Korniki w domu to problem. Zwalczysz je środkiem, który masz w kuchni

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Bez względu na wielkość domu, jeśli znajdują się w nim drewniane meble lub inne konstrukcje, jest on podatny na atak korników. Te małe owady to prawdziwe szkodniki, które niszczą drewno od środka i, w zależności od wielkości strat, uszkadzają meble w sposób uniemożliwiający ich użytkowanie. Dlatego tak ważne jest ich zwalczanie - możesz to zrobić domowym sposobem.

Korniki to problem
Korniki to problem123RF/PICSEL

Co to są korniki i jak wyglądają?

Korniki to małe owady z rodziny chrząszczy. Mają od 1 do 5 mm długości i cylindryczny kształt ciała. Na ich grzbiecie widać równoległe, wyraźnie zaznaczone linie. Korniki występują zazwyczaj w jasnych lub ciemnych odcieniach brązu, ale zdarzają się też czarne osobniki. Mają również sprawne żuwaczki, dzięki którym mogą żerować w drewnie.

Kornik uznawany jest za jednego z największych szkodników drewna. W Polsce występuje wiele gatunków tych owadów, a najpopularniejszym jest kornik drukarz, który atakuje głównie świerki pospolite. Niektórzy uważają, że korniki i termity to zamienne nazwy tego samego owada. To nie jest prawda. Termity również żywią się drewnem, ale w Polsce nie występują.

Skąd się biorą korniki w domu?

Przyczyn pojawienia się korników domu może być kilka. Najczęściej jest to związane z przyniesieniem do domu zainfekowanego drewna. Nie muszą to być kawałki drewna np. do kominka, lecz także drewniane meble lub elementy konstrukcyjne, np. więźby dachowej. Poza tym korniki można przenieść do domu wraz ze starymi przedmiotami i antykami, które były trzymane np. na strychu, w piwnicy lub w starym, drewnianym domu.

Pojawieniu się korników sprzyja również wilgotne środowisko. Nieszczelne, drewniane okna czy dach lub problemy z izolacją budynku mogą zachęcać te szkodniki. Ponadto, jeśli w pobliżu domu znajduje się zainfekowane drewno, korniki mogą przenieść się do środka.

Jak rozpoznać, że w domu są korniki?

Korniki podczas drążenia tuneli tworzą małe okrągłe lub nieregularne dziury w powierzchni drewna. Otwory te mają zwykle średnicę od 1 do 2 mm i są charakterystyczną oznaką inwazji tych szkodników. W wyniku swojej działalności kornik wytwarza bardzo drobny pył zwany mączką drzewną, będący pozostałością po przeżuciu drewna przez larwy. Jeśli znajdziesz taki pył w okolicy drewnianego elementu, prawdopodobnie jest tam obecny kornik. Czasami można usłyszeć odgłosy korników w drewnie, które przypomina ciche skrobanie. Gdy larwy wgryzają się w drewno, wewnętrzna struktura drewna słabnie i może powodować pękanie oraz wypaczanie powierzchni mebli.

Jak zwalczyć korniki domowym sposobem?

Dwa skuteczne domowe sposoby na pozbycie się korników to roztwory na bazie prostych składników, czyli octu i olejku goździkowego. Ocet na korniki należy nakładać na drewno w postaci czystej (szczególnie w otwory zrobione przez owada). Silny zapach odstrasza szkodniki. Podobne działanie ma olejek goździkowy. Zmieszanie 100 ml wody z 10 kroplami tego olejku pozwala uzyskać domowy środek owadobójczy, który odstraszy korniki i będą się one trzymać z dala od drewna. Należy podkreślić, że te dwa rozwiązania będą skuteczne jedynie w początkowej fazie inwazji. Kiedy drewno jest już zajęte przez owady, zadziałają jedynie środki owadobójcze.

Można również spróbować zamrozić korniki. Zamrażanie jest skuteczną, nietoksyczną metodą zabijania tych szkodników na małych, zainfekowanych przedmiotach drewnianych. Niskie temperatury w ciągu 72 godzin zabijają larwy i przerywają ich cykl życiowy. 

Inne preparaty na korniki

Profesjonalne insektycydy na korniki mają za zadanie penetrować drewno i zabijać larwy, pomagając w ten sposób wyeliminować inwazję szkodników. Specjalistyczne środki najczęściej bazują na silnych składnikach, takich jak permetryna, cyflutryna i imidaklopryd. Podczas ich stosowania należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta.

Ważne jest, aby zawsze zwracać większą uwagę na drewniane meble. Im lepsza jakość drewna, tym mniej będzie ono podatne na aktywność korników. Poza tym istnieją produkty przeznaczone do zabezpieczania drewna, zwłaszcza budowlanego, które działają jak rodzaj lakieru ochronnego. Można je nakładać na konstrukcje drewniane, aby odstraszyć korniki.

Zioła jadalne, smaczne i trujące. Jak je rozpoznać?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas