Lawenda czy kocimiętka. Co wybrać do ogrodu?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Lawenda i kocimiętka to byliny, które stanowią ozdobę wielu ogrodów i balkonów. Do ich cech wspólnych należą zbliżony pokrój i kolor kwiatów. Choć na pierwszy rzut oka wydają się podobne, w rzeczywistości wiele je różni. Jak uprawiać oba gatunki i które odmiany są chętniej wybierane na rabaty?

Lawenda to ozdoba wielu ogrodowych rabat.
Lawenda to ozdoba wielu ogrodowych rabat.123RF/PICSEL

Lawenda w ogrodzie

Lawenda (Lavandula L.) to rodzaj roślin z rodziny jasnowatych obejmujący 41 gatunków. W środowisku naturalnym spotkasz je w basenie Morza Śródziemnego, a także w Afryce i na Półwyspie Arabskim. Niektóre z nich uprawia się w Polsce, a najbardziej popularnym jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Osiąga ona od 50 do 90 cm wysokości i stanowi ozdobę wielu ogrodów. Wydziela dość charakterystyczny, intensywny zapach, który odstrasza koty. Dużą popularnością cieszą się zarówno odmiany o fioletowych kwiatach (np. ‘Hidcote Blue’, ‘Lavander Lady’ czy ‘Munstead), jak i te o różowym czy białym zabarwieniu (np. ‘Rosea’ lub ‘Nana Alba’).

Lawenda najlepiej czuje się na żyznych, przepuszczalnych glebach gliniastych o pH zbliżonym do zasadowego. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, raczej osłonięte od wiatru. W zimniejszych regionach Polski może wymagać okrycia podczas najzimniejszych dni w roku. Jej rozmnażanie odbywa się z wykorzystaniem sadzonek lub rozłogów. Do uzyskania ładnego pokroju konieczne jest przycinanie tuż po kwitnieniu oraz wiosną.

Lawendę najczęściej sadzi się na rabatach w towarzystwie innych bylin i traw ozdobnych. Ten gatunek dobrze czuje się również w pobliżu ziół takich jak rozmaryn, cząber czy tymianek. Pomiędzy poszczególnymi roślinami warto zachować odpowiedni odstęp - niech wynosi ok. 40 cm. Przy odpowiednich warunkach lawenda dość szybko się rozrasta. Zwykle osiąga maksymalne rozmiary po kilku latach uprawy.

Kocimiętka w ogrodzie

Kocimiętka (Nepeta L.) to rodzaj należący do tej samej rodziny co lawenda. Obejmuje niemal 300 gatunków występujących naturalnie w Europie, Azji i Afryce. W Polsce najczęściej spotyka się ją w uprawie. Chętnie wybieranym gatunkiem o ogrodów i na balkony jest mieszanka kocimiętki Mussina i Nepetella, czyli kocimiętka Faassena. Wyróżnia się łatwością uprawy i stanowi częstą ozdobę przydomowych ogrodów. W przeciwieństwie do woni lawendy jej zapach nie przeszkadza kotom. Ponadto zniechęca niektóre owady, np. kleszcze, meszki czy komary.

Kocimiętka to przykład rośliny, która odstrasza owady i zachwyca fioletowymi kwiatami.
Kocimiętka to przykład rośliny, która odstrasza owady i zachwyca fioletowymi kwiatami.123RF/PICSEL

Kocimiętka Faassena nie ma dużych wymagań co do podłoża czy stanowiska. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych lub w połowie zacienionych. Preferuje podłoże suche i raczej dobrze toleruje krótkotrwały brak dostępu do wody. Wymaga przycięcia przed pierwszym kwitnieniem.

Kocimiętka najlepiej czuje się w towarzystwie innych roślin ogrodowych, takich jak róża czy przywrotnik. Doskonale sprawdza się również samodzielnie jako obwódka ścieżki czy obramowanie chodnika. Nie ma przeciwwskazań, aby sadzić ją w pobliżu lawendy, z którą stworzy piękną kompozycję pozwalającą cieszyć się urokliwymi kwiatami przez całe lato. Co zatem wybrać? Kieruj się własnymi preferencjami - obie opcje są dobre.

Fotowoltaika na balkonie? W Niemczech to już hitINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}