Lipiec w ogrodzie warzywnym i kwiatowym. Ogrom jedzenia, kolorów i pracy
Lipiec w ogrodzie to sam środek okresu wegetacyjnego roślin. Kwiaty kwitną jedne po drugich, przybywa warzyw i owoców. Trzeba to wszystko zebrać, wypielić i poobrywać obumarłe kwiaty. Do tego dochodzi nawożenie, podlewanie i walka ze szkodnikami. Jakie prace muszą wykonać w lipcu właściciele ogrodów kwiatowych i warzywnych? Jest tego sporo, ale przecież praca z zielenią to sama przyjemność.
Spis treści:
Lipiec w ogrodzie nie dla leniuchów
Lipiec to przede wszystkim czas, kiedy nie możemy zaniedbać podlewania ogrodu. Zwłaszcza w okresach suszy trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie. Podlewanie w okresach suszy to codzienny obowiązek. Najlepiej robić to o świcie, między godziną 5:00 a 8:00. W ten sposób woda na roślinach zdąży wyschnąć przed falą południowych upałów. Podlewanie wieczorne też jest wyjściem, ale pozostała na liściach woda może przyczynić się do chorób grzybowych.
Szczyt okresu wegetacji roślin dotyczy niestety również chwastów. Niektóre gatunki roślin uznawane za chwasty są bardzo inwazyjne, dlatego koniecznością jest częste pielenie naszych upraw. W lipcu trzeba pielić ogród nawet co kilka dni.
W okresie wzrostu roślin często trzeba stawić czoła szkodnikom i chorobom. Warto więc dokładnie oglądać kwiaty i warzywa w ogrodzie, bo tu liczy się szybka reakcja. Szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki rozmnażają się bardzo szybko. Podobnie jest z chorobami - liczy się jak najwcześniejsza interwencja. Zaatakowane części roślin trzeba odciąć, a na resztę zastosować oprysk.
Lipcowe kwiaty, czyli co kwitnie a co przekwita
W lipcu nasze ogrody kwiatowe stają się bardzo kolorowe. Przy odpowiednim doborze roślin praktycznie w każdym tygodniu mogą pojawiać się w nim kolejne kwiaty. To miesiąc kwitnienia róż, mieczyków, funkii, malw, aksamitek i lwich paszcz.
Przekwitłe w lipcu kwiaty w ogrodzie trzeba obrywać lub przycinać, zwłaszcza u roślin wieloletnich. Oberwane kwiaty sprawią, że za rok roślina włoży dużo energii w ponowne wykształcenie kwiatów. W przypadku wielu gatunków róż, jeśli nie pozwolimy im na rozwój owoców, krzewy będą kwitły aż do października.
Innym zadaniem, które mamy do wykonania w ogrodzie kwiatowym w lipcu to palikowanie. Polega ono na podpieraniu tych roślin, które mogą się ugiąć pod ciężarem własnych kwiatów. Dotyczy to na przykład mieczyków czy niektórych odmian róż.
Początek lipca w ogrodzie to ostatni moment na zadbanie o kwiaty cebulowe takie jak tulipany, hiacynty czy narcyzy. Ich cebulki należy zebrać, oczyścić i sprawdzić pod kątem chorób i szkodników. Jeśli ich nie ma, cebulki przechowujemy do jesieni w suchym i ciemnym miejscu.
Lipiec w ogrodzie warzywnym
Lipiec to w ogrodzie warzywnym przede wszystkim czas zbiorów. Fasolka szparagowa, groszek, sałaty, szczypior, pietruszka, bób, cukinie, marchew - długo można wymieniać warzywa, które w tym miesiącu już domagają się zerwania.
Oprócz podlewania, w lipcu w ogrodzie warzywnym warto odchwaszczać i spulchniać glebę. Dzięki temu będzie ona lepiej dotleniona. Uprawy wymagają ciągłego przeglądania pod kątem chorób i szkodników. W miejscu wyrwanych czy zerwanych warzyw jednorocznych warto posadzić nowe. Dobrze jest wtedy zastosować płodozmian.
Czy w lipcu jest sens siać i sadzić w ogrodzie?
Choć wydawałoby się, że lipiec to okres zbiorów, a nie siewu, można jeszcze wzbogacić nasz ogród. Dotyczy to zarówno kwiatów jak i warzyw. Do roślin, które można siać w lipcu w ogrodzie należą głównie warzywa: brokuły, fasolka szparagowa, sałaty i kapusty, marchew, buraki ćwikłowe. Posiane w lipcu przyjmą się również cebula, szczypior, koper, rzodkiewka, roszponka i szpinak. To świetna okazja, aby wysiać nowe warzywa w miejsce tych już zebranych.
Sadzenie roślin w lipcu dotyczy to głównie ogrodów kwiatowych. W tym miesiącu śmiało można sadzić goździki, stokrotki, bratki, pachnący groszek i nagietki. Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty posadzone w lipcu w ogrodzie wymagają częstego podlewania.
Czytaj też: