Przytnij lawendę wiosną i ciesz się morzem kwiatów

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Lawenda w ogrodzie pięknie pachnie i zdobi nasze rabaty od czerwca, aż do początku jesieni. Jeśli chcemy cieszyć się jej urokiem, musimy pamiętać o podstawowych zasadach jej pielęgnacji. Jednym z zabiegów, o którym nie można zapomnieć, jest cięcie lawendy. Lepiej z nim nie zwlekaj, ponieważ zostało niewiele czasu na jego wykonanie.

Cięcie lawendy sprawi, że krzew ładnie się rozrośnie i obficie zakwitnie
Cięcie lawendy sprawi, że krzew ładnie się rozrośnie i obficie zakwitnie123rf.comINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Lawenda to ulubieniec wielu w ogrodników. Jej piękny zapach i wyjątkowy kolor sprawia, że chcemy, aby kwitła jak najdłużej. Prawidłowe cięcie może pomóc ci w podkreśleniu jej uroku.

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła?

Cięcie lawendy to bardzo ważny zabieg, który należy wykonać po zimie. Jest on niezbędny, szczególnie jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie rośliny oraz dużej ilości kwiatów.

Cięcie lawendy służy głównie jej uformowaniu. Bez zabiegu roślina mogłaby nieestetycznie rozrosnąć się na boki. Nieprzycięta lawenda może stracić swój zwarty pokrój, pokładając się na ziemi. Rezultatem może być też skromne kwitnienie — kwiaty pojawią się jedynie na wierzchołkach pędów, przez co w środku rośliny pojawią się puste przestrzenie. Cięcie lawendy na wiosnę pobudza ją do kwitnienia. W efekcie kwiaty pojawiają się obficie na całej długości pędów.

Dzięki prześwietleniu krzewu mamy okazję zapewnić lawendzie odpowiednie warunki do rozwoju. Pędy mają lepszy dostęp do światła słonecznego, a we wnętrzu rośliny jest swobodniejszy przepływ powietrza. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko ataku szkodników oraz pojawienia się chorób grzybowych. Dodatkowo usuwamy pędy chore, martwe i przemarznięte, bez których roślina lepiej sobie poradzi w sezonie.

Kiedy przycinać lawendę wiosną?

Lawendę można ciąć dwa razy w roku. Jednak najlepszym momentem na ten zabieg jest przełom marca i kwietnia. Niektórzy decydują się jednak wykonać go przed nadejściem zimy, jesienią. Pamiętajmy jednak, że wtedy ryzyko przemarznięcia rośliny jest większe.

Jeśli wykonujemy cięcie w terminie wiosennym, pamiętajmy, aby zabieg przeprowadzić podczas suchego, ciepłego i słonecznego dnia. Wykonanie go podczas deszczowych, pochmurnych dni może spowodować pojawienie się i rozwój niebezpiecznych dla lawendy chorób.

Jak przycinać lawendę?

Cięcie należy wykonać za pomocą ostrych i zdezynfekowanych narzędzi
Cięcie należy wykonać za pomocą ostrych i zdezynfekowanych narzędzi123RF/PICSEL

Cięcie, podobnie jak w przypadku innych roślin należy wykonać za pomocą ostrego narzędzia, sekatora lub nożyc do żywopłotu. Pamiętajmy, aby przed zabiegiem zadbać o to, aby ostrze było zdezynfekowane. Dzięki temu będziemy mieli szansę zapobiec przeniesieniu się drobnoustrojów oraz patogenów, które mogą później przerodzić się w chorobę.

Wykonując cięcie, staramy się formować roślinę na wzór kuli. To korzystny dla lawendy kształt, ponieważ zapewnia dostęp do światła i świeżego powietrza nawet zwartym pędom.

Pędy zaczynamy ciąć od dołu i powoli kierujemy się ku górze. Czubek krzewu przycinamy na samym końcu. Skracamy gałęzie o połowę ich długości. Pamiętajmy, aby nie pozbawiać rośliny starszych, zdrewniałych pędów. Rozkrzewiają się wolniej i słabiej, przez co nie potrzebują drastycznego skrócenia.

W przypadku wieloletnich krzewów lawendy, konieczne może być cięcie odmładzające. Stosuje się co 4-5 lat. Polega ono na radykalnym ścięciu jej pędów do ok. 1/3 ich wysokości. To dobry pomysł, jeśli zależy nam na pobudzeniu rośliny do rozwoju młodych przyrostów. Dzięki niemu mamy szansę na zwiększenie ilości kwiatów oraz uniknięcia tzw. łysych gniazd w środku krzewu.

Rolnictwo inaczej. Jakie innowacje stosuje się w Polsce?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas