Kwiat niecierpek na balkon i do ogrodu. Jakie odmiany są najlepsze?

Szukasz kwiatu, który możesz posadzić zarówno na balkonie, jak i w ogrodzie? Chcesz, aby roślina prezentowała się dekoracyjnie, a przy tym miała długi okres kwitnienia. Doskonale sprawdzi się niecierpek. Zachwyca urokliwymi kwiatami, a ponadto nie musisz mu poświęcać zbyt dużo czasu, żeby wyglądał pięknie. Jak wygląda uprawa niecierpka na balkonie i w ogrodzie oraz jakie odmiany tej rośliny najlepiej wybrać?

Niecierpek gwinejski w ogrodzie.
Niecierpek gwinejski w ogrodzie. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jaki niecierpek na balkon?

Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawić, aby twój balkon był bardziej udekorowany? Dużą popularnością cieszą się tytułowe niecierpki. To kwiaty, które wyrosną w praktycznie każdych warunkach, dzięki czemu ich hodowla na balkonie nie powinna sprawić trudności. Poznaj najlepsze odmiany niecierpków do posadzenia na balkonie.

Niecierpek sułtański jest także znany pod nazwą waleriana, a jego nazwa łacińska to Impatiens walleriana. Charakteryzuje się łatwą uprawą i wysoką odpornością. Niecierpek sułtański zachwyca  kwiatami o płatkach w odcieniu bieli, fioletu czy czerwieni. W zależności od warunków, może osiągnąć wysokość nawet do 50 cm.

Niecierpek mieszańcowy. Ta odmiana niecierpka zakwitnie nie tylko na balkonie. Nadaje się również do uprawy w domu. Warunkiem jej dobrego wzrostu jest zapewnienie nasłonecznionego lub lekko zacienionego stanowiska.

Niecierpek nowogwinejski. Impatiens hawkeri to kwiat, który doskonale sprawdzi się do uprawy balkonowej. Uwagę zwracają jego kwiaty o czystych i intensywnych odcieniach bieli, czerwieni czy różu. Zdarzają się również egzemplarze tej odmiany, które mają mieszane kolory płatków. Roślina mocno się rozgałęzia, przez co efektownie zapełni balkonowe donice. Niecierpek nowogwinejski najlepiej wyrasta na stanowiskach z rozproszonym światłem. Warto go nawozić i zadbać o wilgotność gleby poprzez regularne podlewanie. Dużym atutem tej odmiany jest to, że wykazuje dużą wytrzymałość na upały. Niecierpek nowogwinejski nie lubi natomiast niskich temperatur i źle znosi przymrozki.

Te odmiany idealnie sprawdzą się do uprawy balkonowej lub tarasowej.

Jaki niecierpek na rabatę w ogrodzie?

Planujesz stworzenie dekoracyjnej rabaty z niecierpkami? Warto wcześniej zastanowić się, jaka odmiana tego kwiatu najlepiej sprawdzi się w ogrodzie. Uniwersalne zastosowanie znajdą niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie, które świetnie rozwijają się zarówno w balkonowej donicy, jak i na rabacie. Oprócz nich warto także zwrócić uwagę na odmianę balsamina.

Niecierpek balsamina to kwiat o imponującej urodzie, który może wyrosnąć na wysokość nawet do 80 cm. Zachwyca mocnymi i licznie okwieconymi pędami. Płatki tej rośliny mogą być dwubarwne lub przybrać wiele odcieni bieli, różu czy fioletu.

Kwiat niecierpek. Uprawa i pielęgnacja

Choć uprawa niecierpka w dużej mierze zależy od hodowanej odmiany, to można znaleźć wspólne elementy. Te kwiaty najlepiej się czują w półcieniu lub na stanowiskach z rozproszonym światłem. Jeśli chcesz, aby Twoje sadzonki pięknie się rozwinęły, zadbaj o nawożenie. Zaleca się odżywianie gleby raz w tygodniu produktem przeznaczonym do kwitnących roślin. Znaczenie przy hodowli niecierpka ma także utrzymanie umiarkowanie wilgotnego podłoża. Pamiętaj, że ten kwiat wymaga odpowiedniego sposobu podlewania. Należy nawadniać glebę, ale nie zaleca się zraszania rośliny od góry.

Sadzonki tych kwiatów można znaleźć już wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić im wtedy odpowiednie warunki, gdyż niecierpki nie lubią chłodu. Odpowiednio wypielęgnowana roślina w niedługim czasie zachwyci pięknym kwiatostanem, gdyż szybko kwitnie.

Niecierpek. Co z zimowaniem?

Te kwiaty nie należą do roślin odpornych na niskie temperatury i mrozy. Dlatego zastanawiając się nad tym, czy niecierpek jest wieloletni, warto zwrócić uwagę na sposób uprawy. Zimowanie tej rośliny najlepiej zrobić w domu. Najkorzystniejsza temperatura dla niej to ok. 19 stopni Celsjusza. Niecierpki pozostawione w gruncie na zimę nie przetrwają mrozów.

Dlatego warto przyciąć kwiaty i przesadzić do donicy, a następnie schować ją w miejscu, gdzie roślina nie będzie narażona na chłód. W ten sposób niecierpek przetrwa do następnego sezonu i może być ponownie posadzony w ogrodzie, gdy minie zagrożenie pojawienia się przymrozków.

Aktywistki wykradły królewskie owce Karola IIImateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas