzie jest największe zróżnicowanie gatunku tej rośliny jest Półwysep Bałkański - rośnie tam aż 8 gatunków ciemierników, a spośród nich niektóre sięgają do Kaukazu. W Polsce rodzimym gatunkiem jest ciemiernik czerwonawy, a jako introdukowany i zadomowiony – ciemiernik zielony.

Jak wygląda ciemiernik?

Jest to roślina, która wzrasta do 80 cm wysokości, z bardzo silnym kłączem. Liście ma grube, skórzaste, nierzadko zimotrwałe. Są to liście odziomkowe długoogonkowe.

Kwiaty są często zwisające i okazałe. Posiadają 5 trwałych, dużych i barwnych działek okwiatu. Mają 5–15 zredukowane do drobnych, rurkowatych, kubkowatych lub dwuwargowych miodników. Barwy kwiatów ciemiernika są zróżnicowane - od bieli przez zieleń, czerwień i purpurę po głęboką czerń.

Ciemiernik kwitnie przez ponad pół roku!

Ta niezwykle wytrzymała roślina cieszy oko przez 6 miesięcy. Niektóre kwitną już w listopadzie. Najczęściej ciemiernik zakwita w grudniu - dlatego często nazywa się go różą Bożego Narodzenia.

Ciemierniki bywają też nazywane "różą Bożego Narodzenia".123RF/PICSEL

Ciemiernik biały (Helleborus niger) kwitnie późną jesienią lub zimą, najczęściej w grudniu. Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius) i ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) – ukazują kwiaty od lutego do kwietnia. Zaś ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) – jego kwitnienie przypada na okres od lutego do czerwca. Z kolei ciemiernik mieszańcowy (Helleborus hybridus) występuje w wielu odmianach, o różnych porach kwitnienia.

Ten wytrzymały kwiat ma piętę Achillesa

Mimo że ciemiernik jest nieustraszony, kwitnie w środku zimy pośród śniegu i uchodzi za roślinę prostą w uprawie, to posiada jeden mankament. Ma bardzo wrażliwy system korzeniowy. Podczas pielęgnacji trzeba pamiętać, by go nie uszkodzić. Nie powinno się zruszać ziemi wokół ciemierników ani też często ich przesadzać. Ciemierniki najlepiej uprawiać na żyznej, obojętnej lub zasadowej glebie. Lubią lekko zacienione i osłonięte od wiatru miejsca.

Ciemierniki trzeba od czasu do czasu podlewać, aby gleba była ciągle umiarkowanie wilgotna. Jednak nie lubią zbyt dużo wody. Późną wiosną, gdy skończy kwitnąć, to możemy usunąć stare liście. Są to trujące rośliny, więc trzeba robić to w rękawiczkach ochronnych.

Czy ciemiernik jest trujący? I tak, i nie.123RF/PICSEL

Te rośliny kwitną zimą

Nie tylko ciemiernik zachwyca kwiatami w środku zimy. Jak już informowaliśmy, gdy przyroda zapada w sen, a niemal wszystkie rośliny czekają z wegetacją na pierwsze promienie wiosennego słońca, to istnieją jednak gatunki, które jako porę kwitnienia wybierają ciemne, zimne i mroźne dni.

Poza ciemiernikiem można zimą podziwiać kalinę wonną, jaśmin nagokwiatowy czy oczar pośredni. Poza tym zimą kwitnie zimokwiat wczesny i wrzosiec krwisty.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas