Jesienne porządki w ogrodzie. Jak przygotować rośliny do zimy?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Czas przejściowy między latem a zimą najlepiej wykorzystać na jesienne porządki w ogrodzie. Wraz z nadejściem nowego sezonu większość roślin przestaje kwitnąć, gałęzie rosną wolniej, a liście opadają lub zmieniają kolor. Dlatego jest to dobry moment na ogólne uporządkowanie ogrodu i przygotowanie roślin do zimy. Dowiedz się, czym warto się zająć.
Spis treści:
Kiedy zacząć jesienne porządki w ogrodzie?
Mimo że kalendarzowa jesień zaczęła się w drugiej połowie września, to jesienne porządki w ogrodzie można rozpocząć już wcześniej. To dobry moment na usunięcie przekwitniętych kwiatów w donicach, skrzynkach itp. Na resztę prac warto poczekać do września i października. To właśnie w tych miesiącach kończy się sezon wegetacyjny, obficie spadają liście, więdną pozostałości na grządkach itp., więc jest co robić. Jest to też dobry okres na pracę w ogrodzie ze względu na panujące warunki pogodowe. Nie jest jeszcze zbyt zimno, by spędzać czas na świeżym powietrzu, a ziemia nie jest zmarznięta, więc z powodzeniem można przekopać ogródek lub zająć się rabatami.
Jesień w ogrodzie: jakie prace porządkowe wykonać?
Przygotowania do zbliżającej się zimy wymagają podjęcia jesiennych porządków w ogrodzie. Niektórzy ogrodnicy-amatorzy mogą mieć wątpliwości co do słuszności wykonywania części prac. Bo, czy jesienią kosić trawę, skoro i tak już prawie nie rośnie?
Otóż ostatnie koszenie trawy na tydzień lub dwa tygodnie przed pierwszymi przymrozkami jest bardzo ważne. Pozostawione zbyt wysokie źdźbła źle wpływają na kondycję trawnika, bo pod śniegiem mogą rozwinąć się na nich grzyby. Ich aktywność sprawia, że trawa nie rośnie tak bujnie i ładnie na wiosnę. Nie należy jednak ścinać trawy przy samej ziemi. Optymalna wysokość to 3-4 cm.
Korzystnym działaniem podczas jesienny porządków w ogrodzie jest także przekopanie ogródka. Ta czynność nie jest niezbędna, ale znacząco wpływa na jakość gleby. Rozluźnia jej strukturę, napowietrza, poprawia warunki fizyczne i dobrze działa na jej żyzność. Dzięki temu rośliny mogą lepiej pobierać wodę i składniki mineralne, dzięki czemu na wiosnę odrastają zdrowe. Jak przekopać ogródek? Najlepiej zrobić to jak najpóźniej, ale jeszcze zanim wystąpią przymrozki. Za pomocą szpadla należy odciąć wysokie na 25-30 cm bryły ziemi i odwrócić je o 180 stopni. Przekopanej gleby nie należy przyklepywać, tylko pozostawić ją w tzw. ostrej skibie.
Czy grabić liście na zimę?
Problem spadających i gnijących liści w ogrodzie to nie tylko kwestia estetyczna. Owszem odbierają one urok trawnikowi, ale także szkodzą trawie. Znajdujące się pod śniegiem liście mogą być siedliskiem grzybów. To dlatego, że utrudniają przepływ wody i powietrza i tym samym gniją, co w konsekwencji może spowodować powstanie tzw. pleśni śniegowej. Jej obecność łatwo zauważyć na wiosnę, kiedy to na trawniku pojawiają się nieestetyczne, białe plamy pozbawione trawy.
Poza tym w czasie jesiennych porządków w ogrodzie należy grabić liście znajdujące się pod iglakami, zwłaszcza płożącymi oraz wokół oczek wodnych. Inaczej natomiast wygląda kwestia grabienia liści na zimę pod krzewami i drzewami ozdobnymi, na łąkach kwietnych oraz rabatach z bylinami i kwiatami cebulowymi. W tych miejscach można je zostawić, by chroniły korzenie przed mrozem i dały schronienie ogrodowym żyjątkom np. jeżom.
Jesienne porządkowanie ogrodu: jak zadbać o rośliny?
Trudno wyobrazić sobie jesienny ogród bez pięknych roślin. Dlatego w trakcie porządków nie można zapomnieć o ich ochronie przed mrozem i śniegiem. Jakie rośliny zabezpieczyć na zimę? Zakładania ochronnych kapturów na pewno potrzebują:
- róże;
- różaneczniki;
- wrzosy i wrzośce;
- młode krzewy magnolii;
- krzewy i drzewka owocowe;
- sosny;
- świerki;
- cyprysiki;
- ostrokrzewy;
- niektóre gatunki tuj;
- powojniki;
- glicynie.
Warto również ochronić byliny, zwłaszcza lilie, hiacynty, zawilce japońskie oraz kosaćce żyłkowe. Podczas jesiennych porządków w ogrodzie wykonaj także nawożenie ziemi. Najlepiej co 20 dni od początku jesieni do pojawienia się przymrozków, aby rośliny mogły zdrowo się rozwijać. Warto wybierać nawozy organiczne, składające się z materiału pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. To one pomagają utrzymać wilgotność gleby, zapobiegają gniciu korzeni i dostarczają niezbędnych składników odżywczych roślinom, aby mogły zdrowo rozwinąć się na wiosnę.
Co sadzić na jesień w ogrodzie?
Jesień to pora roku, która może wydawać się nieodpowiednia do uprawy roślin, owoców i warzyw. Jednak niektóre rozwijają się bardzo dobrze w tym okresie. Co sadzić w ogrodzie jesienią? Można wysiewać takie warzywa jak rukola, rzeżucha, jarmuż, marchew, czosnek, cebula, rzepa, szczypiorek, sałata, szpinak, które dobrze rozwijają się jesienią. Należy jednak zwrócić uwagę na specyfikę każdego z nich. Aby jesienią ogród był bardziej kolorowy, posadź ozdobne kapusty, pachnące wrzosy i zioła np. miętę i bazylię.
Dzięki tym wskazówkom dotyczącym jesiennych porządków w ogrodzie przestrzeń wokół domu pozostanie piękna i zadbana, a wiosną odwdzięczy się bujną zielenią i urodzajnymi plonami.