Dlaczego usychają i opadają kwiaty pomidorów? To zły znak
Z kwiatów pomidorów zawiązują się owoce, które powinny być duże, soczyste i gotowe do zjedzenia. Właśnie dlatego wiele osób hoduje krzaczki pomidorów w przydomowych ogródkach. Niestety czasem dochodzi do usychania, a następnie opadania kwiatów. Jaka jest przyczyna i co zrobić, aby uratować pomidory?
Spis treści:
Usychające kwiaty pomidorów
Pomidory zalicza się do grupy owoców samopylnych. Ich kwiaty mają części męskie i żeńskie, które nie potrzebują samozapylaczy. Niestety czasem możemy zaobserwować zjawisko usychania i opadania kwiatów pomidorów.
Usychające kwiaty pomidorów nie są dobrym znakiem dla hodowców, ponieważ bez kwiatów nie możemy spodziewać się zawiązywania owoców. Właśnie dlatego bardzo ważna jest odpowiednia uprawa tych roślin.
Dlaczego opadają kwiaty pomidorów?
Kwiaty pomidorów usychają, a następnie opadają. Kwiaty pomidorów mogą opadać w następujących przypadkach, przy błędach w uprawie:
- Problemy z pyłkiem
Kwiaty pomidorów opadają, ponieważ ich pyłek skleja się ze sobą, czego przyczyną jest zbyt duża wilgotność powietrza lub zbyt wysoka temperatura, szczególnie podczas upałów. Aby uniknąć opadania kwiatów pomidorów, należy regularnie podlewać pomidory, ściółkować je lub zapewnić wentylację, jeśli chodzi o uprawę w szklarniach.
- Niska wilgotność powietrza
Mało wilgotne powietrze to kolejna przyczyna opadania kwiatów pomidorów, po uprzednim żółknięciu szypułki. Niedobór wody osłabia system korzeniowy, słabo pobiera i przyswaja składniki pokarmowe z gleby.
- Niedobór potasu i fosforu
W okresie kwitnienia i zawiązywania owoców pomidory potrzebują dużo potasu i fosforu. Ich mała ilość może spowodować zasychanie, żółknięcie i opadanie kwiatów pomidorów. Należy również ograniczyć nawozy azotowe.
- Zła budowa kwiatu
Zła budowa kwiatu uniemożliwia jego zapylenie i najczęściej spowodowana jest nagłymi spadkami temperatury, złym nawożeniem, nieodpowiednim pH gleby lub nieprawidłowym podlewaniem. Zła budowa kwiatu również może być przyczyną jego opadania.
- Zbyt wysokie pH gleby
Gdy pH gleby pomidorów wynosi powyżej 6,5, to znacznie słabiej pobierają z niej bor i mangan niezbędne do rozwoju kwiatów. W związku z tym dochodzi do opadania kwiatów pomidorów.
- Nadmierne zagęszczenie
Nieobrywanie liści pomidorów i sadzenie blisko siebie krzaków powoduje nadmierne zagęszczenie, przez co karmiona jest masa zielona, a nie same kwiaty. Właśnie dlatego wspomniane kwiaty pomidorów zaczynają usychać i opadają.
Czy obrywać pierwsze kwiaty pomidorów?
Obrywanie pierwszych kwiatów pomidorów zależy przede wszystkim od ich odmiany. Jeśli na jednym gronie mamy powyżej czterech kwiatów pomidorów, to warto oberwać wszystkie pozostałe, aby zbytnio ich nie zagęścić.
Istnieje również sytuacja, kiedy na gronie mamy aż 9 kwiatków, z czego większość z nich jest odpowiednio zapylona, a niektóre dopiero zaczynają rosnąć. W takim przypadku również warto oberwać kwiaty słabiej rozwiniętych pomidorów i zadbać o wzrost tych lepszych.
Pierwsze kwiaty pomidorów obrywamy również w przypadku staśmionych kwiatów pomidorów (kilka kwiatów zrośniętych w jeden), które wydają największy owoc. Niestety krzak z owocami może być zbytnio przeciążony wielkim pomidorem, dlatego warto usunąć pierwsze, staśmione kwiaty.
W pozostałych przypadkach nie warto usuwać pierwszych kwiatów pomidorów. W tym momencie ważne jest ich zapylenie, aby nie stracić pierwszego grona pomidorów.
Dlaczego kwiaty pomidorów nie zawiązują owoców?
Pomidory nie zawiązują owoców, z tego samego powodu, gdy usychają i opadają. Istnieje jeszcze parę, innych czynników, które powodują brak wiązania owoców:
- Uprawa hybrydowych pomidorów
Jeśli chcemy, aby hybrydy zawiązały owoce, to musimy zakupić ich nasiona w sklepie ogrodniczym. Te zebrane samodzielnie mogą spowodować, że kwiaty pomidorów nie zawiążą owoców, będą bezpłodne.
- Nienasłonecznione stanowisko
Pomidory nie zawiązują owoców przez brak światła. Rośliny te potrzebują nasłonecznionego stanowiska, dlatego już w trakcie ich sadzenia powinniśmy wybrać naświetlony obszar.
- Silny wiatr
Silny wiatr może spowodować uszkodzenia kwiatów, które w rezultacie nie zawiążą owoców. Krzaki pomidorów warto sadzić w miejscach, gdzie podmuchy wiatru są słabe.
- Późne uszczykiwanie dzikich pędów
Pomidory nie zawiązują owoców, ponieważ ich wyrośnięte, dzikie pędy zostały zbyt późno usunięte, najczęściej jednorazowo. Zabieg uszczykiwania należy przeprowadzać na wczesnym etapie, gdy dziki pęd nie wyrósł na więcej niż 5 cm.
- Szkodniki i choroby
Krzaki pomidorów należy dokładnie oglądać, czy aby na pewno nie występują na nich szkodniki lub choroby charakterystyczne dla tych roślin. To przez nie pomidory nie zawiązują owoców.
Gnijące owoce pomidorów
Gnijące owoce pomidorów powstają z powodu niewłaściwej pielęgnacji tych roślin. Złe warunki uprawy tj. zbyt duża wilgotność powietrza w określonej temperaturze, zwilżanie liści czy zagęszczenie mogą doprowadzić do różnych chorób, a w konsekwencji do gnicia owoców pomidorów.
Jedną z chorób powodujących gnicie pomidorów jest zaraza ziemniaczana. Na pomidorach pojawiają brunatne plamy, a w głębi miąższu powstaje zgnilizna. Owoce zaczynają gnić podczas deszczowego lata w temperaturze od 18 do 21 stopni Celsjusza.
Gnijące owoce pomidorów mogą być również spowodowane suchą zgnilizną wierzchołkową, objawiającą się wodnistymi, brunatnymi przebarwieniami na wierzchołku owocu. Zgniecie spowodowane jest problemami z przyswajaniem wapna, nadmiarem azotu w glebie lub niewłaściwym pH gleby.
Zgnilizna pierścieniowa również powoduje gnicie owoców pomidorów na dolnych gronach, których plamy mają szarobrunatną barwę. Zgnilizna pierścieniowa rozwija się przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza.
CZYTAJ TAKŻE: