Dlaczego borówka nie owocuje? 7 błędów, które dzielą cię od obfitych plonów

Sezonowe owoce to niezaprzeczalny plus letnich miesięcy. Borówka amerykańska to jedna z najbardziej popularnych roślin. Daje obfite plony i jest prosta w uprawie. Jednak powszechne błędy w pielęgnacji mogą sprawić, że przestanie owocować, a nawet zmarnieje. Sprawdź, co należy zrobić, aby ich uniknąć.

Jakich błędów w uprawie borówki amerykańskiej należy unikać?
Jakich błędów w uprawie borówki amerykańskiej należy unikać?123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • Borówka amerykańska to często spotykany krzew, który cenimy szczególnie ze względu na smaczne i zdrowe owoce. 
  • Od kwietnia do maja pojawiają się na nim drobne kwiaty zebrane w grona, które w kolejnych miesiącach będą przemieniały się w pyszne borówki. 
  • Jeśli zauważymy, że nie jest ich dużo, może to być znak, że robimy coś źle. Poznaj najczęstsze przyczyny braku owoców oraz jak możesz je naprawić.

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje?

Odpowiedni odczyn gleby

Najpopularniejszą przyczyną, przez którą borówka amerykańska nie owocuje, jest niewłaściwy odczyn pH podłoża. Krzew lubi kwaśną glebę o niskim odczynie (pH 3,5-4,5). Na glebach zasadowych borówka będzie nie tylko gorzej owocować, ale także słabiej rosnąć i zapadać na różne choroby.

Glebę najlepiej jest zakwasić jeszcze przed posadzeniem krzewu. Jeśli jest już na to za późno, można podsypać ją:

  • kwaśnym torfem,
  • korą, igliwiem, lub trocinami drzew iglastych,
  • nawozami zakwaszającymi,
  • fusami z kawy.

Słoneczne stanowisko

Bardzo ważne jest odpowiednie stanowisko. Borówka amerykańska najlepiej czuje się w miejscach słonecznych oraz osłoniętych od wiatru. Na stanowiskach zacienionych mogą słabo zawiązywać się pąki kwiatowe, a plony mogą być niskiej jakości. Owoce są wtedy słabo wybarwione oraz kwaśne. Dodatkowo gleba może być zbyt wilgotna, co będzie skutkować gniciem korzeni oraz chorobami grzybowymi.

Ściólkowanie

Do powstawania owoców kluczowa jest odpowiednia wilgotność gleby. Można o nią zadbać nie tylko przez podlewanie, ale także przez ściółkowanie podłoża. Uchroni glebę od nadmiernego parowania wody oraz ograniczy występowanie chwastów. Ściółkowanie korą lub trocinami drzew iglastych dodatkowo zakwasi glebę i wzbogaci ją w dodatkowe składniki odżywcze.

Regularne nawożenie

Niedobór składników odżywczych również może stanowić duży problem. Pamiętaj o regularnym nawożeniu borówki amerykańskiej. Szczególnie ważne jest zapewnienie roślinie odpowiedniej ilości azotu. To niedobór właśnie tego składnika może prowadzić do zahamowania procesu owocowania. Doskonale sprawdzą się nawozy bogate w fosfor, potas, żelazo, miedź oraz cynk. Pamiętaj jednak, że ziemia, która zawiera zbyt wiele pierwiastków, może zadziałać na niekorzyść rośliny. Dlatego dokładnie stosuj się do zaleceń producenta i nie używaj nawozów zbyt często.

Przycinanie borówki jest niezwykle ważne, jeśli chcemy uzyskać obfite plony
Przycinanie borówki jest niezwykle ważne, jeśli chcemy uzyskać obfite plony123RF/PICSEL

Przycinanie jest niezbędne

Krzewy powinny być regularnie przycinane. To obowiązkowy zabieg, który sprawi, że borówka będzie lepiej kwitnąć i owocować. Należy go wykonywać na początku wiosny. Polega na pozbyciu się wszystkich słabych, uszkodzonych, i skierowanych do wnętrza korony pędów. Konieczne jest usunięcie pędów porażonych chorobą lub zniszczonych przez szkodniki.

Borówka najlepiej owocuje na pędach, które mają dwa lub trzy lata. Kiedy są starsze, warto się ich pozbyć. Z roku na rok liczba owoców będzie spadać, jeśli zdecydujemy się na ich pozostawienie.

Zadbaj o właściwe towarzystwo

Jedną z przyczyn, przez które roślina nie owocuje, może być także brak zapylenia. Teoretycznie borówka jest rośliną samopylną. W praktyce lepiej owocuje, jeśli otoczona jest roślinami o podobnym terminie kwitnienia. W jednym ogrodzie obok siebie powinny się znajdować przynajmniej dwa krzewy. Będą mogły nawzajem się zapylać, a my zauważymy poprawę w ilości plonów.

Dodatkowym zabiegiem, który może polepszyć owocowanie borówki, jest ściągnięcie do ogrodu pszczół oraz trzmieli. Wystarczy, że obsadzimy ogród miododajnymi roślinami, które przyciągają te owady.

Jak rozpoznać choroby borówki amerykańskiej?

Podstawą pielęgnacji borówki amerykańskiej jest ochrona krzewów przed chorobami grzybowymi
Podstawą pielęgnacji borówki amerykańskiej jest ochrona krzewów przed chorobami grzybowymi123RF/PICSEL

Bardzo ważne w uprawie borówki jest uniknięcie chorób roślin. Mogą nie tylko pogorszyć jakość plonów, ale również porazić roślinę, przez co będziemy zmuszeni do pozbycia się jej.

Bardzo często krzewy owocowe porażone są przez szarą pleśń. Objawia się brązowymi plamami, brązowieniem i zasychaniem kwiatów oraz gniciem owoców.

Jasny, mączysty nalot na liściach to objaw mączniaka prawdziwego i rzekomego. Postać drobnych, biało-szarych plam przyjmuje również biała plamistość liści borówki amerykańskiej.

Jeśli objawy zauważymy w dolnych częściach rośliny, może to być zgorzel pędów borówki amerykańskiej. Występuje zwykle na pędach, które mają dwa lub trzy lata. Wokół zainfekowanych miejsc pojawia się martwica.

Na owocach może objawiać się antraknoza borówki amerykańskiej. Porażone nią owoce miękną, kurczą się, gniją, i pokrywają brązowymi, mokrymi plamami.

Z chorobami najlepiej jest walczyć za pomocą specjalistycznych oprysków. Można również zastosować profilaktyczne domowe opryski, które mogą uchronić rośliny od ich występowania. Jeśli zauważymy pierwsze objawy chorób, musimy reagować jak najszybciej. Im dłużej będziemy zwlekać ze zwalczeniem objawów, tym większe jest prawdopodobieństwo zarażenia innych roślin w naszym ogrodzie.

Zobacz także:

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas