Mrówki, muchy, komary, muszki owocówki. Jak się ich pozbyć z domu?

Karolina Słodkiewicz

Oprac.: Karolina Słodkiewicz

Lato cenimy za wyższą temperaturę, dużą ilość słońca, długie dni i ciepłe wieczory. Jednakże dla wielu przekreślającym tę porę roku minusem jest duża ilość owadów. Przez otwarte okna czy drzwi wlatują do mieszkań i później skutecznie uprzykrzają życie. Jak pozbyć się z domu mrówek, much, komarów, muszek owocówek? Wyjaśniamy.

Komarów skutecznie pozbędziesz się z domu sadząc bazylię, miętę czy lawendę
Komarów skutecznie pozbędziesz się z domu sadząc bazylię, miętę czy lawendęnopporn2509123RF/PICSEL

Insekty wiosną i latem potrafią atakować nasze mieszkania chmarami. Niektóre z nich gryzą, niektóre zaczynają się rozprzestrzeniać, zakładając kolonie, a inne przeszkadzają samą swoją obecnością. Aby się ich pozbyć, w domu najlepiej zastosować naturalne sposoby, które będą bezpieczne zarówno dla dzieci, zwierząt, jak i środowiska.

Jak pozbyć się much z domu?

Gdy muchy zaczynają wpadać do domu przez okno, nie ma sensu biegać za nimi z packą i je zabijać. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest wyposażenie się w lep na muchy. Taką pułapkę zwykle montuje się przy suficie, jednak istnieją też jej wersje do przylepienia na okno. Wygląda to wówczas estetyczniej, a problem znika.

Uciążliwe owady można po prostu odstraszyć, a najlepiej zrobić to za pomocą zapachów. Między innymi aromat wanilii czy mięty odpędzą muchy. W domu rozpal więc mocną, świecę o tych wybranych zapachach czy użyj dyfuzora do olejków. Dla ciebie uwolni się piękny zapach, a po muchach nie będzie śladu.

Jak pozbyć się komarów z domu?

Z komarami jest o wiele trudniej niż z muchami. Są one wyjątkowo małe, przez co mogą być niezauważalne, a orientujemy się, co się dzieje, gdy zaczynamy słyszeć przy uchu bzyczenie lub czujemy, że coś nas gryzie.

Wlatującym komarom do mieszkania najlepiej więc zapobiegać. Tak samo, jak w przypadku much, zrobisz to przy pomocy wybranych zapachów czy roślin. Jeśli chcesz pozbyć się komarów z domu, załóż na parapecie czy balkonie hodowlę własnych ziół. W szczególności sprawdzą się takie rośliny jak bazylia, mięta, koper włoski. Pomocne może być też zasadzenie pelargonii, lawendy wąskolistnej czy kocimiętki.

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się komarów z domu jest także skorzystanie z ich znienawidzonych zapachów. Takim właśnie aromatem jest czosnek z cebulą. Warzywa możesz pokroić w plasterki i rozłożyć je na zewnętrznym parapecie. Komary z pewnością nie zbliżą się do okien.

Natomiast, gdy boisz się o nieprzyjemny zapach, wykorzystaj olejki eteryczne. Tymi szczególnie odstraszającymi dla komarów są:

  • olejek z eukaliptusa
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek z mięty pieprzowej
  • olejek z lawendy.

Wylej je na płaski talerzyk i umieść na parapecie lub wlej je do specjalnego dyfuzora. Od razu pozbędziesz się komarów z mieszkania.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Mrówki przechodzą do domu ze względu na poszukiwania pożywienia. W kuchni niejednokrotnie na blacie czy stole zostawiane są resztki jedzenia, owoce czy warzywa, które przyciągają do siebie insekty. Z czasem robaków pojawia się ich coraz więcej, a jedynym sposobem na pozbycie się ich wydaje się użycie chemikaliów.

Mrówki zostaną odstraszone z domu z pomocą cynamonu
Mrówki zostaną odstraszone z domu z pomocą cynamonu mathisa123RF/PICSEL

Nic bardziej mylnego. W przypadku, gdy gniazdo mrówek znajduje się poza domem, spróbuj je odstraszyć cynamonem. Przyprawę rozsyp na ścieżkach zwykle uczęszczanych przez mrówki. Możesz zarazem ją rozsypać dookoła mrowiska. Cynamon i jego mocny aromat odstraszy je od powrotu do mieszkania.

Na pozbycie się mrówek pomocny może okazać się również ocet. Wymieszaj go z wodą w promocji 1:1, a następnie przelej do butelki z atomizerem. Mieszankę rozpyl w miejscu, gdzie zwykle pojawiają się insekty. Mocny zapach skutecznie je wypędzi.

Jak pozbyć się muszek owocówek z domu?

Muszki owocówki pojawiają się w mieszkaniu już niedługo po tym, jak zostawimy na stole owoce, domowy sok czy kompot. Początkowe wlatują do mieszkania skuszone słodkim zapachem dojrzałych owoców. Rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, przez co w chwilę robi się ich naprawdę dużo.

Aby pozbyć się z domu muszek owocówek, należy przygotować domową pułapkę. Do miski wrzuć resztki owoców, których nie zdążyłeś zjeść. Całość nakryj folią spożywczą i zrób w niej dziurki. Muszki wlecą do środka za zapachem, ale nie będą się w stanie wydostać z miski.

Użyj również sposobu na muszki owocówki z octem jabłkowym i płynem do mycia naczyń. Oba składniki wlej do słoika, ale nie mieszaj ich ze sobą. Całość ustaw na blacie i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie owady już nie będą latać po domu.

Jak nie dać się pogryźć? Latem wzrasta liczba ukąszeń i atakówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas